insan olmak, insan kalmak.

Tepki
100
insan olmak, insan kalmak.

ramazan münasebeti ile insanı konu alan yazılarımıza devam ediyoruz.
bu yazımızda günceldir ve bazı kimselerin nasibine düşeceğinden manidardır.

kusursuz ve mükemmel bir hesap ile yaratılmış mahluk. yani insan.
yani, allah'ın yeryüzündeki "halifem" dediği insanı beşer.
kusursuz bir hesap üzerine yaratılan insan hesapsız hareket edemez.
lakin, "insan beşer, kuldur şaşar" sözü bu nispetle söylenmiştir.
allah (c.c) insanı yaratırken ona hiç bir mahlukta olmayan özellikler bahşetmiştir.
nefis ve irade verilen insan, melek değildir, hayvandan da ayrılan bir varlıktır.
ama; hal ve hareketleri ile melekten daha yüksek mertebelere ulaşabilir ya da
hayvandan daha aşağı mertebelere inebilir.
Hadis-i şerifte, 'Senin en büyük düşmanın, seni çepeçevre kuşatan nefisindir' buyruldu.
Peygamber Efendimiz bir savaştan dönünce de, 'Küçük cihattan büyük cihada döndük' buyurdu.
Ashab-ı kiram, -Ya Resulullah büyük cihat nedir?' diye sual edince, Peygamber Efendimiz,
Nefisle cihattır' buyurdu.

bizi takip eden arkadaşlar hatırlar. "insan gönüldür, yarısı dil" konulu yazımızda insanın,
gönülden ibaret olduğunu ve bunun kalp olduğunu dile getirmiştik. günlük hayatımızda duygularımızın
ve nefsimizin esaretinde kalan kalp kirlenmektedir. yıkanması, pak ve duru hale getirilmesi gerekmektedir.
sosyal bir varlık olan insan, gerek kendi kurduğu sisteminde gerekse Allahın yarattığı nimetlerinde,
insanın rahatı ve huzuru düşünülmüştür. daha iyi bir hayat yaşamak ve Allahtan geldiği gibi,
yine o'na dönmektir.

bazen gazete ve televizyonlarda rastlarız. "meditasyon" ya da "yoga" gibi saçmalıklara.
saçmalık diyorum çünkü; bu yöntemler asla kişileri ruhsal anlamda huzura eriştirmez.
bir sarmal içinde dönüp durursunuz. kaybettiğiniz harçlıklarınızda cabası...
ben şimdi size, daha gerçekçi ve hiç bir maddi kayba uğramayacağınız reçete sunuyorum.
söylediklerimde yanlış ve yalanlardan Allah'a sığınır, o'ndan korkarım.

en büyük ilim ibadettir.
ibadetlerin en büyüğü ise Allah'ı tesbih etmektir.
Allah ayeti-i kerimesinde "vele zikrullah-u ekber" zikir en byüktür der.
ve yine bir ayette ise, "dikkat edin kalpler ancak Allah'ı zikir ile tatmin olur" der.
ben demiyorum Allah diyor.
bu manada islam alimleri tasavvufta bir metod geliştirerek Allah'ı tesbih etmişler ve tavsiye etmişlerdir.

1) en az 33 kere (bir tesbih boyu) estağfirullah - elhamdülillah deyiniz. çünkü, birazdan oraya
Allah'ı ve Resulunü devet edeceğiz. onları davet edeceğimiz yer (kalbimiz) temiz olmalı.
estağfirullah diyerek temizleyelim.

2) en az 33 kere salavat okuyalım. "Allâh ve melekleri Peygamber'e çokça salât ederler.
Ey mü'minler! Siz de O'na çokça salât getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin." (el-Ahzâb, 56)

3) en az 33 kere la ilahe illallah diyelim. Allah'dan başka ilah olmadığını tüm kalbiyle
tasdik edenlere cennet müjdesi vardır.

4) 99 kere Allah diyelim. Allah'ın 99 ismi içinde öyle birisi var ki, bütün isimlarin manasını taşır.
o Allah'dır.

5) en az 3 kere ihlas (Kul hüvellahü ehad...) okuyun. dua ile bitirin. üç kere ihlas okuyan Kur'an-ı Kerim'i hatmetmiş
gibidir.

bunları her gün sektirmeden yaparsanız meditasyona ya da yogaya ihtiyacınız kalmayacaktır.
insan olur, insan kalırsınız. Allah'a sizi dünyaya gönderdiği (anadan doğduğunuz) gibi tertemiz
dönersiniz.
hem ne kaybedersiniz ki, sizden parada istemiyorum.

yazımızın ikinci bölümünde daha güncel örnekler vererek açılımını yapacağız.
yazımızın ikinci bölümüyle buluşmak üzere hoşça ve dostça kalın.
saygılar
Emine Şahin

yakan

Üye
Tepki
0
En güzel yoğa ve meditasyon aracı dediğiniz gibi kişinin kendiyle başbaşa kalması, kendini sorgulaması,kendi muhasebesini yapması, af dilemesi,yaradanını bolca zikretmesi. Bu bedenimizin ruhumuzun bir çeşit ihtiyacı ve arzusudur.

Elinize sağlık güzel bir konuya değinmişsiniz bu mubarek Ramazan ayında.Bu aylar her birimiz için birer fırsat ayıdır.Geçen sene aramızda olup şu an hakkın rahmetine kavuşmuş bir çok kişi bilirim etrafımda.Yarın ne olacağı belli değilken,en ufak bir iyiliğin ve sadakanın bile misli ile cevap bulduğu böylesi manevi iklimlerden ziyadesi ile yararlanmayı Allah hepimize nasip etsin.

Tepki
100
@yakan

sadece ramazan değil her zaman...
ziyadesi ile yararlanmayı Allah hepimize nasip etsin.

@Hüseyin Çalık

aydınlandığınız için mutlu oldum...

Tepki
5
Çok güzel konulara değiniyorsunuz Emine hanım. Allah (c.c.) faydalanmayı hepimize nasib etsin inşaallah...

Yukarı Alt