Grafiker hangi programları bilmeli?

Tepki
0
Arkadaşlar merhaba siteye yeni üye oldum bende eğitim almayı düşünüyorum ama kimse düzgün bilgilendirmiyor o yüzden burdada sizlere sormak istedim
bir grafiker hangi programları kullanabilmeli?
daha önce adope photoshop ve birazda 3d max öğrenmiştim ama maalesef unuttum bilgisayarda neleri yapabilmem lazım
igiliniz için teşekkürler

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
öncelikle hoşgeldiniz
sorduğunuz sual görecelidir
yapılan işe ile firmaya vs. göre değişir
eskiden grafiker olmak için corel ve photoshop bilmen yeterliydi (çoğu yerde hala yeterli)
ama teknoloji geliştikçe özellikle corel cazibesini yitirdi
adobe illustrator adobe photoshop adobe flash adobe indesign kısacası artık piyasada
adobe furyası mevcut
bir de şu var belki şuan 3d programlar geri planda gibi görünüyor ama kısa zaman sonra
bu programlarda illa ki bilinmesi gerekenler listesine eklenecek
allah hepimizin yardımcısı olsun :)

Tepki
0
=)teşekkür ederim hasan bey hoşbulduk
sizde antalya dasınız gördüğüm kadarıyla antalya'da matbaacılar bile ajansız tasarımcıyız diye geçiniyorlar:D

ben tam anlamıyla herşeyi öğrenmek istiyorum bugüne kadar hep pazarlama bölümünde yer aldım video çekim kurumsal kimlik web tasarım vs.. ama eğitim alıp bende tasarımlar yapmak istiyorum bide sorun şu ki antalyada eğitim veren toplam 2 yer var:D

benim planım photoshop freehand QuarkXPress 3Dmax adobe flash After Effects öğrenmek=)

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
maalesef ki manavgattayım
tabi buradaki piyasayı tartışmak için
ayrı bir konu açmak gerekir
yaz yaz bitmez saçmalıkları çünkü :D
neyse umarım ideallerinize ulaşırsınız

GürhanErkal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
43
@Hasan Güner

Hasan bey bu konu da hem teknik yöndem hem içerik yönünden size hiç katılamayacağım.
İyice eskiden grafiker olmak için grafik tasarım bilmek ve ilgili araçları kullanabilmek yeterliydi. Bilgisayar devriminden sonra isimlerini artık unuttum birkaç yazılımla beraber ağırlıklı olarak freehand-quark ve fotoşop bilmek gerekliydi. Ama bu gereklilik operatör denen bir sınıf yarattı. Ama bugünkü anlamda sonuçta tasarımla uğraşan kişinin tasarım yanında, program da bilmesi şart haline geldi.

Sektörü İstanbul merkezli olarak ele alırsak freehand-quark-photoshop (neredeyse 2000lerin yarısına kadar) üstünlüğü sürmüş bunun yanında çok az işletme de illustrator kullanmıştır.

Ama tasarım-tanıtım faaliyetlerin pahalı oluşu yine 2000 lerin başlarında bir PC-corel sınıfı da oluşturmuş. Önceleri çok seyrekte olsa özellikle esnaf sınıfına ucuz hizmet götürmek için sektörden bir alt basamak daha türemiştir.

Ama dünyada neredeyse her alanda adobe kullanılırken Türkiyede üst yönde Fh, alt yönde de bir corel egemenliği yaşanmıştır. 2005-2006 gibi bu iki tarafın güçlerinin eşitlendiğini düşünüyorum. Allahtan ki adobe freehandi feshetti, işletmeler zorunlu olarak adobe yazılımlarına yöneldi. Bu işin tek kötü tarafı artık fh kullananlar iyidir diğerini kullananlar kötüdür gibi bir önyargı taşıyamıyoruz. Çünkü artık herkes adobe kullanıyor.

Bilahire sorudan ötürü programlara çok daldım. Bir alaylı olarak özellikle günümüzde grafikerlik için örgün eğitimin şart olduğunu düşünüyorum bir anlamda alaylılık öldü. Bunu sizin grafiker olmak için hangi programı bilmek gerekir sorunuzdan da anlıyoruz. Demekki dışarıdan bu iş programla yapılıyor sanılıyor. Üniversteye gidecek durumunuz yoksa bulduğunuz en iyi yerde bedavaya da olsa 1 sene çalışın ve sürekli okuyun okuyun. Yoksa bu dönemden sonra grafik işçisi bile olamazsınız çünkü artık herkes program biliyor. O ayırıcılık bile kalmadı.

Son olarak. Şöyle diyebilirim tasarımı hallettiniz diyelim, hedef küçük matbaalar, digitalciler, cam, promosyon işleri yapan yerler ise Corel,
Hedef, küçük ajanslar ise illustrator ve corel
Hedef daha büyük ajans, matbaalarsa. İndesign, illustrator,
Köklü işletmeleri düşünürsek bunlar lisanslarını aldıkları için hala freehand, quark kullanırlar indesign ve ai yanında da

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Bir grafiker en başta tasarım yapabilme kabiliyetine sahip olmalıdır. Eğitim yolu ile her insan her programı kullanmayı öğrenebilir. Ama yetenek ve yaratıcılık yok ise dünyadaki tüm programları kullanabilseniz dahi nafile. Fakat iyi bir tasarımcı için bir kalem ve hatta bir kömür parçası bile yeterlidir.

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
Bunu sizin grafiker olmak için hangi programı bilmek gerekir sorunuzdan da anlıyoruz.
Gürhan Bey,
arkadaşın sorusu ile sizin sorudan anladığınız çok farklı şeyler

Bir grafiker en başta tasarım yapabilme kabiliyetine sahip olmalıdır. Eğitim yolu ile her insan her programı kullanmayı öğrenebilir. Ama yetenek ve yaratıcılık yok ise dünyadaki tüm programları kullanabilseniz dahi nafile. Fakat iyi bir tasarımcı için bir kalem ve hatta bir kömür parçası bile yeterlidir.
buna katılıyorum (katılmak zorundayım) çünkü kendimi koyabildiğim tek katagori bu

jenabale

Üye
Tepki
0
iyi bir grafiker olmak için öncelikle tasarım ilkelerini iyi bilmek ve yeterli bir yaratıcılığa sahip olmak gerek bunun yanında program olarak adobe photoshop, illustrator ve indesign üçlüsüne hakim olmalısınız.

Yukarı Alt