Mesleğin cılkı çıktı...

tolgilis

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
1
Mesleğin cılkı çıktı...
Eline bir quark 3, yada indesign de bir kutu bir metin alanı açmayı öğrenen gazete tasarımı yapar oldu...
Son günlerde forum da birçok buna benzer konular gördüm...
Gazete tasarımcıları paylaşılıyor, yapılan eleştirilerede "elimdeki imkan buydu" deniliyor... Olmayacak arkadaşlar... İmkanı siz yaratacaksınız...

Birde gazete tasarımıyla yakından uzaktan alakası olmayan, okuyuculara hakaret niteliği taşıyan niteliksiz sözde grafikerlerin paylaşımlarına
-Oooo çşok güzel eline sağlık
-Vay arkadaş nasıl yaptın
-Emek var işin içinde başarılı olmuş
Şeklinde bol pohpohlayıcı mesajlar yok mu çileden çıkıyorum o an...

Sayfa sekreterliği ve sayfa operatörlüğü olarak ikiye ayrılan bu meslekte, operatör bile olamayacak, ancak dizgi de çalışacak ya da, doldur boşalt lı yorum sayfalarında kendine yer bulacakların, bu şekilde bir görsel yönetmen edasında pohpohlanmasına inanın sinirleniyorum...

Bu işte yeniysen bunu başta belirtip, olumsuz eleştirileri bekliyorum diyeceksin... Birisi olumsuz bir eleştiri yaptığında ders çıkarmasını bileceksin... Utanmadan kalkıp (siz bulunduğum şartların farkında mısınız) derseniz, yaptığınız işe saygınız yok demektir...

Maaşından memnun değilsen işi bırak, işi bırakmıyorsan ihtiyacın varsa o paraya yaptığın niteliksiz tasarımları insanlara örnek olarak sunmayacaksın...

Gazete tasarımı yapan kişi;
-Daha manşet belli olur olmaz sayfayı beyninde çatmış olmalı...
-Yazıların bytları söylendiği anda ne yapacağına karar vermeli...
-Nerede dekupe kullanılacağını, hangi renklerin nerede gideceğini anlamalı
-Sayfadaki haberlerin önemini ve diğer haberlerle ne bağlantıları oldugunu bilmeli
-Tashih yeteneği olmalı
-Editör kadar bilgili olmalı
-Haberi destekleyici materyalleri (spor, resimaltı, arabaşlık vb.) doğru yerlere çıkartmalı
- Altalta merdiven gibi haber sıralamak marifet değil, göze hoş gelecek şekilde tüm haberler parçalanmalı
- Başlık-başlık, resim-resim yanyana getirmemeye dikkat etmeli
- Kafa karıştırmamalı sayfa mizampajı
-Satırlar birbirini takip etmeli yan sütunla ve sutun aralıkları mumkun oldugunca eşit olmalı...

Daha bir çok madde ekleyebilirim burda...

Ama işin özü saygıda ve kendini geliştirmede...

Her gün tüm gazetelerin sayfalarını incelemeli
Yurtdışında çıkan gazetelere bakmalı

Pişmeli, ve ürünü paylaşırken özgüveni olmalı... Biri eleştirdiği zaman da ders çıkarmalı...

Her zaman söylerim...
İşe yeni başlıyorsan;
Önce birebir kopya sayfalar yap
Sonra kendi tasarımını gerçekleştir...

Gerçek bir sayfa sekreteri olmuşsan, daha önce gazete tasarlamamış dünyanın en iyi grafikeri gelsede, bir gazete tasarımını senin kadar iyi yapamaz... Gazete tasarımı yapmak kolay değildir...

Bunu basite indirgemeye çalışanlarda, bu işi emek verenler tarafından saygı görmez...

Selam, saygı...

Tepki
0
Eksiksiz katılıyorum, masaüstü yayıncılığı dekupe ve fotomontajla mundar edilen bir meslek paylaşımındayız GRAFİKER olmak yukarıda ki maddelerden daha fazla bilgi gerektirmekte.

Baki saygılar.

Yukarı Alt