Lcd mi yoksa Flat Monitör Mü?

Tepki
6
bnce lcd daha kullanışlı fakat ben flat kullanıyorum :)

doghan

Üye
Tepki
1
tamda konunun üzerine gelmişim

yeni bir pc almayı düşünüyorum
bilgisayar teknik özelliklerinden pak anladığım söylenemez
şimdiki pc'mde philips 17" flat vardı
lcd daha iyi dediler lg 19" lcd aldım
yeni alacağım pc için
bir arkadaş (grafik tasarımda monitör ve ekran kartı çok önemlidir diyerek)
hp 24" lcd önerdi
şimdi bu durum karşısında siz ne önerirsiniz?

saygılar...

Tepki
100
@doghan

şu an itibari ile crt mönitörler lcd lere oranla daha kullanışlıdır.
nerden mi biliyorum? lcd ile tanışmam bir seneye yaklaştı. aralarındaki farklar biraz tecrübe ile ayırt ediliyor.
lakin özellikle grafik tasarımcılar için özel crt mönitörlerin olduğu hala bir duyum olarak belleğimde duruyor. doğruluğunu araştırmadım.

crt mnitörlerin ekran kalibrasyonu ile daha sağlıklı sonuçlar alındığı ortadadır.
zamanla kullanımdan dolayı renk yada kontrast kayıplarınında kalibrasyon yöntemiyle bir nebzede olsa düzeltildiğide ortada ikin lcd leri şu an için (grafik-tasarım açısından) tavsiye etmem.
saygılar.

Hakan KALMIŞ

Grgphoto
Tepki
7
Yapmış olduğum araştırmalar ve deneyimleri aktarmak isterim.

LCD monitörünüz var ise ps ile bir sayfa açın ve kırmızı ile doldurun, daha sonra tam ekran yapın ve üstte ki ton ile alttaki tona bakın. Fark göreceksiniz, bu kullandığınız marka ile alakalı değil. LCD teknolojisi ile ilgili bir durum. Tasarım da çok fazla önem arz etmesede PS de fotoğraf düzenleme ve renk ayarlarında kendini göstermekte.
En profesyonel markalarda denenimiş olup aynı sonuçları vermekte.

CTR ( Tüplü ) monitörlerde bu yoktur. daha doğru renklere ulaşılır ama bu monitörler de de yapmanız gereken bir işlem var.
İlk monitörü açtığınız da biraz bekleyin, zira soğuk iken renkler de ton farkı oluşturur.

LDC monitörlerin artısı uzun süre kullanımda dahi gözleri yormamaktadır.
CTR kullanan arkadaşlar lütfen belli sürelerde monitörünüz başından ayrılın. Sağlık önceliklidir.

Not: Flat tüplü monitörlerin ön camı düz olanlar için kullanılan bir tabirdir. CTR yada tüplü diyebiliriz. anlam karmaşası oluşmaması için belirtmek istedim.

Tepki
4
@Hakan KALMIŞ

teşekkürler ben de aynısını yazacaktım ama sen benden çok yaşayacaksın. En kapsamlı ve anlaşılır açıklama senin ki olmuş. eline sağlık

kenan_wade

Üye
Tepki
0
ben renklerin sorun yaptıgını ilk defa duydum evde 21 inc x marka bir lcd ekran var çokta memnunum

İsmail Ev

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
1
Önemli olan monitörün şekli değil, sunduğu renk doğruluğu ve doygunluğudur. Machintosh'un G3'lerle beraber piyasaya sunduğu tam kalibrasyonlu monitörler üzerine başka monitör tanımıyorum. Nedenine gelince, ekrandaki görüntü ile baskı(mat kağıda) görüntüsü %100 aynı idi. Ne öncesinde, ne de sonrasında aynı teknolojiye rastlamadım. Flat veya LCD farketmiyor.

Yukarı Alt