Mimar Sinan GSF - Fotoğrafçılık Bölümü - Tanıtım

Hasan YILDIZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
164
Bilimin yardimiyla teknolojinin ürettigi "yararli" ve "kullanisli" araç ve gereci üretmek yerine ithal etmeyi tercih eden ülkemizde, fotografin topluma ve sanata dönük islevini yerine getirebilmesi için gerekli ön kosullardan en önemlisi olan egitimin kurumsallasmasi, sayisiz ilklere imzasini atmis Mimar Sinan Üniversitesi'nin bir ürünüdür.

Fotografin 15. yüzyilda baslayan teknolojiye dönük serüveni, bir kulvarda gelisimini sayisal teknoloji düzeyine ulastirirken; diger kulvarda görsel iletisim sistemi içinde araç olarak fotografin kullanim alanlarinin yogunluk kazanmasi ve bu alanlarda gösterdigi dil çesitliligi, fotograf egitimini de gerekli kilmis ve Bati'da Daguerre ile baslayan ve günümüze kadar süregelen dönemde egitim kurumlari da yerini almistir.

Ülkemizde geç kalinmis böyle bir egitimin baslatilmasindaki amaç; bir yandan sanata dönük açilimi içinde, fotografi gelisi güzellikten kurtararak okul düzeyine götürmek ve okul düzeyine götürüldügü kadariyla da teknik okul düzeyinden kurtarmak; bu baglamda yaratici gücü açiga çikartmak, sezgileri gelistirmek, ileriye dönük ve dogru bakis açisi getirecek insani yetistirmek; deneme, denetleme ve sonuçlandirma süreçlerini içeren bilimsel metodlar çerçevesinde düsünmeyi kazandirmak; diger yandan ise lisans ve lisansüstü düzeyde, bilimsel alt yapi ile donanmis meslek insanini biçimlendirmektir.

Egitim programi; bilgi, yaraticilik ve teknolojik süreç olmak üzere birbirlerini tamamlayan üç temel kavram üzerine yapilandirilan bölümümüzün, yirmi yil gibi kisa bir geçmisi olmasina ragmen; bugün için fotografin kullanildigi tüm alanlarda (reklam, moda, tanitim, basin, televizyon, egitim ve sanat) üretim yapanlarin büyük bölümünün Mimar Sinan Üniversitesi çikisli olmasi, gurur verici bir sonuçtur.

İLETİŞİM

Bölüm Başkanı : Prof. Murat ŞEN
Bölüm Başkan Yardımcıları : Yrd.Doç. Çetin ERGAND
Doç. H.Ozan BİLGİSEREN
Telefon : 0212 252 16 00 / 338
Faks : (0212) 245 21 64

Yukarı Alt