Indesign - Fotoğraflar toplu şekilde içeri nasıl atılır?

Tepki
0
Merhaba, SS de görüldüğü gibi kareleri oluşturdum. Bir klasörde 50 tane fotoğraf var diyelim, bu fotoğrafları oluşturduğum karelerin içine sırasıyla tek seferde nasıl atabilirim?
CTRL + D ile yapmayı denedim ayrı ayrı tıklamak gerekiyor sanırım, tek seferde yapabilmek istiyorum.

Not: Önce resimleri seçip sonra kare oluşturmak istemiyorum çünkü 100-100-100 şeklinde giderek bir çok resim eklemem gerek ve hepsinin birebir aynı hizada/ölçüde olması gerek. O yüzden önce sabit şablon çizip sonra resimleri bu şablona giydirmek istiyorum.
Yardım edenlere şimdiden teşekkür ederim. :)

Screenshot_3.png

Tepki
5
Selam,

Indesign programında bir dökümana birden çok fotoğrafı bir kerede çağırmak mümkün. Bunun için izlenecek yöntem şudur:

1- Indesign programını açıyorsunuz.

2- Window - Utilities alt menüsünden Scripts panelini seçiyorsunuz. Açılan paneldeki “Aplications” klasörünün içerisinde bulunan “Samples - Java Script” klasörünü açıyoruz. Bu klasörün içerisindeki “ImageCatalog.jsx” java script komutunu çift tıklıyoruz.

3- Açılan pencerede bilgisayarımızdaki fotoğrafların bulunduğu klasörü seçip “Open” butonunu tıklıyoruz.

4- Karşımıza çıkan “Image Katalog” paneli üzerinde isteğe bağlı olarak (arkadaşımızın sorduğu sorudan hareketle),

Options bölümündeki,

- Number of Rows (Satır Sayısı) bölümüne: 4
- Number of Columns (Sütun Sayısı) bölümüne: 3
- Horizontal Offset ve Vertical Offset (fotoğraflar arası yatay ve düşey boşluk) bölümlerine: 24 pt.
- Fitting (Duruş - Uygunluk): İsteğe göre seçebilir veya seçmeyebilirsiniz.
- Remove Empty Frames (Boş Çerçeveler): Seçim size kalmış. Seçili tutarsınız veya tutmazsınız.
- Labels (Etiketler): Eğer fotoğraflarınızın orijinal adlarının gösterilmesini istemiyorsanız bu seçeceği kaldırın.

5- “ OK ” butonunu tıklayın karşınıza yeni bir döküman üzerinde seçtiğiniz klasördeki fotoğraflar kaç adet ise tümü bir kerede gelecektir.

Önemli Not: Bu anlatım Macintosh bilgisayardaki Indesign programına göre yapılmıştır. Windows üzerindeki Indesign programında denemedim ama benzer olduğunu umuyorum. Onu da bir zahmet siz deneyin.
Ayrıca, Indesing dökümanına çağıracağınız fotoğrafları boyut olarak önceden eşleştirirseniz sağlıklı bir sonuç elde edersiniz.

Saygılar…

Dosyalar

Yukarı Alt