Keyfli Siyah / Görsel Bilgi

Sedat Gül

Graphic Desing
Altın Üye
Tepki
141

Siyah renk baskıda çok sorunlu bir renktir ve bir çok insanı canından bezdirme özelliğine sahiptir :) matbaa ve dijital baskıda geçerli olan bu sorunu aşmanız için bilgi vermek istedim. resimde sol da görünen çalışmanın siyahı ile sağda ki kutunun siyahı bir birinden farklıdır.en doğrusu ve keyfli siyah soldaki kullanılan siyahtır.

Corel Draw olarak CMYK kodu şu şekildedir. C 95 M 95 Y 45 K 95
her çeşit baskıda mükemmel siyahı yakalayacaksınız.

Funda

E=mc²
Tepki
9
diyelim ki siyah zemin üzerinde (100 - 100 - 100 - 100) bir kartvizit gönderdim baskıya..Gelen iş tıpkı Sedat beyin söylediği gibi geliyor.Özellikle branda baskılarda - folyo baskılarda daha belirgin oluyor renk ayrımı. Sonra gel çık işin içinden çıkabilirsen. :cool:

Funda

E=mc²
Tepki
9
ahaha 100 - 100 - 100 - 100 de olabiliyormuş ki...:p ne ezberciyim yahu...

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@panografik

Evet. :) ben de beni yanlış anladınız sanırım diyerek bu görseli yükleyecektim :)

Eğer fazla boya harcamama gibi ekonomik sorununuz yok ise en net siyah 100 dür. yani her rengin full kulanımı.

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Bu arada Sedat Bey'i yalanlamak veya yanlış olduğunu belirtmek için yazmadım :)
Sedat Bey de son derece haklı. Standart siyah aslında bir nevi koyu gri izlenimi veriyor. Sedat Bey'in kodları da gayet uygun tatminkar bir baskı için. Sadece bikaç gün kullanılacak bir branda için standart siyah olabilir. Bunun dışında yükseltmek lazım. Hepsinin 100 olmasının avantajı ise: dijital baskıda kafa her seferde bir renk atar. (Sarı-mavi-kırmızı vs.) Ve tüm renkler tam olduğunda daha kalın bir katman oluşur ve brandanın ömrü de uzar.
(Bu arada flood yaptım özür :) )

Sedat Gül

Graphic Desing
Altın Üye
Tepki
141
yorumlar için teşekkürler arkadaşlar bu bahsettiğim konu benim bire bir yaşadığım bir konuydu.
dijital baskıda ve matbaa baskılarında siyah renk olarak yapılan tüm çalışmalarda bu kodu
kullandığınız taktirde m e m n u n o l u r s u n u z , geçenlerde bu sorun tekrar yaşadığından bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.

herkese iyi çalışmalar diliyorum

Funda

E=mc²
Tepki
9
@Erkan_Nehir

Neden 100 -100-100-100 değil test ettim Erkan bey..Hepsi o yoğunlukta olunca siyahın içinde tüm renkleri görüyorsunuz..yani dalgalanma oluyor..:D ben 45-45-45-100 den devam.

Yukarı Alt