Gmail çevrimdışı kullanılabilecek

Kayıt
7 Ocak 2009
Mesaj
534
Tepki
7
Gmail çevrimdışı kullanılabilecek


Google, e-posta servisi Gmail’i, tarayıcı odaklı olarak çevrimdışı kullanılacak şekilde güncelledi.
Arama motoru olarak çıktığı yolda İnternet devi olarak yürümeye devam eden Google, e-posta servisi Gmail’i posta kutusunun boyutuna göre çevrimdışı (Offline) olarak kullanılabilmek üzere güncelledi. Firmanın bu güncellemeyi yapacağı söylentisi geçtiğimiz Temmuz ayından beri İnternet dünyasını meşgul ediyordu.
Google’ın Google Gears ile birlikte kullanılabilen, belli dil tercihlerinde (İngilizce, Almanca, ABD gibi) ayarlar arasında opsiyonel olarak sunduğu ”Google Labs” seçenekleri arasında bulunan yeni özellik, aktifleştirildiği zaman Gmail ana sayfasında sağ üst köşede bir “Offline” bağlantısının çıkmasını sağlıyor.

Beliren “Offline” seçeneği tıklandığı zaman, Gmail veritabanında bulunan elektronik postalar ve ekleri, tarayıcı üzerinden erişilebilen yerel bir veritabanına depolanmaya başlıyor. Kullanıcılar, İnternet bağlantısına sahip olmadıkları durumda yerel veritabanlarında depolanan iletilere ulaşarak tarayıcıları üzerinden geçmiş e-postalarını kontrol edebiliyorlar.

Google Calendar (Google Takvim) servisinden faydalanan Google Apps kullanıcılarının da önümüzdeki haftalarda takvimlerine ve dökümanlarına çevrimdışı ulaşabileceğini belirten Google, takvim ve diğer servislerin çevrimdışı desteğinin öncelikle salt okunur olarak sunulacağını açıkladı.
 
Yukarı Alt