Kafa tıkanıklığı olan arkadaşlar ::::

Tepki
1
Kafa tıkanıklığı olan arkadaşlar dikkat...

Dijital baskı makinalarının kafa tıkanıklılığının başlıca sebebi ve çözümleri;

İlk önce arkadaşlar kullandığınız boyanın kalitesine dikkat edin harcı alem boya kullanıp vah benim kafam tıkandı diye serzenişte bulunmayın buna dikkat edin.Biliyorum biraz ağır oldu ama pahalı bir malzeme olduğu için dikkat edin gelelim en önemli konu olan kafa tıkanıklığını giderme ve kafaya zarar vermeden eski haline nasıl getirilir.

Şunu çok iyibilmeniz lazım kullanılan boya üç ana unsurdan oluşmaktadır

pigment.reçine ve solvent

bizim başımızın belası olan bu üç ana unsurdan biride reçinedir.Reçineyi solvent veya teknik ismi ile metil, etil alkol olarak bildiğimiz çözücü maddeler çözer.Onun içindirki kafayı iyi ezilmemiş yani partiküllere ayrılmamış olan reçineler baskı kafasındaki kanalları tıkar.Şimdi nasıl açmalıyız kafayı tek bir maddeyle açabiliriz.Bu madde solvent ve türevleridir.Teknik servislerde şırıngayla solvent basmave buharla açmayı deneyenler
vardır.Şimdi hedefimiz solventi iyi kullanarak donmuş olan reçineyi çözmek,kullandığımız boyanın içeriğini biliyorsak reçine ne kullanılmış ona göre çözücümüzü secerek ve belirli bir ph derecesine getirip kafaya uygulama yapılır.Tabi reçine sıcaklık derecesini iyi bilmek gerekiyor.destek isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.

Vaktim oldukça teknik bilgiler vermeye çalışacağım.

Tepki
1
slm murat bey;

ısıyla alakalı şunları konuşabiliriz,
öncelikle yazımda belirttiğim gibi reçinenin kimyasal içeriğini bilmek gerekir çünki reçine hangi ph derecesinde erime gösteriyor onu bilmek gerekiyor.işte burada işimizi kolaylaştıran bir tekniği kullanmak gerekiyor buda sollventin ısı derecesini biraz yükselteceğiz.peki ısı derecesi yükselirse ne olur ? reçinenin kimyasal erime kotası hangi reçine olusa olsun (tabi su bazlı olanları hariç) 46 derecenin üstüne çıkarsanız reçine solventte kendini bırakır.reçineyi çözen iki önemli unsur ph derecesi ve ısı derecesi dir.

yardımcı olduysam ne mutlu..

Yukarı Alt