Insert Çalışması

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
Merhabalar.
Okuldaki final projem için hazırlamış olduğum insert çalışması.
8 sayfa 24*24 cm genişliğinde sayfalı biçimde çalışmaya uygun kağıt kullanarak çıktı alınıp teslim edildi.

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Merhaba Buse, nasıl gidiyor kampüs hayatınız, iyi mi?
Umarım Büt'e kalmamışsındır.

Çalışmalarınız gerçekten çok iyi olmuş, eleştirmek gerekirse:

Teknik :

-Öncelikle ilk sayfalardaki ürünler için sarı zemin kullanmasaydınız daha iyi olurmuş çünkü böyle hepsi havada kalmış hatta zemin kullanmanın da bir gereği yokmuş aslında. Bunun yerine hafif beyaz (çok açık)gri arası tonlarda içten dışa radyal degrade kullansaydın daha iyi olabilirdi ya da açık tonda gri dolgu rengi de olabilirdi.

-Makro Market logosu çok büyük olmamış mı?

-Şirket logosu kapakta sönük kalmış , aynı tonda renkler kullanmışsın çünkü, illa aynı renklerde olacaksa Makro Market fontunda %2 beyaz kontür kullanarak onu zeminden ayırabilirdin, böylece ön plana çıkardı.

-Kapak sloganı da bence sayfada boğulmuş, anladığım kadar firma renkleri turuncu-mavi-kırmızı ve siz de bu yüzden sloganda turuncu renk kullandınız, o halde sloganı turuncu yazmak yerine mavi-sarı arası geçişte birçok renk tonu var, bunlardan en belirginini firma rengiyle değiştirip sloganı da bu seçtiğiniz renk ile yazmanız daha iyi olur bence, örneğin turuncu yerine ana renk olan sarı ile bu slogan daha çok ön plana çıkartılabilir. Netice itibariyle firma renkleri Sarı-Mavi-Kırmızı yani 3 ana renk olabilirdi, bakın buradan firmanıza iyi bir hikaye dahi çıkabilir.

-Sloganda çerçeve kullanmışsınız, günümüzde programlarımız için birçok çerçeve türü programa entegre gelmekte biliyorsunuz, bunlardan daha güzelleriyle çeşitli kombinasyonlar yapsaydınız keşke, böylece en iyisini seçme şansını yakalardınız. Ayrıca çerçeve etrafında kullandığınız kabartma efekti nizami bir şekilde uygulanmamış, bence kabartmayı kaldırmalıydınız. Keza diğer sloganlardakiler.

-Fontlarımız neden bu kadar kaba sabalar?
Telif nedeniyle seçim alanınız daraldıysa bile yine de Mac ya da PC ile yerleşik gelen fontlar içerisinde daha iyileri mevcuttu, onları denediniz mi bilmiyorum ancak şu anki font çok ilkel.

Yerleşim :

-Ürünlerin yerleşimini incelediğimizde ürünler arası mesafe orantılı ancak sağdaki ürünler soldan içeri girmiş, bunun özel bir nedeni var mı? Sayfa numarası, bant v.b...

-Ürünleri içerisine yerleştirdiğiniz çerçeveler daha farklı olablirdi, bunlar çok sıradan kalmış. Ayrıca çerçevelerin rengi de yine Sarı tonda olsaydı daha uygun olurdu.

-Etiketlere uyguladığınız Gradient ya da Fill kotürler ya da gölge, şuankinden tam tersi yönde olmalıydı, çünkü bant ile birleştikleri yerde arada ayırıcı bir renk olmadığı için boğulmuşlar.
Ayrıca etiketler çok büyük geldi bana.

-Ürün fiyatlarını içeren bantları, satırda soldan sağa yükselen şeklinde yerleştirip denemeliydiniz bence.

İmla ve Dil Bilgisi:

-Gözüme takılan ilk şey bankanın kartındaki eksiklik oldu , sanırım güzünüzden kaçmış.
"World Car" yazıyor.

-inci ,ıncı gibi sıralama için kullanılan noktadan sonraki öğe ondan ayrı yazılır, yani "2.peşin" değil "2. peşin" şeklinde yazarsak imlaya uygun davranmış oluruz.

-Bir imla hatası da en önemli unsur olan sloganımızda yapılmış. Bu imlayı çok prestij sahibi firmaların kataloglarında dahi görüyoruz aslında. Buyrun, bu hatalı kullanımları birlikte inceleyelim:

"Bu fiyatlar Kaçmaz"
"Bu fiyatlar Çok Pahalı"

Her ikisinde de hatalı bir kullanım vardır, ilk örneği inceleyelim:

"Bu Fiyatlar Çok Pahalı."
Burada aslında ürün ile fiyatının birbiriyle bir tutulmasından dolayı hataya düşülmektedir.
Oysaki Ürün Öznenin kendisi Fiyat ise Öznenin bedelinin tanımlar.
Örneğin:
Bu Deterjanın Fiyatı Yüksek.

Burada yüksek olan, ürün değil fiyatıdır, dolayısıyla fiyat yüksek ya da düşük olabilir.
Ancak fiyat pahalı ya da ucuz olamaz çünkü satılan fiyat değil ürünün kendisidir ve ancak ürün pahalı ya da ucuz olabilir.
Son kapaktaki "Ucuz Fiyat" kısmının da "Düşük Fiyat" şeklinde değerlendirilmesi gerekir.

Doğrusu: Bu Deterjanın fiyatı yüksek-düşük.
Bu Deterjan Pahalı-Ucuz.

Aynı hata buradaki örnek kullanımda da geçerlidir.

"Bu fiyatlar kaçmaz."
Burada da aslında kaçırılmaması gerekenin ürünün fiyatının değil üründeki indirimin olduğu kastedilmiştir.
Çünkü fiyat kaçabilen bir şey değildir ancak indirim ya da kampanyadaki "fırsat" yakalanabilen veyahut kaçırılabilen bir şeydir.

Dolayısıyla buradaki imla hatasını da ortadan kaldırmak gerekir.

Doğrusu: Bu Fırsat Kaçmaz
Bu İndirim Kaçmaz
Bu Kampanya kaçmaz v.b...

-Bir bozukluk da aşağıdaki tümcemizde mevcut, inceleyelim:

Sıcak,taze,kaliteli ve size özel lezzetler.

Buradaki hata ise birçok sıfat aynı özneye bağlanmış.
Buradaki öznemiz "Lezzet" tir çünkü Sıcak olan ne dediğimizde cümlemizden bize gelen cevap Lezzet olarak gelmektedir.

İmlamıza göre:
Sıcak,Soğuk Lezzet diye bir şey olamamaktadır.
Taze,Bayat lezzet de olamamaktadır
Kaliteli,Kalitesiz lezzet diye bir şey de olamamaktadır çünkü Lezzet'in genel bir kalitesi yoktur ve görecedir.
Ancak Lezzet "birine" göre olabilir.

Sloganımız şu şekilde düzenlenebilir:

Sıcak, Taze, Kaliteli Mamüllerimizde
Size Özel Lezzet Seçenekleri...

-Bir imla hatamız da burada mevcut "Makro Market'de" Burada sonraki "De" eki Te olmalı çünkü pçtk>bcdg kuralına göre oradaki "d" mizin yumuşaması (t) gerekir.

Hadi bakalım, benim görebildiklerim bu kadar = )

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
Bu uzun ve bol bilgi içeren yanıt için teşekkürler, bir daha ki sefere hepsine dikkat edeceğim Hakan abi :)

Kampüs hayatı iyi desem yalan söylemiş olurum. Fakültenin Grafik Tasarım bölümü pek iç açıcı değil, geldiğime pişman oldum diyebilirim.
Ama bir şekilde 2.sınıfı da bitirmiş oldum. Ama bu okul sana ne kattı ? diye sorarsan (bölümüm ile alakalı) "hiçbirşey" cevabını bölümdeki her insandan duyabilirsin, başta ben olmak üzere (Bunu söyleyebilmek ve duymak aslında ne kadar da acı!)

Vize-final ödevlerinden, verdikleri sıfır bilgiyle olağanüstü şeyler bekliyorlar (ders saati derse dahi gelmiyorlar buarada). Bir işin eğitimini vermeden ne bekleyebilirsin? o da bir soru işareti.. Tasarımcı değil akademisyen yetiştirmek istiyorlar. Uygulamalı dersleri bile sözele çevirdiklerini biliyorum.. Kendi çabamızla, araştırmalarımız ve gözlemlerimizle ve hayal gücümüzle bir şekilde bir paçadan tutunmaya çalışıyoruz.

Okulla ilgili ne kadar da şikayetim varmış meğer benim :)
Kısacası mezuniyeti bekliyorum, benden bu kadar.
Saygılar :)

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Yazdıklarını okuyunca çok üzüldüm doğrusu Buse, hangi üniversiteye bağlıydın? Anlattığına göre eğitim sistemi kötüymüş ancak önlisansların çoğunda eğitim sistemi zaten berbat canım ya.
Sizin stajınız da bu yaz öyle değil mi? Hımm...
Keşke Resim Öğretmenliği bölümünü yazsaydın, en azından elinde formasyonun olurdu, mezun olduğunda mesleki açıdan daha fazla şansın olurdu.
Neyse, sağlık olsun artık yapcak bişey yok.
Şu saatten sonra sana bol şanslar dileyelim.
Kendine iyi bak.

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
Lisans bölümünde olduğum halde durum böyle ve Gazi Üniversitesi'ndeyim.
Şu an bu duruma bakarak bir çıkış yolu bulmaya çalışıyorum önlisans diploması alıp DGS ile geçiş yapmak için çabalayacağım İstanbul'da bir üniversiteye. Herşeyin hayırlısı. Teşekkür ederim çok, sen de kendine iyi bak.

Yukarı Alt