Illustrator Sorularınızı Bu Başlığın Altında Toplayalım

Durum
Konu kapatılmıştır.

Arsenal

Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar illustratore yeni başladım illustratorden PDF baskı için matbaaya
gönderirken hangi seçenekleri uyguluyoruz ?
Birde 5mm taşma payı verip filme göndere bilir miyiz ?
Ayrıca 5 mm verdiğim bir döküman vardı arkadaşlar ama PDF de açıyorum kenarları tam hizalı değil neden ?

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Direkt film aldığım için PDF formatında hiç dosyaları kaydedip herhangi bir matbaaya göndermedim, fakat her zaman için çalışmış olduğunuz işleri, işin bitiminden 5 mm taşırma payı vermeniz en doğrusu ve sağlıklısı. Bu arada kağıt ebadına göre taşma paylaşı 5mm olmayabilir de 2-3 mm taşma payını vermelisiniz. Kroslarını da bu paylardan içerde tutmalısınız ki giyotinde kesilirken işin tam halini bu kroslara göre kessin giyotinci arkadaş.

Tepki
4
@Yaşar KARADENİZ

teşekürler, bazı nesnelerde ya da resimlerde göremiyordum,"transform" a basınca çıkıyomuş, ya da benim menü düzeninden kaynaklanan bi durum :)

Tepki
4
yine en çok zorlandığım bir konu da nesneleri otmatik aynı boyuta getirme, mesela bu şekilde hepsini seçip, "transform" seçeenğinden bir değer verdiğimde hepsinin aynı büyüklüğe gelmesini bekliyorum ama malesef olmuyor :)

cekhu

Üye
Tepki
0
merhaba herkese,

ben ai de el ilanı yapmaya calısıyorum..el ınanında fotograf kullanmam gerekıyor..fotograflar jpg ve onları jpg olarak ai de kullandıgımda ai dosyası cok yuklu oluyor..
freelance calısıtgım ıcın,calısmaları maıl yoluyla gonderıyorum genellıkle..dosya yuklu oldugu ıcın maıl atamıyorum..
jpg lerı ai de kullanırken hangı formatta kullanmam gerekıyor?
yardımcı olursanız cok sevınırım..
cok tesekkurler sımdıden
ıyı aksamlar..

Maviufuk

Üye
Tepki
0
Selam arkadaşlar, Bu sitede ve Adobe İllustratörde yeniyim :) Resimde örneğini gösterdiğim çizimi profesyonel nasıl yapabilirim. acil yardıma ihtiyacım var :S Yolları siliyorun sırığın yarısı kayboluyor, bir şekilde sildim ama bu sefer renkler birbirine karıştı ne yapacağımı şasırdım :(

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Pratik bir şekilde kısaca bahsetmek gerekirse, elipsi oluşturun üzerine dikdörtgen alanı oluşturun, dikdörtgen alan elipsin üzerinde yani en üstte olsun, şimdi elipsi seçip copy paste yapın ve en üste taşıyın, elipsin dikdörtgenin üzerinde olacak kısmını değilde diğer kısmını ortadan yatay olarak kesin ve atın.

Başka bir formül;

Umarım anlaşılır olmuştur sayın maviufuk, kolay gelsin, saygılar...

oneandtwo

Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar. Elimde tüm sayfayı dolduran bir desen var kare şeklinde.. Bu desenin üzerine bir daire koyup sadece daire içinde kalan yerleri nasıl görünür yapabilirim? Dairenin dışındaki yerler görünmeyecek..

Teşekkürler..

oneandtwo

Üye
Tepki
0
Sanırım istediğim şeyi buldum.. Deseni ve daireyi aynı anda seçip make clipping yapınca istediğim oldu. Teşekkürler..

Durum
Konu kapatılmıştır.
Yukarı Alt