Kartvizit genel format/ebat ve örnek tasarımlar

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
54
Genel olarak kullanılan kartvizit boyutları 45 x 85 mm - 50 x 80 mm - 50 x 85 mm - 50 x 90 mm - 55 x 85 mm - 55x 90 mm'dir.
Bu ebatlar özel istek veya matbaa baskı ortamlarına göre değişiklik göstermektedir.
Baskı teknikleri, bölgesel parlaklık(LAK), kabartma (GOFRE), Selefon kaplama(Mat-Parlak), özel kesim (Oval kenarlar-şekilli kesim vs), Kabartma yazı, Varak(Altın-Gümüş yaldız) ve kağıt çeşidine göre (fantazi, tuval vs.) değişiklikler göstermektedir.
ben genelde 55x85 mm ebat kullanıyorum. Fakat kartvizite son hali vermeden önce müşteriye ve baskıyı yapacak matbaaya danışmakta fayda var. Tasarımın kart üzerine yerleşiminde yazıların ve logonun minimum 5 mm içeriye yerleştirilmesi kesim açısından daha uygun olacaktır.
Kartvizit ana amaç olarak bir kişinin veya firmanın ünvanını, iletişim bilgilerini, logosunu ve ismini içerir.
Ana tema; kolay anlaşılır, ve firmayı en iyi şekilde temsil etmesi olmalıdır. Her ne kadar sadece bir bilgi notu özelliği taşısa da, bir kartvizit firmanın veya kişinin karakterini yansıtır. Birçok büyük firmada, özellikle Avrupada, kartvizit bir prestij aracıdır. Bir anlamda firmanın/kişinin müşteriye ulaşmak için kullandığı kendini ifade aracıdır.
Kartviziti bir font kataloğu haline getirmeden, bir afiş olarak düşünmeden, sade fakat çarpıcı tasarımlar ana amaç olmalıdır. Logo hariç, maksimum 2 değişik font kullanmakta fayda var. İlk tercih, aynı font ailesinin değişik versiyonlarını kullanmak olmalıdır.
Bir firma veya kişi, müstakbel müşterisine kartvizitini uzattığı zaman, o ilk intiba müşterinin yüzüne yansır ve karşılıklı işbirliğindeki ilk adım başlar.
Sadece bir kartvizit deyip geçmek son derece yanlıştır.
Kendi tasarlamış olduğum birkaç kartviziti örnek olması bakımından paylaşıyorum.

Ahmet ALTUN

Font Tasarımı
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
36
Yeni konu başlığımız hayırlı olsun.. Erkan Bey.. bu güzel konu için teşekkürler..

:)

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
54
@Ahmet ALTUN
Ben teşekkür ederim Ahmet Bey. Hayırlı ve yararlı olması dileğimle :)
Bu arada sizlerin de fikir ve tasarımlarınızı bekliyorum.

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
ben manavgatta hala vesikalık fotoların olduğu kartvizitler yapıyorum :D

theelci

Üye
Tepki
0
erkan bey emegine saglık ama bunlar bilindik bilmeyenler için güzel olmış

acemile yararlanabilir.

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
54
@theelci
Evet buradaki amaç zaten bilindik ve sık kullanılan teknikleri bilmeyenlere aktarmak. Eğer kimsenin bilmediği yeni ve emsalsiz bir teknik icat edersem en kısa zamanda onu da paylaşacağım. :)

gokmendan

Üye
Tepki
0
merhabalar arkadaşlar siteye yeni üyelerden biriyim ve corel öğrenmeye karar verdim. işin aslı daha önce hiç matbaacılık alanında bulunmamıştım. ama yaklaşık 6 ay önce bir matbaa ajansı kurdum. bu işten anlayan bir çocukluk arkadaşımla ama onunda bilgisi sadece matbaa üzerine tasarım noktasında o da sıfır. ve bugüne kadar yaptığımız bütün işleri dışardan bir tasarımcıya para vererek yaptırıp bastık. ve bende artık en azından ufak tefek kart tasarımlarını yapabilmek adına corel öğrenmeye başladım. şimdiden sizleri tebrik ediyorum böyle güzel bir site kurduğunuz ve bilgi ve tecrübelerinizi bizler le paylaştığız öğrenmemize yardımcı olduğunuz için.

Tepki
0
emeğinize sağlık hepsi güzel olmuş..

bu kartvizitleri yaptığınız program var mı acaba.. ben bir tane buldum ancak yetersiz kaldı

Yukarı Alt