Ideal grafik eğitimi nasıl olmalı?

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
İDEAL GRAFİK EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

Grafikerliğe gönül vermiş Ece Hanım diyor ki;

… ama binlerce yetenekli gencin çok çok az kişinin geçebildiği yetenek sınavına takılarak çizim yeteneği olduğu halde grafik tasarım okumaktan mahrum edildiği, gene bir sürü gencin de parasızlıktan zaten hiç bir üniversitede hiçbir bölümü okuyamadığı göz önünde bulundurulursa, üniversitede okumuş olanına tasarımcı denir okumamış olan tasarımcı sayılmamalıdır şeklinde bir görüş, çok elitist ve ülkemiz gerçeklerinden kopukluğu gösteren bir görüştür. önemli olan yetenekli gençlerimize eğitim hakkı vermektir.

İnsan hakları evrensel beyannamesi'nin 26. maddesinde yazılı olduğu üzere,
"Herkes eğitim hakkına sahiptir. Eğitim, en azından ilk ve temel eğitim aşamasında parasızdır. İlköğretim zorunludur. Teknik ve mesleksel eğitim herkese açıktır. Yüksek öğretim, yeteneklerine göre herkese tam bir eşitlikle açık olmalıdır."

Burada yeteneklerine göre herkese tam bir eşitlikle açık olmalıdır sözüyle kastedilen elbette yetenek sınavıyla yetenekliler içinden sadece 20-30 kişiye eğitim açık olmalıdır değildir. burada kastedilen, anlaşıldığı üzere, yeteneği olduğu belli herkese -kontenjan filan olmadan- eğitimin açık olmasıdır.

okulunu okuyamamış ama bu işten başka işi yapmak istemeyen ve zaten çok iyi çalışmalar yapan kişilerin bu mesleki eğitimi almak en temel insanlık hakkıdır. ve yetenekleri belgelenip böylece layık oldukları tasarımcı ünvanına sahip olmak, operatör parçası denilip geçilmemek, hakettikleri firmalarda çalışmak, hakettikleri maaşları almak onların en doğal insanlık hakkıdır.

Şimdi ben de diyorum ki;

Üniversitelerdeki ve meslek liselerindeki grafik eğitiminin olumlu yönleri var mıdır?

Olumsuz yönleri nelerdir?
Bu eğitim yeterli midir? Nasıl olmalıdır?

Okullar az sayıda mezun verdiği için mi okullu grafikerler az sayıdadır?
Bu sayılar arttırılmalı, okullar daha fazla mı mezun vermelidir?

Yoksa okullar normal sayıda mezun vermektedir ama, okullu olmayan grafikerlerin sayısı bir hayli kabarık olduğu için mi okullu sayısı az gibi görülmektedir?

Okullar yetenek kazandırmaz, aslolan yetenektir. Yeteneği olanın okula gitmesine gerek yoktur, düşüncesi doğru mudur?

İdeal grafik eğitimi okulda olmaz, piyasada olur görüşünü destekliyor musunuz?

Okul bitirmiş grafiker piyasa tecrübesi kazanırsa , okul bitirmemiş ve piyasa tecrübesi kazanmış bir grafikerden daha avantajlı olur görüşü doğru mudur?

Özel kurslarda 2 ayda grafiker yetişiyor ama okullarda 4 yılda grafiker YETİŞMİYOR görüşü doğru mudur? Doğruysa sebebi nedir?

Grafik okulları aslında pek de gerekli değildir, olmasa da olur diyor musunuz?

Herkese eğitim hakkı olmalıdır, isteyen herkes grafik eğitimi almalıdır diyor musunuz?

Üniversite giriş sınavları kaldırılsın, grafik fakültelerine giriş kolaylaşsın mı diyorsunuz?

Grafik okullarına giriş sınavlarında karakalem desen sınavı kaldırılsın, her grafiker ressam olmak zorunda değildir diyor musunuz?

Yoksa grafikerlerin desen eğitimi almaları faydalıdır mı diyorsunuz?

Lise ve Üniversite grafik eğitimi gereksizdir, piyasadaki kurslar yeterlidir diyor musunuz?

Bu soruları çoğaltmak mümkün…

Kısaca;

İdeal Grafik Eğitimi nasıl olmalıdır?

Bunu tartışmaya var mısınız, yoksa “amaaan bana ne” mi diyorsunuz?

User4

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
39
Üniversitelerdeki ve meslek liselerindeki grafik eğitiminin olumlu yönleri var mıdır?

- Tabi ki vardır Faruk bey, ama eğitimi okul binası değil eğitimciler veriyor. Fakat eğitimcileri nasıl seçiyorlar bilmiyorum.

Size çevremde geçtiğimiz aylarda olan bi konudan bahsedeyim değerlendirmeyi siz yapın.

Grafik programlarını çok iyi bilen bir arkadaşım var. Kendisi lise mezunu ve Yalova Ticaret Meslek Lisesinde açılacak olan Grafikerlik bölümüne sözleşmeli öğretmen olarak alınacaktı. Bu kişi grafik programlarını çok iyi kullanabiliyor, fakat tasarım konusunda öğrencilerine ne verebilir bilinmez. Yani okul eğitiminin, dışarıdaki 2 aylık grafik programları eğitim kurslarından bir farkı kalmamış gibi gözüküyor.

Yoksa okullar normal sayıda mezun vermektedir ama, okullu olmayan grafikerlerin sayısı bir hayli kabarık olduğu için mi okullu sayısı az gibi görülmektedir?

Grafik eğitimi alıp da henüz KULER'in, Pointer'ın Overprint'in ne olduğunu bilmeyen kişiler ister mesleki okul bitirmiş ister ailesinden bu meslek miras kalmış olsun, bana göre Mac Operatörü bile değillerdir.

Okullar yetenek kazandırmaz, aslolan yetenektir. Yeteneği olanın okula gitmesine gerek yoktur, düşüncesi doğru mudur?

Benim görüşüm ile bu kısmen doğrudur. Bir insan bilgiye aç olmalı, yeteneğini iyi bir eğitimle pekiştirerek olabileceğinden çok daha iyi olmaya gayret göstermelidir ki yeteneğini bizlere sergiliyebilsin. Aklından geçenleri, fikirlerini kafasında tutup kağıt üzerine yada bilgisayar ortamına aktaramıyorsa bence yetenek bir işe yaramaz.

Kesinlikle hayır..

Okul bitirmiş grafiker piyasa tecrübesi kazanırsa , okul bitirmemiş ve piyasa tecrübesi kazanmış bir grafikerden daha avantajlı olur görüşü doğru mudur?

Kesinlikle evet demek istiyorum ama, bence bu kişiye bağlı. Eğer okul bitirmiş ve hala çöp adam bile çizemiyorsa bu kişinin avantajlı olduğunu düşünemeyiz.

Özel kurslarda 2 ayda grafiker yetişiyor ama okullarda 4 yılda grafiker YETİŞMİYOR görüşü doğru mudur? Doğruysa sebebi nedir?

Hiç karşılaşmadım ama kişinin temelden gelen eğitimine ve yeteneğine bağlı olarak 2 aylık kurs yeterli olabilir. Ama şöyle bir şey var, okuldan mezun olan kişiler meslek hayatlarının 2. senesinde bir Sanat Yönetmeni (Art Direktor) olma olasılıkları özel kursta eğitim alan kişilere oranla çok çok yüksektir. Ama ben matbaada çalışır paramı kazanırım (750 - 1000 TL.) mantığına sahip kişilerede bu 2 aylık eğitim fazla bile gelebilir.

Tabi ki gerekli, şu an Türkiye de kaç adet bu eğitim veren okul var bilmiyorum ama, bu sayının fazla olmasını dezavantaj olarak görüyorum. Az olsun öz olsun, hakkıyla eğitim verilsin ve her zaman böyle okullar olsun.

Herkese eğitim hakkı olmalıdır, isteyen herkes grafik eğitimi almalıdır diyor musunuz?

Eğer bir insan bu mesleği yapmak istiyorsa, bu işi sevmeli ve ilgisi ve yeteneği olması gerekir diye düşünüyorum. Eğer yeteneği yoksa bence bu eğitimi alması bişeyi değiştirmez. Eğitime herkezin hakkı olmalı tabikide ama aldığı eğitimin hakkınıda vermeli.

Üniversite giriş sınavları kaldırılsın, grafik fakültelerine giriş kolaylaşsın mı diyorsunuz?

Umarım böyle bişey olmaz. İşletme fakültesinden bir farkı kalmaz ki. Puanım tutsun üniversite okuyayım bölüm önemli değil. Bu şekilde okul bitirip mezun olanların sayısı sizce kaç olur. Sonra ülkemizde her üç grafikere bir Mac düşmesin, bilgisayar sıkıntısı yaşamayalım!

Lise ve Üniversite grafik eğitimi gereksizdir, piyasadaki kurslar yeterlidir diyor musunuz?

Piyasada ki özel kurslar tasarım eğitimi, karakelem çalışması, anatomi dersleri vermiyorlarki. İş bulma garantisi verip kursa alıyorlar, programları öğretip piyasaya yolluyorlar. Yaptıkları bu. Bence bu kıyas bile olmaz..

Bence Faruk bey ideal grafiker bu işe dün başlamamış olmalı, yani okulundan mezun olmuş yetenekleriyle kendilerini kanıtlamış kişilerin bu mesleğin piyasadaki değerini kendisinin oluşturup gelecek nesillere kaliteli bir çalışma ortamı bırakacak kişilerdir.

(Cevaplarımı kişisel düşüncelerimle vermiş bulunuyorum. Açmış olduğunuz bu önemli konu için size teşekkür ederim.)

Mehmet KIYMIK

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
5
amaaan bana ne diyorum çünkü bıktım kim ne yaparsa yapsın Faruk bey bana kızmayın gerçekten artık gücüm kalmadı grafiğin ve sanatın ne olduğunu bizim insanlarımız anlamamakta ısrar ediyorlar vede bişeyleri anlatmak istedikçe sana karşı kötümser bir davranışla yaklaşıyorlar artık doğrularıda söylemicem herşeye gülerek ve herkezin görüşüne tamam sen haklısın sen biliyosun diyeceğim çünkü biliçsiz insanlar çok ve bilinçli insanlar az yük baya ağır burakayım başkaları taşısın bu yükü bilemiyorum ama size kolay gelsin bu yolda başarıyla muhaffak olmanızı dilerim.

Eğitim şart gerçekte bu iş için devletimiz ne kadar eğitim veriyor bu konuda tartışıllabilir
Eğitim almış bu işte profesyonel insanlar neden aç açık kalıyor vs. vs. daha konuşulacak tartışılacak birsürü konu var sanıyorum ama kısa geçiyorum

Çoğunluğumuzun ideal grafik eğitimi anlıyacak kapasitede olduklarına inanmıyorum ağır bir itamdamı yargıdamı bulunuyorum bilmiyorum ama sadece düşüncelerimi paylaşmak istedim.
artık biliyomusunuz bu işi burakmak bile istiyorum sevdiğim bir meslek ama bilgisiz ve 2 aylık grafik eğitimi almış insanlarımız çoğaldığı için bizede gerek kalmadı sanıyorum
Saygılarımla.

Tepki
0
Sayınfaruk cagla

ülkemiz eğitim kurumlarında hangi dalda eğitim yeterliki bu dalda olsun?

bu tamamen ülkemiz inasının mesleği tam anlamıyla tanımamasından kaynaklanıyor.

evet okulda yetenek kazanamazsınız ancak bu işin bazı kurallarını öğrenebilirisiniz bu iş için yeterli bir yeteneğiniz yoksa okulu boşuna okumuş olursunuz ayrıca eğitim şart desekde illada okula gitmeye gerek yoktur insan kendini yetiştirmelidir.

bu tamamen yerine göre değişir. kimi kurumlar okullu ister kimi kurumlar yapılan işe bakar...

kursu yada okulu bitirp tamam ben oldum işte garfikerim diyen zaten hala yetişmemiştir demek

bu işi okulda öğrenmeye çalışmak isteyenler için tabiki okul olmalı...

sadece yeteneği olana bu eğitim verilmeli ve buda yetenek sınavlarıyla belirlenmeli

bu tamamen kişinin eğitimden na alacağına bağlı siz dünyanın en iyi sistemini bile oluşturup eğitim versenizde kişi sadece almak istediğini alıyorsa yapacak fazla birşeyiniz yok demektir.
kişi vardır 2 ayda yetişir kişi vardır 2 yılda yetişir şimdi bu eğitimi kime göre düzenleyeceğiz 2 ayda yetişene göremi 2 yılda yetişene göremi?

diyelim ki 2 ayda yetişene göre düzenleyip eğitim vermeye başladık peki 2 yılda yetişenin günahı ney? yada 2 yılda yetişene göre düzenledik 2 ayda yetişene 22 ay ne öğreteceğiz.

Tepki
0
Madem konu açıldı ben de yazayım...

Elbet olumlu yönleri vardır, geniş bir müfredatta grafik tasarımın bir çok alanı geçmişten günümüze ayrıntısıyla öğretiliyor, kişinin sanatçılığını geliştirecek uygulamalı eğitimle destekleniyor. Ama bazı mezunlardan, bazı okullardaki eğitimin günümüz teknolojisiyle uyum sorunu yaşadığını, artık günümüzde kullanılmayan baskı teknolojilerinin anlatıldığını ve dijital platforma yeterince yer verilmediğini öğreniyorum.

Okullar az sayıda mezun veriyor, çünkü eğitim hakkı gereğinden az sayıda kişiye tanınıyor. Yetenekli birçok genç yanlış bir sınav sistemi yüzünden eğitim olanağına kavuşamadan başka iş yapmak zorunda kalıyor, ya da illa grafikerlik yapmaya kalksalar da ucuz matbaalarda az maaşa mahkum oluyorlar, büyük firmaların kapısından bile geçemiyorlar ve hiçbir zaman tasarımcı olarak görülmüyorlar çünkü onlara tasarımcı payesini verecek eğitim haklarına kavuşamıyorlar.

Tabii
alaylı sayısının kabarık gözükmesinin de bazı sebepleri vardır. Grafikerliğin tamircilikten, elektrikçilikten daha kolay bir meslekmiş gibi görülmesi birçok alaksız kişinin de grafikerliğe heves etmesine yol açmıştır. Ya da liseden sonra eğitim almamış, işsiz kalan, garsonluk, kasiyerlik, çağrı merkezi gibi işlerden sıkılmış bazı kişiler de grafiker olayım bari diyerek ondan bundan özel ders alarak bu işe soyunmuş, berbat tasarımlarını profesyonel çalışma sanmaya başlamıştır. Öncelikle bu sorun çözülmeli, bu kişilere grafikerliğin herkesin harcı olmadığı, kendileri için cazip olabilecek başka mesleklerin de bulunduğu kibarca anlatılmalı, ondan sonra gerçekten yeteneği olan ama okul okuyamamış kişilere eğitim verilmeli, mesleği yapabileceğine dair belge verilmeli.

Hayır, en basit mesleklerde bile eğitim gerekliyken elbette grafik tasarım için de eğitim gereklidir. Yetenekli olanın yeteneği eğitimle şekillenir kişi yeteneğini dışarı aktarma ve sergileme yöntemlerini eğitimle öğrenir yoksa kafasındaki fikirleri bir türlü kağıda dökemez. Eğitim kişiyi bir elmas gibi işler içindeki sanatçı pırıltısını ortaya çıkarır ve eğitimle bu sanatçı etrafını daha da güçlü bir ışıkla aydınlatmaya başlar. Tartışılması gereken eğitimin gerekip gerekmediği değil, nasıl kurumlarda, nasıl bir içerikle, ne kadar sürede eğitim verilmesi gerektiğidir.

Tam olarak değil. Piyasada teknik ve uygulamalı eğitimi alır, matbaa ortamını, baskı tekniklerini öğrenir ama gerekli tasarım ve sanat vizyonunu piyasada kolay edinemez, çalışacağı yerlerin çoğunda edinemez.

Okul bitirmiş ve tecrübe kazanmış grafiker, elbette büyük reklam ajanslarında çalışmak için daha avantajlıdır. İş ilanında aranan nitelikler arasına "Üniversitelerde ilgili bölümlerden mezun olmak" diye şart koyan binlerce firmada çalışmak için de daha avantajlıdır. Ama okulu bitiren herkes piyasa tecrübesi kazanan herkesden daha avantajlıdır diyemeyiz. Çünkü okul okumayıp piyasa tecrübesi kazananlardan bazıları iyi ustaların yanında yetişmiştir eğitim için değişik yolları denemiştir. İyi ustaların yanında yetişen, ayrıca grafik tasarım tarihi ve sanat tarihini bilen, dünyadaki piyasayı sanat ve tasarım akımlarını takip eden ve 20 sene grafikerlik yapan kişi ile bunları okulda öğrenerek okuldan mezun olan ve 20 sene grafikerlik yapan kişinin hangisi daha avantajlıdır? Sorunun cevabı ustalara ve okulun niteliğine göre değişir. Nitekim bazı özel üniversiteler eğitim içerikleri nedeniyle çok eleştiriliyor.

Hiç kurslarda 2 ayda grafiker yetişir mi? Sadece baskı aşaması için gereken teknik eleman, yani operatör yetişir o kadar. O da tam yetişmez çünkü operatörlük için gerekli baskı teknikleri ve matbaa bilgisi bu kursların çoğunda yoktur. Operatörlük kurslarında bir de matbaada staj kuralı getirilmeliydi. Okullarda da 4 yılda grafiker yetişmez, sadece meslek için gerekli temel formasyon verilir ama kişinin bu mesleği seçmişse eğitimi hayat boyu devam eder. Aslında günümüzde hemen her meslek böyle. Doktorlar da tıptaki gelişmeleri, yeni çıkan ilaçları filan devamlı takip etmek zorundalar.

Hayır, grafik eğitimi nitelikli bir şekilde mesleğe adım atacak herkese verilmelidir.

Evet grafik tasarıma gönül vermiş ve başka bir iş yapmak istemeyen herkes nitelikli eğitim hakkına kavuşmalıdır ve Türkiye, Hindistan gibi ülkeler hariç birçok ülkede kavuşmaktadır.

Yetenek sınavları tamamen kalkarsa sadece gerekli ÖSS puanını tutturan ama tasarım gücünü, sanatçı parıltısını benliğinde taşımayan, sadece "zevkli ve havalı" diye grafik tasarım okumaya heveslenen kişiler sırf puanı tutturdukları için okullara doluşur ama yeteneği, sanat gücü ruhuna işlemiş toplumu aydınlatacak binlerce genç ÖSS puanını tutturamadıkları için grafik tasarımı gene okuyamaz.

Grafik okullarına giriş sınavlarında karakalem desen sınavı kaldırılsın, her grafiker ressam olmak zorunda değildir diyor musunuz?
Sadece yetenek sınavlarının niteliği değişmeli, yunan heykeli anatomisi çizimi sınavı yerine kişinin grafik tasarım gücünü ölçen grafik tasarıma has özel bir sınav olmalı. Ve GSFlerin her bölümü için ayrı sınav olmalı, birden fazla bölümün sınavına binlerce kişinin yığılması önlenmeli.
Ama en önemlisi, kişilerin okullara alınması birinci aşamada portfolio sunumuyla gerçekleşmeli. Böylece okullara başvuran gençler sadece yıllardır grafik tasarımcılığa hazırlanan bunun için çalışan ve böylece portfolio hazırlayan gençler olmalı. Böylece zevkli ve kolaymış bir de havalı meslek, grafik okuyayım bari diyenlerin iyi çizim yapıyor, bir de yetenek sınavı gününde şansı yaver gitti diye okullarda haksız yer işgal etmeleri önlenmiş olur. Yetenek sınavı yapılacaksa ondan sonra yapılmalı. Ve dediğim gibi tasarım gücünü ölçen çok özel bir sınav olmalı.

Karakalem çizimi çok fazla iyi olmayıp freehandde pen tool ile çok iyi çizimler yapan insanların varlığını inkar edemeyiz. Bunların tasarım eğitimi alma hakları vardır bu nedenle zaten okulara girişte karakalem desen sınavı yerine grafik tasarım için çok özel bir sınav yapılmalı diyorum. Ama pen tool ile iyi çizimler yapmak için de temel resim ve desen eğitimi almak çok faydalıdır. Kişi ışık, renk, gölge, anatomi, perspektif bilgilerini aldıktan, öğrendikten sonra, zaten güzel olan çizimleri daha da ışıltılı bir hal alır.
Piyasadaki kurslar maalesef yetersizdir, fazla kısa sürelidir üstelik çok pahalıdır halbuki programları bir kişi arkadaşlarına sora sora ya da kendi de öğrenebilir, internet ve bir sürü tutorial sitesi bunun için vardır.

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103

Bir Meslek Lisesi öğrencisi oLarak cevap vermek isterim ki; Tabiki olumlu YönLeri var, çok fazla olmasa da var..

Sizlerinde biLdiği gibi Okullarda veriLen eğitim "Yetersiz".. Bu grafik Tasarım bölümü adı altında da geçerli, Okul kapsamı altında da geçerli..

Tanıdıklarım vasıtasıyLa, Bu işLe uğraşan insanLarın görüşünü aLdım birkaç kez, Konu araLarında, Sohbet ederken bu konu iLLaki gündeme GeLMekte.

"Buradaki Stajyerlerimn eksiği çok fazla, stajyerler konu hakkında yetersiz,Bilgi yönünden yetersiz" vs.. gibi konuşMalar geçiyor..

Peki bu YetersizLik kime,Neye Bağlı?

Tabiki; Öğrenciye Bağlı, Öğretmene Bağlı, Okula ve Okuldaki imkanLara bağLı.. Bunları sayıca arttırabiLiriz.

Okulların yetenek kazandırmadığı görüşündeyim ama Alan öğretmenimiz bize hep derki:
"Şu 4 senede verdiğim biLgilerle,Yaptığı çaLışmalarLa,Verdiği azimLe,isteğiyLe.. Hepsi 4 sene boyunca yoğruLursa Ben o kişiye 0 olan yeteneğini en az %35'e çıkartırım" Der..

Yeteneği olanın okuLa gitmesine gerek yoktur düşünsesi Bence yoktur, oLamaz da.. Her işin bir eğitimi olduğu gibi, bu işinde Eğitimi vardır ve Bu eğitimi "bu işe gönül veren,bu meslekte yer almak isteyen " herkesin alması gerektiğine inanıyorum.

Hayır,şahsen ben destekLemiyorum.

Bence; evet doğrudur. Okuyan insan herzaman bir adım öndedir,bu işte de olduğu gibi..
Bakınız Üniversite sınavında, biz Lisede grafik tasarım bölümü öğrenciLeri mi ÖnceLikli, Yoksa okullu değil dışarıdan bu mesleği seçen mi önceLikli??

Tabiki Hayır.Grafik okulları bizLer için,Türkiye için gayet önem arzetmekde..
Erkin Bey'e "Az olsun öz olsun, hakkıyla eğitim verilsin ve her zaman böyle okullar olsun." Görüşünde katıLıyorum.

Evet herkesin eğitim hakkı olmalıdır ama bu şartlara göre değişir. Bizim mesleğimizde, öncelikler vardır. Bu işi sevmek Lazım, yetenek Lazım,İsteyerek Yapmak Lazım.. Eğer bu şartlar gözaltında tutulmuyorsa verilen eğitimin hiçbir önemi yoktur..

KesinLikle Hayır. Üniversite ortamında hiç bulunmadım ama lisedeki durumu anlatmak gerekirse, Erkin Bey'inde dediği gibi Özel Kurslarda çizim teniklerini vs. şeyleri öğretmiyorlar. Herşey Bilgisayarı bilmekle yetmiyor.. eğer bilgisayarda yaptığını kağıda dökemiyorsan,Kursun sana hiçbir yararı olmamış demektir..

Hem Kurslarda 2 aylık bir zamanda bu iş öğrenilseydi, lise(4 yıl)+üniversite(2 veyahut 4yıl) okuyanlara yazık değil mi?

SaygıLarımla..

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
Grafik Tasarımcı arkadaşım 1958 doğumlu Murat Savaşkan'ın Grafikerler Meslek Birliğinin geçici yönetim kuruluna 25.06.2008 tarihinde yazdığı Grafik Eğitimi ile ilgili yazısını aşağıya alıntı olarak alıyorum ve değerli fikirlerini bizimle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyorum.

F.Ç.
-----------------------

GRAFİK EĞİTİM ve KURUMLARI

Grafik eğitimi çok boyutlu bir sorunlar yumağı.
Resim bölümü altında Afiş alt dalı olarak başlayan üniversitelerdeki
grafik eğitimi, hâlâ bu alışkanlığın izlerini taşımakta. Kendi alt
dallarını birbirinden ayırmadan tek parça ve branşlaşmaya olanak
vermeyen bir yapıya sahip. Oysa ortak bir temel eğitimden sonra
branşlara hatta bir süre sonra alt branşlara ayrılarak çok yetkin
profesyoneller ve akademisyenler yetiştirebilir. Ayrıca isteyen
öğrencilerin yan disiplinlerden faydalanması sağlanarak bu nitelikler
daha da arttırılabilir (Grafik Tasarım> illustrasyon + Pedagoji=
Mükemmel çocuk/okul kitapları, gibi)

Bu uzmanlıklar, daha sonra diplomada belirtilebilecek, bir veya
birkaçını bir arada alabileceğiniz uzmanlık kursları olabilir.
Konularla ilgili alanlarda çalışan şirketlerin (Reklam ajansları,
yayınevleri, Matbaalar, Televizyon Kanalları, vb) öğrencilerle problem
çözme, fikir geliştirme çalışmaları yapmaları özendirilmelidir.
Üniversiteler, belirli yeterlilik düzeyine gelmiş öğrencilerin de
çalışmalarına katılabileceği uzmanlık enstitüleri oluşturmalıdır
(Sözünü ettiğim, laboratuar çalışmaları gibi faaliyetler bu tip
ortamlarda olabilir)

Orta öğrenimden gelen öğrencilerin, yeterli alt yapıya sahip olmaması
(hem aldıkları dersler hem de genel kültür eçısından) hem yüksek
eğitim, hem de kurslar için büyük problemdir. Bu probleme yabancı dil
eksikliği de eklenince üzücü bir durum oluşuyor. Bunun giderilmesi
için hem orta öğrenimle ilgili öneriler geliştirilmeli hem de bu
eksiklikler paralel bir eğitim süreci eklenerek giderilmeye
çalışılmalıdır. Bunun bir parçası da okul ve öğrenciler tarafından
safra olarak görünen Devlet'in zorunlu tuttuğu derslerin işe yarar bir
hale getirilmesidir.

Okullar, giriş sınavlarından çok önce, konunun içeriğini ve nasıl
nitelikler arandığını anlatan seminerler düzenlemelidir. Giriş
sınavları Resim, Heykel, vb sınavlarıyla birlikte yapılmamalı ya da
fazladan sınav yapılarak konuya gerçekten ilgi duyanlar seçilmelidir.

Genel anlamda Grafik Tasarım eğitimi zor ve uzundur. Bu yüzden kısa
dönem kursların ya adı 'Temel Grafik Tasarım" olmalıdır ya da
özelleşmiş operatörlük kursları olarak sunulmalıdır. Bu yolla grafiğin
bir çok alt disiplini gayet yeterli verilebilir hatta bizim gibi
profesyonellerde kendilerini geliştirmek için bu kurslara gidebilir.

Söz gelimi Tipografiye çok hakim bir tasarımcı olabilirsiniz ama
dijital ortamda font tasarımı ya da yalnızca Unicode'u öğrenmek için
bir kursa gidebilirsiniz. Veya desen sınavını geçmiş bir lise mezunu
iki yılda bir veya bir kaç teknikte ilüstrasyon yapabilir hale
gelebilir.

Ama "bugüne kadar hiç bir alt yapısı olmayan birini iki yılda dört
dörtlük grafik tasarımcısı yaparım" diye ortaya çıkan, bir iki istisna
dışında çuvallamayı garantiler.

Murat SAVAŞKAN

Muss

Üye
Tepki
0
Yorumların hepsini okudum. Bana göre bu işin eğitimini alması en iyi eğer alamamışsada herşey insanın içinde biter. Eğer bu işi yapmayı çok istiyorsa Kendinide bu işte geliştirmişse gerisi boş ben bu işi okuluyla bitirenide tanıdım piyasada yetişen elemanıda tanıdm... Saygılarımla.

Zeynep Ö.

Üye
Tepki
0
Liselerde desen konusunda iyi bir eğitim verilmiş olmakla beraber grafik tasarım eğitimi açısından bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Bunu, grafik tasarım eğitimi veren hocaların genellikle resim bölümü mezunu olmalarına bağlıyorum. Desen derslerinin grafik tasarım derslerine göre daha ön planda olması, bizim bu işin daha çok başındayken yanlış yönlenmemize, mesleğimizi yanlış tanımamıza ve ileride birtakım zorluklar yaşamamıza neden oluyor. Grafik tasarım sürekli düşünmeyi, üretmeyi gerektiren bir meslek olduğu için desen dersleri kadar düşünceyi geliştirecek, herşeye farklı açılardan bakmamızı sağlayacak, yaratıcılığımızı geliştirecek derslerin olmasından yanayım. İdeal grafik eğitimi eğer tecrübeli bir grafiker tarafından veriliyorsa oldukça önemli olmakla beraber bizim bir grafikerin bir işi aşamalarıyla, pratik bir şekilde nasıl yaptığını öğrenmemiz açısından gerekli olduğunu düşünüyorum.
Yeteneğin sonradan kazanılamayacağı görüşündeyim. Fakat yeteneği de doğru bir şekilde yönlendirebilmek, kullanabilmek önemlidir. Bu bakımdan eğitim gereklidir. Aksi takdirde yetenek iyi bir eğitimle pekiştirilmediği zaman hiç bir işe yaramayacaktır. İşte bu yüzden eğitimin tecrübeli grafikerler tarafından verilmesi, bizi yönlendirmesi ve yeteneğimizi doğru kullanmamız açısından önemlidir. Liselerde 4 yılda grafiker yetişememesinin ise bununla bağlantısı olduğunu düşünüyorum. Ve 2 ayda alınan eğitimle üstelik tasarım bilmeyen kişilere grafiker denilmesinin, yıllarını bu işe vermiş tecrübeli insanlara haksızlık olduğunu düşünüyorum.

rhinokurt

Üye
Tepki
11

Şüphesiz olumlu yanı vardır. Aynı eğitimi başka yerden almak mümkün olmamaktadır.

Olumsuz yönlerini bilmiyorum.

Okulların sayısı yeterlidir.

Evet okullu olmayanların sayısı bir hayli kabarık olduğundan.

Okullar varolan yeteneği geliştirmemizi sağlar. Yetenek sabit olmayıp ilerleme kaydeden bir yönümüzdür.
Yeteneği bilgiyle, tasarımcı zihniyetiyle birleştirmek gerekir. Bunun yeri de okuldur.

Desteklemiyorum. İdeal eğitim için okula gitmelidir.

Elbette.

4 yıllık eğitimin 2 ayda verilebilmesi mümkün değildir.

grafik okulları aslında pek de gerekli değildir, olmasa da olur diyor musunuz?
Tersine çok gereklidir. Grafikerlik bir meslek ise -ki meslektir- okulu olmalıdır.

Herkese eğitim hakkı olmalıdır. Ama bu eğitim için önceden sınava girmeli yetenekli ile yeteneksiz ayrılmalıdır.

Sınav kaldırılmasın.

grafik okullarına giriş sınavlarında karakalem desen sınavı kaldırılsın, her grafiker ressam olmak zorunda değildir diyor musunuz?

Her grafikerin resim yeteneği olmalı ve bu sınavda sınanmalıdır.

Desen eğitimi şarttır. Grafik bölümünün müfredatında illustrasyon da vardır. Ayrıca elle çizilmesi gereken grafik ödevleri de vardır. Resim yeteneği olmadan alınan bir öğrenci bu ödevlerini nasıl yapacaktır?

Kurslarda grafik eğitimi değil, program dersleri verilmektedir. O derslerde bence yetersizdir.

Yukarı Alt