Kürecik ve Keşiş

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Hikaye: hkn
Sahne: hkn
Kurgu: hkn

1: Bir zamanlar kurak soluk ıssız bir yerde kimseye güvenmeyen bir kürecik yaşarmış.

2: O gün küreciğin yaşadığı köyden orta yaşta keşiş bir CG'ci geçiyormuş. Keşiş küreciği görmüş ve yanına gidip onu 2'ye bölmek istediğini söylemiş.
Küre çok korkmuş, endişelenmiş. Şaşkınlık ve korkuyla "Asla olmaz" demiş.
"Hem, hem bunu bana neden yapmak istiyorsun ki?" demiş.
CG'ci ona "sen ıssız kurak bir yerde doğmuşsun, burada rengini, ışığını,havanı kaybetmişsin. Sana sinirli ellerimle dokunmak, sana yeni bir hayat vermek istiyorum demiş.
Kürecik yeniden keşişe bunu neden yapmak istediğini sormuş.
Öyle ya, CG cinin küreciğe cevabı hazırmış:

Çünkü ben doğanın nimetlerini herkesin layığıyla yaşamasını istiyorum... Bunu diliyorum...
Şimdi kendini bana bırak. Lütfen bana güven, lütfen...
Küre gözlerini kapamış endişeli bir şekilde ve "Hadi, hadi yap ne yapacaksan" demiş...

CG ci cebinden çıkardığı neşteri kürenin tam ortasına vurup onu ikiye bölmüş...
Küre buna çok üzülmüş, çünkü yarısını kaybetmiş...
Küre "Bana ne yaptın sen?" demiş yüksek bir sesle, ağlayarak.

3: Sakin ol demiş CG'ci keşiş. Sakin ol ve sadece bekle.
Kürecik yarısını kaybettiği için çok gerginleşince CG ci, küreciği kenarlarından yumuşatarak onu sakinleştirmiş....

4: CG'ci Keşiş, küreciğin tam ortasına uzatmış ellerini. Kürecik utanmış, çünkü tam orada kalbi varmış...
Sakin ol demiş keşiş, bana bırak kendini, GÜVEN BANA. İzin ver dokunayım kalbine.
Keşiş, küreciğin ortasından tutup aşağıya çekmiş, yeni bir uzuv çıkarıvermiş, aşağıya kadar çekip bırakmış.
Kürecik endişeli ve sinirli bir ses tonuyla "Bu nedir" demiş.
Keşiş yanıtlamış: Seni hayata yeniden bağlayacak olan parçandır o...

5: Keşiş küreciğin bu uzvuna birkaç sihirli dokunuşla harika bir parça çıkarmış ortaya.

6:Kürecik birden inançlarını yitirmiş ve sinirden kıpkırmızı kesmiş, çıkışmış aniden.
-Bana ne yaptın sen?
-Ben eski halimi istiyorum, sana güvenmiyorum, inanmıyorum artık...

7: CG ci tebessüm ile küreciğe dönerek "sakin ol" demiş, kızma hemen. Sana yeni bir hayat vereceğime söz verdim, şimdi sana yeni bir kıyafet dikeceğim...

8: CG ci sözünü tutmuş, ona yeni bir kıyafet dikmiş ve giydirmiş üzerine.
"Şimdilik geçici kıyafetlerin bunlar" demiş CG ci keşiş. "Birkaç gün boyunca bu hayatın renkleri içerisinde kalmalısın ki tüm renkler tenine işlesin" demiş...

9:
Daha sonra keşiş küreciğin gerçek kıyafetlerini dikmeye başlamış. Tam 3 gün 3 gece dikmiş de dikmiş.
Sonunda bitirmiş ve küreciğin üzerine giydirmiş onları...
"Artık yeni kıyafetlerin bunlar" demiş CG ci keşiş.
"Adını da değiştiriyorum, sana Mantarcık diyeceğim bundan sonra" diye eklemiş.

10: Kürecik yeni kıyafetini ve adını çok beğenmiş ama diğer yarısını kaybedip yalnız kaldığı için boynunu bükmüş, gözleri özlem ile uzaklara dalmış.

CG ci keşiş bu durum karşısında ona yeni arkadaşlar getirmiş ve yanına koymuş. Sonra hepsini götürüp ıssız bir araziye bırakmış.
Herkes merakla ne olacağını beklerken birden etraf yemyeşil otlar ve çalılarla kaplanmış.
Birden küreciğin toprağa saplanan uzvundan yukarıya doğru sular ve besinler yükselmeye başlamış.
Kürecik daha önce hiç tatmadığı nimetler tatmış böylece. Hiç giymediği kıyafetler giymiş, hiç görünmediği kadar renkli ve canlı...

Keşişe dönmüş ve " sana çok teşekkür ediyorum keşiş. Sana başta önyargılarımla yaklaştığım, güvenmediğim için özür diliyorum. Bilmem lazımdı gerçek sanatçıdan kimseye zarar gelmeyeceğini, hayatın bütün sırrını zaten onların tuttuğunu, tek dertlerinin hayatın tüm nimetlerini herkesin yaşayabilmesi olduğunu...
Şimdi her şey için teşekkür etmek istiyorum" demiş.
Artık hayatın her tadını alabiliyorum, etrafım dağlık ve yemyeşil. Yeni arkadaşlarım var...

Keşiş küreciğin gözlerine tebessüm ederek elindeki neşteri ona göstermiş ve şöyle demiş: Bu hayatı şekillendiren tek kavram vardır kürecik, o da niyet.
Bu neşter bir katilin elinde cinayet silahıdır, bir cg'cinin elinde ise yaratıcılığın anahtarı.
Bu ayrımı yapabiliyor olmanı beklemiyordum zaten. Bu sebeple senden başta tek istediğim şey güvenin idi, bana güvendin ve neticesini yaşadın. Bana güvenmezsen hiçbir şey yapamam...
Şimdi yeni yaşamında sana bol şanslar.

Kalsan demiş kürecik, hep bizimle burada olsan olmaz mı?
Keşiş cevaplamış: Eğer geçmişte kalmayı seçseydim bugün senin yanında da olamazdım.
Benim adım bu yüzden keşiş.

12: Keşiş hepsine birden son kez seslenmiş.

Sanatçıya güvenin, Poz verin...

(h.k.n.)

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
Hikayeyi farklı buldum !
Sahne iyiydi !
Kurguyu beğendim !

= Emeğinize sağlık çok çok başarılı.

Yukarı Alt