Hellboy 2 altın ordu

Abdullah Şahin

Altın Üye
Altın Üye
Kayıt
3 Nisan 2008
Mesaj
2.630
Tepki
89
HELLBOY II: THE GOLDEN ARMY2004 yılında gösterime giren ve yönetmenliğini
üç Oskar ödüllü Guillermo del Toro’nun üstlendiği “Hellboy”un devam filmi...


Konusu

Efsaneler alemi Dünya'yı yönetmek için insanlığa karşı bir ayaklanma başlatır, bunun üzerine Hellboy ve takımına dünyayı bu isyankar yaratıklardan kurtarmaktan başka çare kalmaz.Mike Mignola, Şubat 2007’de yaptığı açıklamada Guillermo del Toro ile birlikte geliştirdiği öykünün folklor ve peri masalı unsurları üzerinde odaklandığını belirterek şu sözleri kullanmıştı:
“Bu filmde dünyamızı felakete sürükleyen Naziler, makineler ve çılgın bilim adamları yerine kendi dünyamızdan çıkarıp bir köşeye attığımız eski tanrılar ve karakterler var. Ben bu karakterleri Amerika’da kızılderililerin şu an içinde bulunduğu duruma benzetiyorum. Kızılderililer özel koruma alanlarına sürüldüler. Oralara giderseniz yaşlı ve bilge bir kızılderilinin size, ‘Zaten olacağı buydu. Artık mücadele edecek gücümüz kalmadı. Kaderimizi kabullendik’ dediğini duyabilirsiniz. Geronimo ruhlu bir başka kızılderili ise, ‘Aksi takdirde beyaz adamı öldürmeye devam ederdik’ diyecektir. Bizim filmimizdeki durum da buna benzer. Elf karakterlerimiz vardır. Bunlar bir köşeye çekilmişlerdir. Eğer geri çekilmemiş olsalar dünyayı ele geçireceklerdir. Kızılderililer nükleer savaş başlığına sahip olsalardı sorusunun bizim filmimizdeki eşdeğeri elflerin aslında kullanabilecekleri müthiş silahlara sahip olmalarıdır. Peki bunlar günün birinde o silahları kullanmaya karar verirse ne olur?”
Yapım Notları
  • Yönetmen Guillermo del Toro yaptığı açıklamada ikinci filmin 2006’da gösterime gireceğini, ileride üçlemeye dönüşeceğini söylemişti. Ağustos 2006’da Revolution Stüdyolarının iflas etmesi üzerine “Hellboy 2” projesi sahipsiz kaldı. Ardından projeyi Universal Pictures üstlendi ve 2008 yılında gösterime gireceğini açıkladı...
  • Hellboy 2”nin prodüksiyonunun Nisan 2007’de Budapeşte ve Londra’da gerçekleştirileceği bildirildi. Yönetmenlik koltuğunda ise ilkinde olduğu gibi Guillermo del Toro’nun oturacağı açıklandı. Hatta Guillermo del Toro, görüşme halinde olduğu “Halo” adlı video oyununun film uyarlaması projesinden vazgeçerek tercihini sanatsal ve kişisel sebeplerden dolayı “Hellboy 2”den yana yaptı.
  • Yönetmen Guillermo del Toro, Ekim 2006’da “Frankenstein”, “Dracula” ve “The Wolf Man”in çağdaş yeni çevrimlerini yapmak istediğini kamuoyuna açıkladı. Yönetmenin açıkladığı planlar arasında üçüncü bir “Hellboy”un daha çekilerek üçleme haline getirilmesi de vardı.
  • Hellboy 2”nin tüm görsel efektleri, İngiltere’deki Double Negative adlı özel efekt şirketinde hazırlandı.
 
Yukarı Alt