Ölü Kelebeklerin Dansı - Hüsnü Arkan...

zynp

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
99

Ölümümün on altıncı gününde anılarımı yazmaya karar verdim ben. Öldükten sonra karşılaştığım insanlar, anılar evinde gezinmenin bir ölüye hiçbir yarar sağlamayacağını söyledilerse de onlara inanmadım. Öldüm ve Tanrı burada da yok! Ne yapabilirim? Galiba artık yaşamıyorum. Şairin kelebeği gibi, düşümde kendimi bir ölü olarak mı görüyorum, yoksa uyandım da ölmeden önce yaşadıklarımın bir düş olduğunu mu fark ettim, bilemiyorum. Ölüler yaşamaz! Hayatım boyunca kesinliğine güvendiğim biricik gerçek bilgiydi bu. Şimdi onu da yitirdim. Bana öldüğüm söyleniyor ama konuşabiliyorum. Artık hayatta olmadığım söyleniyor ama düşünebiliyorum, yazabiliyorum, sokaklara çıkıp gezebiliyorum, dişlerimi fırçalayabiliyorum, ayakkabılarımı bağlayabiliyorum. Bir de özel ölüm şoku var. Gerçekten özel! Ölüm ânınızı unutuyorsunuz; nasıl öldüğünüz, ölürken neler hissettiğiniz aklınızdan siliniyor. Normal bir ölü için pek bir anlam taşımıyor bu şok, ama benim gibi bir ölüyseniz, bir cinayete kurban gitmişseniz, o zaman düşünceleriniz altüst oluyor işte. Katilinizin yüzünü anımsamak için başınızı duvarlara vuruyorsunuz, merak denen şey uykularınızı çalıyor, herkesten kuşkulanıyorsunuz. Ölü Kelebeklerin Dansı, ölümünün on altıncı gününde anılarını yazmaya karar veren bir anti kahramının serüvenini anlatırken okuru bir düş dünyasının derin sularında gezdiriyor, ölümü ve yaşamı sorgulatıyor.

gezegen

Üye
Tepki
16
Bu isim, Ezginin Günlüğü'nün solisti değil miydi? Cırtlak sesli hani?

zynp

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
99
@gezegen

Evet diyelim ki o cırtlak sesli olarak nitelendirdiğiniz kişi bu kişi. Peki sonuç ?

gezegen

Üye
Tepki
16
Sonuç? Hafızam düşündüğüm kadar da zayıf değilmiş. Bellek yitimine uğramışım gibi hissediyor(d)um oysa kendimi. Üç yılda neleri unuttum, neleri güçlükle ya da kolaylıkla hatırlıyorum, görmeye, farketmeye başlıyorum. Cırtlak sesi net bir şekilde hala kulaklarımda, güzelim ezginin günlüğü şarkılarını berbat bir şekilde yeniden yorumlayıp harap etmesini nasıl unuturum? İsmi hafızamda pek seçik değildi ama. Sevindim aslında. Hangi isimleri unutup hangi isimleri saklı tutmasını iyi biliyor aklım. Aklımı seviyorum.

Yukarı Alt