Görmek.... Görebilmek?

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
Adamın biri ilk defa gittiği küçük bir kasabada
şaşkın şaşkın gezindikten sonra yol kenarında duran bir arabanın yanına sokulmuş,
ve arka koltukta tek başına oturan çocuğa:
- Buraların yabancısıyım, parkın hemen yanıbaşındaki fırını arıyorum, çok yakın olduğunu söylediler.
Çocuk arabanın penceresini iyice açtıktan sonra:
- Ben de buraya ilk defa geliyorum ama sağ tarafa gitmeniz gerekiyor sanırım.
Adam, çocuğun da yabancı olmasına rağmen bunu nasıl anladığını sormuş ister istemez.
Çocuk :- Ihlamur çiçeklerinin kokusunu duymuyor musunuz ? diye gülümsemiş.
Kuş cıvıltıları da oradan geliyor zaten.
- İyi ama bunların parktan değil de tek bir ağaçtan gelmediği ne malum demiş adam ?
- Tek bir ağaçtan bu kadar yoğun koku gelmez diye atılmış çocuk.
Üstelik manolyalar da katılıyor onlara.
Hem biraz derin nefes alırsanız,fırından yeni çıkmış ekmeklerin kokusunu da duyacaksınız.
Adam gözlerini hafifçe kısarak denileni yaptıktan sonra,
cebinden bir kağıt para çıkartıp teşekkür ederken farketmiş ki çocuğun kör olduğunu.
Çocuk ise konuşurken bir anda sözlerini yarıda kesmesinden anlamış adamın kendisini fark ettiğini.
Işığa hasret gözlerini ondan saklamaya çalışırken :
- Üç yıl önce bir kaza geçirmiştim demiş.
Görmeyi o kadar çok özledim ki.
Siz görebiliyorsunuz değil mi ?
Adam, çocuğun tarif ettiği yerde bulunan fırına yönelirken :
- Artık emin değilim demiş. Emin olduğum tek şey, benden çok daha iyi gördüğündür.

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
Görmek ve görebilmek...Evet çok güzel ve anlamlı bu kısa hikaye için çok teşekkürler Murat bey...

user9

Grafiker
Tepki
80
Murat Hocam,

Hayat geçiyor, her zaman olduğu gibi öylece geçiyor, öylece geçirmek isteyen herkese geçiyor...

Manidar demekle yetinmek istemiyorum bu öyküyü, bir çoğumuzu anlatan naif ve derin bir öykü. Bir insan gerçekten yaşamak istediğinde ne çok şey bulabiliyor ve ne kadar çok şeyi fark edebiliyor ve istemezse olmasına rağmen ona ulaşamıyor. Anlamıyoruz, bazen bahçeye sahip olmanın tek bir papatyaya iyi davranmaktan geçtiğini anlamıyoruz. İnsanlar olarak her şeyin birden bire gerçekleşmesini beklerken, detaylardaki lütufları fark edemiyoruz. Hep cevaplar arıyor ama doğru soruyu sormadığımızı fark etmiyoruz. vs. vs...

Ve teşekkür ederim hocam, geçen günlerin sonunda tebessümüme sebep oldunuz. İyi ki paylaştınız bizimle bu yazıyı ve iyi ki varsınız :) Tekrar teşekkür ederim :)

(Bir kez daha söylüyorum kendime, bir çok kez yaşadığım her sıkıntı başında, ortasında ve sonunda söylediğim gibi, İstanbul' da olmak her şeye rağmen çok ama çok güzel. Umarım bunu hiç ama hiç unutmam :) )

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@Erkal ÇOŞKUN

@Hümeyra Can

İyi dilek ve temennileriniz için,
konuya olan katkınızdan dolayı
çok teşekkürler,
iyi forumlar.

Yukarı Alt