Macromedia Flash

Canan ERDE

Üye
Kayıt
19 Ekim 2007
Mesaj
502
Tepki
19
Macromedia Flash

Flash Macromedia firmasının çıkarmış olduğu ve gerek internette gezinenler gereksede webmasterların ve grafikçilerin gözdesi olan Windows ve Mac OS işletim sistemleri üzerinde çalışabilen bir grafik programıdır. Her şey önce Macromedia firmasının 1997 yılına Future Splash Animator adlı programı satın almasıyla başladı.
Daha sonra bu program yeni adıyla yani Flash'ın ilk sürümü olan 2.0 olarak karşımıza çıktı. Daha ilk yılını tamamlamadan 1997 yılında Macromedia Flash 3.0 geliştirdi. Hiç kimsenin onun bu kadar yaygın olacağını ummadığı programla hazırlanmış pekçok site, ziyaretçilerine cezbedici, özel, çarpıcı, ilginç ve eğlenceli bir şekilde kendilerini sunarak onların daha uzun süre sitede kalmasını sağlıyorlardı.
1999 yılında Flash 4.0 piyasaya sürüldü. 2000 yılında Flash 5.0 , 2002 yılındada Flash Mx (6.0), 2005 yılında Flash 8 ve son olarak 2007 yılında Flash CS3(Adobe) çıktı.Çıktığı yıldan beri yoğun rağbet gören bu program, gösterdiği performansla önümüzdeki yıllarda da adından söz ettirecek gibi görünüyor. Flash çalışma tekniği olarak vektör grafik kullanıyor. Flash animasyonlarının, çizgi filmlerinin, efektlerinin temelinde aslında matematiksel işlemler yer alıyor.Yani Flash'ta çizdiğimiz her şey aslında tek tek piksellerden oluşturulmak yerine ,tamamen matematiksel denklemler üzerine kurulu oluyor.Bu yüzden flash ile çizdiğimiz bir nesneye istediğimiz kadar zum yapalım normal piksellerden oluşan grafiklerdeki oluşan basamaklı görüntü görülmez.
Flash ile beraber Macromedia grafiksel animasyonları ve arayüzleri yaparken daha kullanıcı dostu ve etkileşimli yapıya sahip olması için ActionScript adı verilen bir dili de kullanmamıza olanak sağladı.


wikipedia kaynak
 
Yukarı Alt