logolar hakkında sorular

zerdust

Üye
Kayıt
6 Temmuz 2008
Mesaj
7
Tepki
0
Tekstil Grafik Kursu
Merhabalar
Uzun süredir yapmayı planladığım web projeleri için kendimi geliştirmek istiyordum. Fazla uzatmadan asıl konuya geçeyim.
1-)Bu yaz döneminde hayata geçirmeyi düşündüğüm bir web projesi için logo ve çeşitli iconları yapmak istiyorum. Ama herhangi bir tasarım programı bilmediğim için sizlerin deneyim ve önerileriniz ile amacıma uygun bir program seçimi yapabileceğimi düşünüyorum.
Yaptığım küçük çaplı araştırmalar sonucunda uygun olabileceğini düşündüğüm program FreeHand olduğunu düşünüyorum. Yinede yapmak istediğim logo tarzlarını belirterek sizlerden görüş bekliyeyim.
örnek logolar: Google Logolar? googlenin özellikle özel günlerde kullandığı logolar gibi logolar yapmayı düşünüyorum.

2-) Önereceğiniz programı etkili ve kısa bir sürede nasıl ve hangi yöntemlerle öğrene bileceğimide eklerseniz sevinirim.

Şimdiden herkese teşekkürler.
iyi çalışmalar
 
Kayıt
21 Haziran 2008
Mesaj
149
Tepki
4
öncelikle amacınız logo tasarımı ise, programların sadece birer araç olduğunu, logo tasarım süreci için logo tasarım kriterleri bilmineniz gerektiğini ve bu çerçevede logonun önce zihinde tasarlanacağını bilmeniz gerekir. Siz zihninizde logoyu oluşturduğunuzda bunu kullandığınız programa yansıtmanız o kadar da zor değil. Programı hiç bilmeseniz dahi biraz denemeler yapıp çözebilirsiniz. Hangi programı kullanmanız gerekti konuya gelince; Corel, Freehand, İllustrator vb. vektörel tabanlı program birbirine çok benziyor. Size bu konuda program önerisinde bulunmam doğru olmaz. Sonuçta az öncede belirttiğim gibi programlar sadece araçtır. Bu çalışmayı saydığım programlar ve haricindeki vektörel tabanlı programlarla yapabilirsiniz. Bu çalışmaları sadece web sitelerinde kullanacaksanız pixel tabanlı program ile de yapabilirsiniz. Örneğin photoshop'ta logo çalışması yapabilirsiniz. Çokta iyi sonuçlar alırsınız. Başarılar...
 
Kayıt
17 Ocak 2008
Mesaj
769
Tepki
6
Sana tavsiyem sadece logo programlai kullanmaman cunku kaliplar var ve orada aitlik yok yani fikir yok mutlaka kendin cizmelisin.
 

zerdust

Üye
Kayıt
6 Temmuz 2008
Mesaj
7
Tepki
0
@412

logoların tasarımı tamamlandı neredeyse. tasarım konusunda sadece web ortamına aktarabilecek program arıyorum. yani işin özü beni zorlamayacak, fazla yormayacak, öğrenilmesi ve kullanılması kolay bir program arıyorum. ps sanki çok karmaşık ve zorlayıcı geldi bana.


Sana tavsiyem sadece logo programlai kullanmaman cunku kaliplar var ve orada aitlik yok yani fikir yok mutlaka kendin cizmelisin.
sadece logo programları demenden neyi anlamalıyım? yani hangi programlar? ben sadece web ortamında küçük, basit ve göze hoş gelen logolar ve iconlar vb. şeyler çizecegim bir program arıyorum.

Cevaplarınız ve önerileriniz için teşekkürler.
İyi çalışmalar
 
Kayıt
21 Haziran 2008
Mesaj
149
Tepki
4
amacın doğrultusunda sana Photoshop programını öneririm ( Logolar sadece Web sitelerinde kullanılacaksa) İstediğin logo ve iconları bu programda güzel sonuçlar elde edecek şekilde oluşturabilirsin...
 

zerdust

Üye
Kayıt
6 Temmuz 2008
Mesaj
7
Tepki
0
@412

Evet logolar sadece web sitesinde kulanılacak. Baskı falan işi olmayacak. Ama photoshop öğrenilmesi zor gibi geliyor. Hiçbir bilgim yok bu konu hakkında. Özellikle yoğunlaşa bileceğim 1-2 aylık bir zamanım var. Yeterli olurmu acaba?

Birde ps yi kısa sürede öğrenebileceğim bir yöntem varmı bildiğiniz?

İyi çalışmalar
 
Kayıt
21 Haziran 2008
Mesaj
149
Tepki
4
Photoshop öğrenilmesi zor bir program gibi görünsede, biraz zaman harcayıp, kitap ve görsel eğitimlerini temin ederek öğrenim süreni daha da kısaltabilirsin. Tabi bol bol denemeler yapmalısın. İnternette bu program üzerine araştırmalar yapıp, ders içeren sitelerden faydalanabilirsin. Konunun özeti; Sosyal yaşantından feragat edip, üzerinde çalışırsan kısa süre zarfı içinde istediğin konuma ulaşırsın...
 

zerdust

Üye
Kayıt
6 Temmuz 2008
Mesaj
7
Tepki
0
Yorumlarınız ve önerileriniz için teşekkürler.
Diğer arkadaşlarda fikir ve önerilerini belirtirse kararımı verdikten sonra program üzerinde yoğunlaşmak istiyorum.

Bişey soracaktım unutum bu arada. Google logolarını hangi programla yapıyordur sizce?
 
Kayıt
21 Haziran 2008
Mesaj
149
Tepki
4
Güzel bir soru:) lakin bunun yanıtını ancak o logoları yapan kişler verebilir. Bu konuda tahmin yürütmek gereçekten zor. Paintle dahi yapılmış olabilir...
 

zerdust

Üye
Kayıt
6 Temmuz 2008
Mesaj
7
Tepki
0
umarım cevap veren biri çıkar:) tabi yapanlar burda olamıyacağına göre tahmin eden biri çıkar;)
 
Yukarı Alt