illüstrasyon: İstanbul (Corel12)

BiGG_BoSS

Üye
Tepki
0
Evet Coreli açarak başlıyabiliriz derse

bir kare oluşturalım ölçek olarak 70 e 6 cm
olabilir şehri ne kadar yapıcağınıza kalmış.

Ardından
(Ctrl + Q) Yardımı ile Kareyi Curve haline getirlerim.

Ardından
Shape Tool (F10) Yardımı ile şehrimize şekil vermeye başlıyalım.
Yanlızca sihulet şeklinde olucağından çok ayrıntıya gerek yok..

Resmi Orjinal Boyutlarinda Görmek Için Tiklayiniz.

Yaklaşık böyle bir şekle getirebilirsiniz..
bina veya yükselti eklemek için ise bina olucak şekilde küçük kareler çizin şeklin üzerine...

Ardından Çizdiğiniz Kareler ve şekli seçerek Weld Yardımı ile ( ikiside seçili iken boolen mantık seçenekleri sağ üstte çıkar. )
birbirlerine yapıştırabilirsiniz.

şimdi şehri istediğimiz şekle getirdiysek camimizi çizelim...
ben sultabahmeti çizicem siz ne isterseniz çizin. Hatta isterseniz kafadan cami atın

Ama sultanahmet çizcekseksek bir kılavuz resmi işimizi epey kolaylaştırır.

resmi bilgisayarımız indirdiysek, Corelde iken Ctrl + i yardımı ile yada File > import diyerek resmimizi corele çağırıyoruz.

Sahnemize aldıktan sonra şekillendirmede rahatsız etmemesi için Kilitliyoruz. Bunu Resme Sağ tıklayıp Lock Object diyerek Yapıyoruz.

Ardından Caminin Al hizasından başlıyan bir kare oluşturup bu kareyi tekrar shape tool yardımı ile camimizin yanlız gövdesine göre şekillendiriyoruz(minareleri sonradan eklemek daha kolay olucaktır). Yuvarlak kenarlar için yuvarlatmak istediğiniz çizginin ortasına tıklayıp
butonuna tıklayıp o çizgiyi yuvarlatıyoruz. Yuvarlanan çizgiyi istediğimiz gibi hareket ettirerek kavisli şekilleri verebiliriz.

BiGG_BoSS

Üye
Tepki
0

Yada Eğer Photoshoptan eliniz Path Toola yatkınsa Beizer Tool ile caminin gövdesini Bir kerede oluşturabilirsiniz...

Bu Arada söliyim çok ayrıntılı olmak zorunda değil kabaca çizseniz yeter...
Evet Caminin Gövdesi Hazır.

Şimdi Sıra Minarelerde;
İlk Gösterdiğim yöntemle bir minareyi oluşturduktan sonra bu minareyi seçip basılı tutarak diğer minarenin üzerine getirin ve bırakmadan önce sağ tuşa bi kere basın ve bırakın. Sol tuşu bıraktığınızda oraya minarenin kopyasını oluşturucak.

minarelerin hepsi için bir kopya oluşturduktan sonra her minare için boyutlandırın kendi kopyalarını...

en son olarak camii gövdesini ve minarelerin hepsini seçerek tekrar Weld komutu ile birleştirin...

işte camimiz;

Şimdi Tek Yapmamız gereken oluşturduğumuz şehirdeki boş kısma bunu yerleştirip resim ile Weld Yapmaktır.

Evet Sonuç;

Tebrik kartı için Bu şekle Getirin ve Export ( Ctrl + E ) ile Jpg olarak kaydedin hepsi bu

Sonra Photoshopla efect fln ekliyebilirsiniz.

biraz photoshop katkısıyla sonuç;

Ömer YILDIZ

Admin
Yetkili Kişi
Tepki
92
Ellerine sağlık arkadaşım, iyi bi ders hazırlamışsın. teşekkürler.

trancess

Üye
Tepki
0
ya süper bişey bunlar bayıldım ve çok da açık anlatmışsın teşekkürler...

muhacir

Üye
Tepki
0
ya inanmıyorum kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi bayıldım valla hemde çok güzel anlatmışsın kolaymış haketen yaa saolasın :):):)

sarp230

Üye
Tepki
0
valla arkadaşım gerçekten güzelll bu formatla aklımıza ne gelirse yapabiliriz nakışta bile kullanıtım bunu :) teşekkürlerrrrrr.

Yukarı Alt