Karakalem insan figürü çizmeye, nereden başlanır? / Video Ders

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
Grafikerler.org Eğitim Setleri kapsamında bir yeni set daha yayınlıyoruz; Kara Kalem Eğitim Seti-1

Bu Eğitim Setimizde Kara kalemle insan figürü çizmeye, nereden başlanır? bunu öğreneceğiz.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim Ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi Kapsamında
Karakalem İnsan Figürü Çizimi Müfredat Dersi

Figür, ressamın ele alabileceği en ilgi çekici temalardan biridir. Ressam için diğer
konulara göre daha büyük bir mücadele gerektirir, çünkü çizgiler ve formlar arasındaki
orantılar ve koordinasyon, izleyen kişiye ve ressama çok yakın olan bir gerçekliği açığa çıkarır.
Bir başka konuda göze batmayacak bir hata, burada çok belirgin olacaktır.
Bir figür çizmek, kolay bir iş değildir. Büyük bir gözlem yeteneğini ve bol miktarda
uygulamayı gerektirir. Sabrınızı yitirmeyiniz.

İdeal bir insan figürü çizmek için, öncelikle figürü izlemek ve oran-orantıyı bulmak gerekir. Örneğin kafayı baz alarak ayakta bir ideal figür 7,5 ya da 8 kafadır. Onları kağıdımız üzerinde bölerek ilk adımımızı atabiliriz. Figüre başlarken ilk araştırma aşamasında sert kalemler kullanılabilir. H ya da en az 2B olabilir. İlk olarak orta eksen, diz ve ayaklar çizilir. Daha sonra boynu yerleştirebiliriz. Sonrasında ise omuz, köprücük kemikleri, göğüsler, gövde ve bele doğru çizilir. Dizleri, dirsekleri belirlemek için dairesel hareketler kullanın. Bunlar size yardımcı olur. Dirsekler neredeyse boşluk dediğimiz yerlerde biter. Kolu, dirseği ve dairesel ve kronik hareketler kullanıyoruz. Eller bacakların yanında bitiyor. Artık istediğimiz figüre ulaştıysak yüksek dereceli kalemlere geçerek bunu netleştirebiliriz. Göz, burun, ağız eksenlerini belirginleştirin. Boynu çıkarın, köprücük eksenini, dizler, kaval kemikleri ve bilekleri bire bir değil, fakat kabaca taslak halde çıkarın. Kendinize bir eskiz defteri alıp, yaptığınız taslakları etütlemenizi öneriyorum.

Bu modülde, insan figürü çizimi ile ilgili gerekli bilgi ve uygulamalı çizimleri
bulabileceksiniz. Ders toplam 10 mb. PDF formatındadır dili oldukça yalın ve anlaşılır,
sıfırdan öğrenmek isteyenler için iyi bir başlangıç olacaktır.

DERSİ İNDİRMEK İÇİN

Derste temel olarak anlatılanlara videodan izleyerek pekiştirebilirsiniz.

Faydalı Olması Dileğiyle...

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
İnsan figürü çizimine başladığımız dersimizde bacakların oluşumu, çizerken nelere dikkat etmeliyiz
olmazsa olmaz kural ve kaideleri bu video dersi izleyerek pekiştirebilirsiniz.

user9

Grafiker
Tepki
80
ne güzel bir konu olmuş bu böyle :) teşekkürler paylaşım için :)

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@Şener CANÖZ

@Hümeyra Can

Rica ederim, faydalı olması dileğiyle...

Ozgul

Üye
Tepki
57
Karakalem ile ilgili konular çoğalıyor, ne hoş.:)

Teşekkür ediyorum, ilgilenenler için güzel bir kaynak olmuş.

Yukarı Alt