Kurumsal 3D Tıbbi Cihaz Tasarımım

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Ben bu konuyu bulamamıştım bir türlü, buraya taşınmış.

Şimdi ZE, ben CAD ve Max çizimlerini proje halinde verdim adamlara. Cad çizimini ölçü için istiyorlar, Max çizimini katı modelde referans için istiyorlar, ya da belki adamların 3D printerleri vardır, prototipini çıkaracaklardır, bunlar için gerekli olabillir.
Süreçten bahsetmişsiniz, bu tür çizimler kalıba gönderilir, kalıp için ölçüleri ve çizimi vs CNC'ye girerler,CNC lerin kendi 3d yazılımları da olabilir, CNC birkaç aşamada bu kalıbı pleksi cama çıkarır ama burada nesne birçok işlemden geçiyor. CNC hakkında detaylı bir bilgim yok ve süreçleri karmaşık olduğu için hiç bilmiyorum neler yapılıyor.
Bilmediğim bir konuda sizi yanlış bilgilendirmek istemem.

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.625
Anladığım kadarıyla ölçülendirme için (veya işlenebilir hale gelmesi için) Cad şart. Demek ki beni AutoCad çalışmalarına da başlamam lazım ama o programı sevemedim bir türlü. Bilgilendirme için teşekkürler ...

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Aynen dediğiniz gibi, cad olmazsa kalıp da olmaz :)
ölçü olmaz ise makina nasıl anlayacak ? 3d max zorlu çizimlerden anlamaz ki, mesela açılı çizimleri eline yüzüne bulaştırır.
hani olur belki ama daha fazla çaba sarfetmek gerekiyor. E şimdi ölçülendirmenin babası Cad programlar varken kim uğraşır Max ile.

Ama Autocad işte bilmiyorum yani diğer programlardan çok farklı.
İlk başlarda ben de hiç sevmiyordum ama bilmediğim ya da öğrenemediğim (daha doğrusu öğrenmeye üşendiğim için) için sevmiyordum. Ama her şeyin başı zordur, içine girince yavaştan alışırsınız, haaa böyleymiş demek dersiniz. Şu an Autocad'te ne istersem çizebiliyorum, hesaplamalar biraz karıştırıyor işi ama onu da çözüyorum bir şekilde, yani CAD öğrenin ama CNC'lerin bazılarında kendi 3D yazılımları var bazıları 3. parti kabul ediyo. Bu konu çalışacağınız 2. firma ile alakalı bir durum.

Size şunu garanti ederim, Autocad'i öğrenirseniz aşık olacaksınız kendisine...

iyi çalışmalar.

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.625
Kendimi özel kurs almış gibi hissediyorum :) Bu konuya mahsus değil diğer konulara verdiğiniz tüm eğitici bilgi ve çalışmalar için ancak kuru bir teşekkür ediyorum ama sanırım daha iyisini yapabilirim. Allah sizden razı olsun ...

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Estağfurullah, ben sadece yol gösterebiliyorum, keşke elimden daha fazlası gelebilse.
Kaldı ki teşekkür etmeyip okuyup gidenler de var, ben bir şey beklemeden ve genele yazıyorum zaten ama
bunları da görüyoruz işte :)
Bu arada admin beni nedense Bronz Üye yapmış, biraz daha konuşursam heralde üyeliğimi sonlandıracak, susayım en iyisi : )))
tekrar yi çalışmalar

Yukarı Alt