İyi Bir Tasarım Yapmak İçin Neye Sahip Olmalıyız?

Tepki
0
haylgücü yetenek hepsi varda önce güzel bi okul okumak lazım onun içinde özel yetenek sınavını geçmek lazım bence :D:D:D

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
TASARIM LAZIM MI Kİ?

1-Bir genç bayan matbaa öğretmenliği mezunuyum diyordu, grafiker olmak istiyorum diyordu....

-Tasarım eğitimi aldınız mı? dedim.
-Yok ama yetenekliyim, üstelik matbaa da biliyorum dedi.

2-Ekrem adında bir elektrik ustası vardı.
-Abi dedi... Baktım inşaatlarda elektrik kablosu döşemekten canım çıkıyor. Bir arkadaş dedi, bilgisayar kullanmayı öğren, hem iyi kazanırsın, hem oturduğun yerde çalışır rahat edersin. Ben de grafiker oldum abi. Dediği çıktı, duacıyım ona.
-Ekrem; tasarım eğitimi aldın mı?
-Yok be abi, ona buna sorarak kurcalayarak makineyi öğrendik abi.
-Ekrem makine kullanmayı demiyorum, tasarımı biliyon mu?
-Bilmem mi abi, bu broşürleri, katalogları, bu logoları kim yaptı? Hepsini ben !
-Ama bunlar kötü Ekrem !
-Kötü olsa müşteri beğenir mi, sen de amma eleştiriyon ha...

3-Oğlum Meslek lisesi grafik bölümüne giriyordu. Kendisi ile birlikte okula başvuran çocuklarla bahçede sohbet ediyormuş... Çocuğun birine sormuş;
-Sen de mi grafk bölümünü istiyon?
-Hee...
-Niçin grafik istiyon da berberlik, aşçılık, bilgisayar teknisyenliği istemiyon?
-Ya onlar zormuş. Grafik kolaymış, hem çok para varmış.
-Nasıl kolaymış?
-Bi kere sıcak odada bilgisayar karşısında iş yapıyon, ayakta değil...Berber ne ki? Hem ayakta hem makas kullanıyor. Ama grafiker ööle mi, hem oturuyor hem de herkes bilgisayar kullanamaz. Acayip havam olur.
-Peki yeteneğin var mı?
-Neye yeteneğin var mı diyon?
-Mesela resim yapmaya, bi şey çizmeye, boyamaya...
-Yok ya, yetenek ne lazım, zamanla öğrenirsin işte.
-Peki tasarım biliyon mu?
-O ne ki? Endüstri tasarımı felan mı? Araba mı yapacaz ya !

4-Bir grafikerin bir davasını üstlenmiş bir avukat var. Web sitesi yaptırmak istiyor. Logo ve amblem yaptıracak ve kurumsal kimlik yaptıracak...
-Siz benim davama bakın, ben sizin bu işlerinizi yapayım demiş, grafiker.
-Sizin emeğinizle benimki bir değil. Siz bir amblemi hemen buluyorsunuz, ben bir dava dosyası üzerinde aylarca çalışıyorum demiş.
-Grafikerin yaptığı bir logo bir eser, yıllarca duruyor, sizinkisi dava dosyası demiş.
-Aynı fikirde değilim, benim harcadığım saat daha fazla, benim ücretim daha çok olmalı.
-Peki bir amele sizden çok daha fazla çalışsa sizden çok mu almalı...?
-Ben amele miyim?
-Estağfurullah, konuyu açıklamak için... Mesela bir su tesisatçısı evinize gelse, kaç para yevmiye alır?
-Şerefsizin biri geldi 300 milyon istedi...
-Verdiniz mi,?
-Hayır, enayi miyim..? Oğluma yaptırırım, kapıcıya yaptırırm.
-Peki web sitenizi kime yaptırırsınız?
-Oturduğum apartmanda bir genç çocuk var. 20 yaşlarında. Komşumun oğlu. Bilgisayar mühendisliğinde okuyormuş. 100 dolara filan web yapıyormuş.Rica etsem 50 dolara filan yapar, herhal.
-Peki logonuzu veya ambleminizi?
-Onu da... bana kartvizit basan matbaada genç grafikerler var, para bile almadan yaparlar, ne ki?
-Doğru artık grafikerlik bu oldu, grafikerlik ne ki?

Tasarım ne ki? Bilgisayar mühendisi tasarım bilir mi ki? Ya matbaadaki genç grafiker?
Hem tasarım ŞART MI Kİ?

Avukat bunu söylerse? Ayılar ne yapmaz ki?

DAHA ANLATAYIM MI? BURADA BIRAKAYIM MI Kİ?

@çöpşerbeti

Gerçekten bilmediğim için soruyorum;

Özel yetenek sınavını geçmeden de grafiker olunuyor diyorlar, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Özel yetenek sınavı kişinin grafiker olup olamayacağını mı belli ediyor?

Bu sınava girmeden grafiker oldum diyenler var, bu nasıl oluyor?

Yukarı Alt