Grafik tasarımcı için Diploma (Belge-Sertifika-Ehliyet) Gerekli mi? ( Tartışma )

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@unknownillustrator

Sevgili kardeşim;
Madem fikirlerim hoşunuza gidiyor, bu sitede bana saldıranlar oluyor. Bırakın eleştirmeyi, eşek hoşaftan ne anlar deyip bana eşek diyenler oluyor.

Ben grafikerler kürek mahkumu gibi çalıştırılıyor diyorum, yalan söylüyorsun, kasıtlı olarak abartıyorsun diyorlar...

Eğer bu siteye yeni girdiyseniz ve o yazıları okumadıysanız bir şey diyemem. Ama gördüyseniz ve madem benim yazdıklarımı beğeniyorsunuz... Beğendiğiniz şeyleri niçin korumuyorsunuz?

Sizinle ortak geçmişi paylaşmışım. (letrast ve tabelacılık, klişe ressamlığı, okul vs gibi.)

Ortak beğeniler ortak inancı ve ortak mücadeleyi gerektirir.

U

unknownillustrator

Misafir
faruk bey size ilk cevabımda sorunuza cevap vermiştim diploma ile ilğili.
okumadınız galiba. neyse önemli deil.
bu mesajınızada alınmadım desem yalan olmaz. sebebini söle acıklayım müsadenizle.
bu tür siteler asagı yukarı 4 yıldır giriyorum. ve olanları görüyorum.
sizin kişilğinize sanatınıza saygım sonusuzda. ben bahsettiğiniz mücadeleyi reel hayatta fazlasıyla veriyorum bunda emin olun. sanal alemdede yapmaya kalktım. basıma neler geldi az cok tahmin edersiniz. yukarda kullandıgınız eşek kelimesi benim sizin için çok ağır bir kelime.
ben her zaman sunu söyledim halada söylüyorum en kötü ressam 1000 tane hırsızdan iyidir en kötü tasarımcıda 1000 tane hırsızdan iyidir.
şimdi biz sizinle bu mücadeleyi kimin adına vereceğiz. verceğimiz kişi yada kurumlar değecekmi bu fedakarlığa?
ben isterimki dewinart gibi türkiyeninde nezih bir tasarım sitesi olsun.
buyrun gelin sizinle bunu yapalım.
boşuna kürek çekmeyelim.
bir sanatkar asla kendi yaptıgı işin altına baska imza atmaz.

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@unknownillustrator

Bir site fikri hatta bir portal fikri benim de aklımda var.
Hatta bunu bu site sahibi Ömer bey de biliyor.

Bi bu mücadeleyi kimin için vereceğiz diyorsunuz ya, benim oğlum 16 yaşına bastı ve meslek lisesinde grafik bölümünde okuyor. bu yıl 3e geçti, 2 yıldır okulda eline bilgisayar değmemiş. Oysa 6 program biliyor, tasarımı benden öğreniyor. Canavar gibi bilgisayar kullanıyor, web siteleri yapıyor. Ben bu mücadeleyi onun için ve onun gibi gençler için yapacağım.

Anladım ki bu yolda fazla destek göremeyeceğim.Olsun, uğrunda ölürüm.

Saygılar.

C

canlan

Misafir
@Burak Güzey

Hangi SERTİFİKALARA sahipmiş, bir açıklasın bakalım:

Şairlik sertifikasına mı? Hani nerede?

Karikatürist sertifikasına mı? Hani nerede?

Grafiker sertifikasına mı? Sahip olduğu şey, ÜNİVERSİTE DİPLOMASIdır, sertifika değil! (O da sanırım yüksek okuldu: UESYO, bir zamanların Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüsek Okulu) Ustasından icazet alarak bir sertifika sahibi olmamıştır, çünkü üniversitedeki hocalar "usta" olmadıkları gibi, öğrenciler de "çırak" değildir. Üniversitede sanat disiplini aldın mı, aldın, bitti!

@farukcagla

Bu sitede kimse Faruk'u kastederek "Eşek hoşaftan ne anlar"demedi. Faruk kendisi için zorla eşek dedirtmek istiyor. Sonra da bunu hakaret mahkemesi için malzeme yapmak istiyor.

Bu sitede kimin kime saldırdığını, aşağıdaki alıntılar, TEK TEK KANITLAMAKTADIR:

Sayın BASTONLARIN EFENDİSİ,

Bu site senin bana karşı istediğin gibi kullanacağın, istediğin gibi bağırıp çağıracağın, istediğin gibi HAKARET edeceğin bir site değıildir. Öyleyse, bunu site yöneticileri de açıklansınlar da bilelim. Ona göre, buradan, gidelim mi, sana sabahtan akşama kadar cevap mı yetiştirelim, anlayalım.

Kendi güzide siteni niye boş bırakıyorsun a kuzum? Boş kaleye gol atılırsa ne olacak?

Bu arada, görüyorum ki, 1,5 yıldır "Bana dava açtılar, imdaat beni engelliyorlar" diye bas bas bağırarak dünya aleme ilan ettiğin GMB'ni, benim buradaki bastırmam sonrasında, yeniden kurmaya başlamışsın., Demek ki, ben engellemiyormuşum, Demek ki, sana dava da açılsa, kurulabiliyormuş. Hadi bakalım, göreyim seni. Ak koyunu kara koyunu göster bize. Hem bak galiba GMB fikrinden de vazgeçmişsin, platform mlatform diyorsun. O fikir de bana ait, patentini isterim ha :))))) (Bu sitede ilk platform fikrini ortaya atan benim)

@farukcagla

engellendik. Hem de kendi içimizdeki kişiler tarafından.

ENGELLEYİCİ KİŞİ: LEVENT ELPEN

@Ömer YILDIZ

Koyunlar otlasın bakalım.

GRAFİKERLERE "KOYUN" DİYOR

Her kavim müstehak olduğu (hak ettiği- layık olduğu) idare şekli ile yönetilir

"GRAFİKERLER, MÜSTEHAK OLDUKLARI ŞEKİLDE YÖNETİLİR" DİYOR

@Ömer YILDIZ

kendim için değil, 15 yaşındaki grafiker oğlum Erdem ÇAĞLA için ve tüm genç grafikerler için istiyorum.

KENDİSİ İÇİN DEĞİL, 15 YAŞINDAKİ "GRAFİKER" OĞLU İÇİN... YAHU 15 YAŞINDAKİ ÇOCUK NE ÇABUK GRAFİKER OLDU, SERTİFİKASI VAR MI?

@farukcagla

koyun gibi olan, ağzına vur lokmasını al türünden bilinçsiz veya mücadeleden çekinen grafikerlerin sayısı

KOYUN GİBİ OLAN GRAFİKERLER

@farukcagla

Kişisel kin ve hırslarını birinci planda tutup grafikerlerin çıkarlarını sonuncu plana iten dava adamlığı ile ilgisi olmayıp, davaya hizmet ediyormuş pozlarına bürünmüş kişiler

= LEVENT ELPEN

@farukcagla

YAVUZ HIRSIZ

YARIM AVUKAT

= LEVENT ELPEN

@farukcagla

Piyer Lermit eşit değildir Haçlı Seferlerinin Hristiyan Papazı Piyer Lermit

@farukcagla

SIĞIR ÇOBANI KÜLTÜRÜNÜN ETKİSİNDE KALAN ZİHNİYET

GRAFİKERLERE CAHİL CÜHELA DİYEN

GRAFİKERLİK MESLEĞİNE İHANET EDEN

= LEVENT ELPEN

(Bu alıntının bulunduğu yazılar, iki defa yapıştırılmış, NEDENSE)

@farukcagla

diplomaları yok, sertifikaları yok, ehliyetleri yok, başarı belgeleri yok, ödülleri yok... en önemlisi ortaya koydukları ürettikleri doğru düzgün grafik tasarımları yok.

Grafikerlik belgesi olmadan grafik alanında, hukuk fakültesi diploması olmadan hukuk alanında fetva veriyorlar.

Belgem yok ama sayfa mizampajı yaparım

DİPLOMASIZ, EHLİYETSİZ, SERTİFİKASIZ, BAŞARI BELGESİZ, ÖDÜLSÜZ, GRAFİK TASARIM ÜRETMEYEN, GRAFİKERLİK BELGESİ OLMAYAN, HUKUK FETVASI VEREN, YARIM HUKUKÇU, YARIM GRAFİKER, YARIM HOCA

= LEVENT ELPEN

@farukcagla

FİKİR HAKKI SAPIĞI

İFRAT VE TEFRİTÇİ

PROVOKATÖR, KIŞKIRTICI, NİFAK SOKUCU, FİTNECİ

İKİ UCU PİS DEĞNEĞİN PİS UCUNDAN TUTAN

PİS DİLİYLE KONUŞAN

= LEVENT ELPEN

@farukcagla

TÜZÜKDAŞ

ÜZERİNE VAZİFE OLMAYAN İŞE BURNUNU SOKAN

PİŞKİN

= LEVENT ELPEN

@farukcagla

KÖPEKSİZ KÖYDE DEĞNEKSİZ GEZEN

YÖNETİCİLERİ TELEFONLA TACİZ EDEN

YARATTIĞI GÜRÜLTÜ VASITASIYLA İSİM VE MARKA OLMAK İSTEYEN

TÜZÜĞÜNÜN KULLANILMAMASI İÇİN MESLEK BİRLİĞİNİ ENGELLEMEK İSTEYEN

ELE AVUCA SIĞMAZ, İFLAH OLMAZ BAŞ BELASI

= LEVENT ELPEN

@farukcagla

KARŞI ÇIKTIKLARI ADAMIN YÜZÜNÜ GÖZÜNÜ YALAYAN = NACİ YAVUZ

BATAKLIKTAN TÜREYEN SİVRİSİNEKLER = GRAFİKERLER

@farukcagla

TÜZÜKDAŞ, YÜZÜKDAŞ, ARKA-DAŞ = LEVENT ELPEN, NACİ YAVUZ

TÜZÜKLERİN EFENDİSİ = LEVENT ELPEN

KIVIRMA ÖRNEKLERİ = LEVENT ELPEN, NACİ YAVUZ

hani senin sertifikan, TSE belgen nerede” diye sordu, benim de yıllar önce TSE’den verilmiş başarı belgem vardı, onu gösterdim, şok oldu. 1 hafta sustu.

GÖSTERDİĞİ SERTİFİKA: http://www.farukcagla.com/renkli27.htm

FARUK ÇAĞLA'YI ŞEHVETLE VE İŞTAHLA MAHKUM ETTİRECEĞİNE İNANAN ŞAHIS = LEVENT ELPEN

DURUŞMADA ELLERİ VE DUDAĞI TİTREYEN SUÇLU = LEVENT ELPEN

DAVASINA İNANCINI KAYBETMİŞ = LEVENT ELPEN

ATTAN DÜŞEN ASKER, YATMAYAN, UZUN OTURAN ASKER = LEVENT ELPEN

BU = LEVENT ELPEN

HERKESİ YASALARLA TEHDİT EDEN KİŞİ (Nasıl oluyorsa?) = LEVENT ELPEN

(PARANOYAK) RUH HALİYLE HERKESİ FARUK ÇAĞLA ZANNEDEN KİŞİ = LEVENT ELPEN

BU SORU İNSAN HAKLARINA AYKIDIRIDIR DİYE MAHKEMEYE VEREN (Mahkemenin bu gerekçe ile açılmadığını bile bile) = LEVENT ELPEN

SİSKUŞU YUMURTASI GİBİ ORTA YERE BIRAKIP GİDEN = NACİ YAVUZ

KUŞLARIN KRALI, SİSLİ HAVALARIN VE TÜZÜKLERİN EFENDİSİ = NACİ YAVUZ, LEVENT ELPEN

KULUÇKAYA YATTIĞI YUMURTA ÜZERİNDEN YUMURTLAYAN KUŞ = NACİ YAVUZ

“Avukatlar çok şey bilmez, fazla güvenmeyin onlara, onlar vekildir, aslolan sizsiniz diyordu.” (çok çabuk renk değiştiren bir canlı türü vardı, dallarda yaşıyor, patlak iri gözlü, uzuuuuuuun dilli, neydi adı?)

BUKALEMUN = LEVENT ELPEN

(Bunu, "Bana eşek hoşaftan ne anlar" dedi diyen faruk çağla, aynı şekilde, daha önce yazmış)

Ya öyle ustaca kıvırıyorsun ki, sis kuşu, sen niye kıvıran kuş rumuzunu almadın?

USTACA KIVIRAN SİS KUŞU, KIVIRAN KUŞ, SİSLİ GÖZLÜ = NACİ YAVUZ

AJAN = NACİ YAVUZ, LEVENT ELPEN

İşte böyle yasaları kendi işine gelirse kullanır bu beyinler. Bunlar için bir şey; kendileri için varsa, iyidir…

YASALARI KENDİ İŞİNE GELDİĞİ GİBİ KULLANAN BEYİNLER = LEVENT ELPEN, NACİ YAVUZ

BEYİN YIKAMASINA UĞRAMIŞ BEYİN, MANKURT = LEVENT ELPEN, NACİ YAVUZ

KUŞ BEYNİ, MARS'TAN GELMİŞ BEYİN =NACİ YAVUZ

AV PEŞİNDE OLANLAR = LEVENT ELPEN, NACİ YAVUZ

@farukcagla

BU İŞLER TURŞU KURMAYA BENZEMEZ DİYENE KIZAN = LEVENT ELPEN

HERKESLE AĞIZ DALAŞINA, KARŞILIKLI TARTIŞMAYA GİREN = LEVENT ELPEN

GÜNAHSIZ OLMAYAN = LEVENT ELPEN

KENDİ MESLEK BİRLİĞİNİ KURAMAYAN, NEYİN PEŞİNDE OLDUĞU BELLİ OLMAYAN = LEVENT ELPEN

@farukcagla

SİTEYE FAKE İSİMLE GİREN

İNSANLARA HAYVAN, ZAVALLI YARATIK, ASALAK DİYEN, AVUKATLARIN BİLGİSİZ VE GÜVENİLMEZ OLDUĞUNU SÖYLEYEN = LEVENT ELPEN

@farukcagla

İPLİĞİ PAZARA ÇIKARILACAK OLAN = LEVENT ELPEN

@farukcagla

MAHALLE KAVGASI VE AĞIZ DALAŞI YAPMAKTAN MUTLU OLAN

İNTERNETTE BAŞLAYIP ADLİYEDE BİTEN OYUNLARDAN ZEVK DUYAN = LEVENT ELPEN

----
Öte yandan, kendi oğlunun kaç yaşında olduğu da belli değil:

On yıldan beri annesiz büyüttüğüm oğluma bakmak için (...) 14 yaşındaki oğlumdan (...) bahsetmesini ahlaklı, etik ve doğru buluyor musunuz?
Duygu sömürüsü yapmaya gelince, bu çocuk 14 yaşında oluyor ama grafikerliğe gelince, 15-16 yaşında! Anlayan beri gelsin...

----

Site yöneticilerine soruyorum (Beni "düzenbaz" zannedenlere değil)

Bu HAKARETLER, her gün bu sitede faruk çağla tarafından bana ve Naci Yavuz'a açıkça yazılmaya devam edecek midir?

-Edecekse gereği de yapılacaktır.

Konu canlan tarafından (Bugün Saat 07:32 ) değiştirilmiştir.

M.Vehbi

Üye
Tepki
0
bende merak ettim acaba burada faruk ağabeyden başka yazan yok mu?
Allah aşkına kimsemi grafikerlik konusunu benimsemiyor?
Konu açıldığından beri burada yazan kişilerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor 30.000 üye var 5 kişi konu tartışıyor..

faruk ağabey bence konu başka kısımda eğitim kısmı dosyaların paylaşıldığı kısımın üstünde olsaydı ozaman daha fazla kullanıcı bu konu hakkında yorum yapardı diye düşünüyorum...

sizce haksızmıyım...

Tepki
100
@M.Vehbi
haklısınız vehbi bey.
ama siteminizin kime ve nasıl oldunu anlayamadım bir türlü.
bu çok normaldir eşyanın tabiatı bile böyledir.
tıpkı çanakkalede çarpışan dedelerimiz bu milletin %10 kadar olduğunu düşünürsek.
stalinin, bana hz muhammedin çevresinden 10 kişi verin bütün dünyayı kominist yapayım dediği gibi.
bence bu tarz konularda fikir beyan eden hiçte azımsanamayacak derecededir.

kafasını koruyan

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
0
Melih Yongacı, sana daha önce yazmış olduğum gibi, yukarıda sürekli saçmalayan, benden topu topu yedi yaş büyük olan bu şahıs ile beni karşılaştırma! Ne alakam var benim yahu?

Burada kimseyi etrafıma toplamaya çalışmıyorum. Kendime her cevap yazanın koluna yapışıp, ille de şu konulara, şu adamlara cevap yaz demiyorum. Kimseyi, kuracağım derneğe, birliğe vesaireye ve her ne ağrısına ille de gelin, üye olun diye sanal yollardan çırpınmıyorum. Üstelik, kendi ismimle bu siteye giremiyorum ve cevap yazdığım her rumuzum da yasaklanıyor ve iletiler siliniyor. Yani eşit şartlarda o şahıs ile karşı karşıya değiliz ki, dediklerin doğru olsun.

Bu site üzerinden hiç kimseyi kendi kuracağım birliğe veya başka bir oluşuma katma, davet etme gibi bir amacım yok ve olamaz da. Bu siteden hiç bir şey beklemiyorum. Zaten bu siteden de bir şey beklemek, hatadır. Bu site, ilgili şahıs tarafından kendi kendini bitirmiştir. İlgili şahıs, kendisine ait olmayan bu siteyi hasımlarına karşı kullanacağına, gidip benim yaptığm gibi kendi sitesinden ne yapacaksa yapmalıdır.

Sürekli belge, sertifika TSE filan geveleyen bu şahıs, BU SİTENİN TAPUSUNU DA göstermelidir. Bu sitenin gerçek sahibi, Ömer Yıldız değildir. Gerçek sahibi Ömer Yıldız ise o, bana karşı ne yazacaksa yazmalıdır. Başkasını muhatap almıyorum.

Tepki
1
her şey diplama veya ehliyetle çözülseydi bu durumlarda olmazdık ben bu işe 9 yılımı verdim he kendime daha grafiker diyemem birde elinde diplamalı bebeleride görüyoruz neler yaptıklarını bu iş diplama degil emek ister emek te zaman ister o kadar emek vermişsen zaten kendinede bir diplama yaparsın saygılar:D:D:D:D:D:D:D

M.Vehbi

Üye
Tepki
0
@farukcagla

teşekkür ederim faruk ağabey haklısın
ben siteden bir müddet uzak kaldım uzak kalmamın sebebi ise sizin bu söylediklerinizi ve diğer arkaaşların düşüncelerini ve yaptıkları yorumları toplayıp incelememdi. şimdi bakıyorumda yazılanlara aklıma şu söz geliyor "KEDİ UZANAMADIĞI CİĞERE MURDAR DERMİŞ"..

boşwer abi insanların insanların senin hakkında söylediği olumsuz cümleleri seni bilen biliyor 30.000 içinde varsın 30 kişi sevmesin birşeycikler olmaz...

ismail ev abinin dediği gibi
yiğit er meydanında belli olur kendine güvenen çıkar böyle bir sınav olursa girer alır belgesini yapar işini

ben bingöllüyüm ve zazayım bizim burada bir söz var yarı türkçe yarı zazaca derler

"BİLENE BİL - BİLMEYENE HAWİL HAWİL" YANİ BİLEN BİLİR AMA BİLMEYENE HA SÖYLE HA SÖYLE

şimdi siz haklı olduğunuzu anayasa kanununa değişmeyen kanun statüsünde yerleştirseniz buna bile itraz eden cıkacaktır
ben sizi dinledim yazdıklarınızın tamamını okumasam bile (hala okumaya devam ediyorum) size hakkınızı verdim ve haklı olduğunuzu kendim adına buradaki arkadaşlarım karşında tasdikliyorum...
bugün size karşı gelenler yarın yanınızda saf alacaklardır merak etmeyin

saygılarımla

İsmail Ev

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
1
Yıl 1991 siyaset arenasında muhafazakar kanatta birlik çalışmaları yapılıyordu. Daha önceki seçimlerde aldıkları oylara göre en az oya sahip olan, en fazla fedakarlığı yaparken; ikinci sıradaki daha az fedakarlık yapıyordu. Oyu en çok olan ise Mağrur tavrından vazgeçmiyor, ittifak kelimesi yerine iltihak kelimesinde ayak diriyordu. Sonunda ittifakın adı, mağrur zatın istediği gibi iltihak şeklinde gerçekleşti.
Seçim sonrasında fedakarlık derecesi yine aynıydı. Ancak herkesin bir dayanma noktası vardı ve bu iltihak, ittifaka dönüşemeden dağıldı. Sonuçta ne oldu? Mağrur olan parçalandı, mağdur durumunda. Parçalayanlar şimdi en tepede mağrurluklarına devam ediyor.
Birlik çalışmasını başlatan ve en fazla fedakarlık yapan, doğru bildiklerini söylemeye aynı hızla devam ediyor. Diğeri ise rotasını şaşırmış gemi gibi dalgalar arasında sallanıp duruyor.
Sonuçta olan yine millete oluyor Ancak milletin ne olup bittiğinden haberi bile yok. Millet kendi canının derdine düşmü, kim ne derse ona inanmaktan başka çare olmadığına kendini inandırmış durumda.

Yani kısacası birşeyleri düzeltmek için haklı olmak, doğru olmak yetmiyor. Hem haklı, hem doğru hem de güçlü olmak gerekiyor.
Siyaset arenasında olduğu gibi bizim piyasa da ehliyetsizlerin elinde. Kimse ehliyete bakmıyor. Siyasette sayıya bakıldığı gibi bizde de ucuza çalışacak, hızlı iş çıkaracak, patronun her dediğini yapacak, her programı kullanacak..... amele en makbulüdür.
Ehliyeti olanlar sağlam bir birliktelik oluşturmadığı sürece kim ne derse desin bu böyle devam eder.

Yukarı Alt