illustrator da trim, merge, contour yapımı

Stonesat

Üye
Tepki
0
Ben coreldraw kullanıcısıyım, illustrator öğrenmek istiyorum ama tamamıyla farklı bi durum, çizdiğim iki şekle ne kontur atabiliyorum ne kesebiliyorum nede birleştirebiliyorum. pathfinder diye bi menu var ama orada istediklerimi bulamadım birisi nolur yardım etsin kafayı yemek üzereyim

User4

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
39
Çalışmanızı buraya eklermisiniz. Sorunu tam anlayamadım..

Stonesat

Üye
Tepki
0
çalışma yok sadece iki kare olsun iki daire olun bunlara kontur çizgisi atmak istiyorum iki kareyi belli bi yerinden kesiştirdikten sonra tek bi bütün haline getirme istiyorum yada kesişme noktasını birinden diğerine göre kesmek istiyorum. bunları yapamıyorum

Tepki
25
stonesat bahsettiğiniz bilgiler forumumuzda (illustrator dersler kısmında) açılan derslerde resimli olarak mevcuttur incelemenizi tavsiye ederim belki aradığınız başlıkta değiller ama açık açık anlatılmıştır

User4

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
39
Illustrator başlangıç derslerini takip ediniz. Bu şekilde tek tek öğrenemezsiniz. Bunlar başlangıç seviyesidir, bunun için sitemizde fazlasıyla kaynak bulunmaktadır..

grafiturk

Üye
Tepki
0
kolay stonesat ...menü özellikleri ve içerikleri bütün grafik programlarında istisnalar hariç benzer özellikler taşır...bunu biraz karıştırarark çözebileceğini düşünüyorum..yani arrange file window wiev corelde nasılsa diğerlerinde de %90 aynı benzerliktedir...kimisnin + sı vardır sadece.(adobe tabiki):)

gelelim soruya ;

direkt objeler ile ilgili düzenlemeleriniz object menüsünün içinde mevcuttur...object / path / offset path(kontür) işlemini yapar...

kesme bölme ise window / pathfinder ile yapabilirsiniz...bunu ise yapamama sebebi ise şudur ; pathfinder işlemi yapacağınınız nesneler iç içe ise (mesela göbekli harfler ) bunları önce programın tek nesne olarak algılamasını sağlamalısınız yani bir tür kombine...bunuda paletteki ( exculudde overlapping shape areas ) ikonu ile yapabilirsiniz .daha sonra istediğin işlemi gerçekleştirebilirsiniz...alt tuşuna basılı tutarak ortadaki izi tamen yok edebilirsiniz...

:S tabi özür diliyerek pek tutorial hazırlama adetim yoktur :)) ama en kısa zamanda resimli bir anlatım eklerim :))) gece gece bu kadar oldu :))

Yukarı Alt