Photoshop CS6 yenilikleri neler ve nasıl kullanılırlar (resimli anlatım) bölüm 1..

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
Merhabalar ;

Photoshop CS6 yı deneme fırsatı bulduğum gibi CS6 sürümü ile gelen yenilikler neler hep beraber inceleyelim istedim.Öncelikle programı ilk açtığınızda karşınıza çıkacak arayüzün değiştiğini göreceksiniz.Açıkcası bu yeni görünümü benim çok hoşuma gitti.

Peki ben bu görünüme alışamadım diyenler.Photoshop CS6 ile arayüzün renklerini değiştirme imkanımız oluyor. Nasıl mı?Edit menüsünde bulunan Preferences alt menüsü ile…

[/FONT]Arayüz değişiklikleri dışında CS5 ve daha önceki sürümlere kıyasla performansı hızlandırılmış.Önceki sürümlerine göre görselleri açma, görsellere efekt uygulama ve toplu görsel çağırma işlemlerini yaparken ki hızını takdir etmemek elde değil.

Bu program ile çalışan arkadaşlarım ile ortak sorunumuz olan CTRL+S ile çalışmamızı ; elektrik kesintisi, şarj bitmesi gibi durumlardan korumak için sürekli kaydetme derdimiz de ortadan kalkıyor.CS6 sürümünde çalışmalarımız belirlediğimiz zaman aralıkları ile otomatik kaydediliyor ve biz çalışırken bunun rahatlığını yaşıyoruz.

Gelelim şimdi uygulamalarda karşımıza çıkan yeniliklere…

Öncelikle patch (yama) aracından bahsetmek istiyorum.Bu aracı kullanmaya başladığınızda CS5 ten farkını daha iyi anlayacaksınız.Görsel üzerinde çalıştığınız bölgede seçtiğiniz alanı rahatlıkla temizleyebilir yada başka bir alana taşıyabilirsiniz.Örneklerine bakalım.

Patch Tool aracımızı seçiyoruz ve kaybetmek istediğimiz bölgeyi bu araç ile seçiyoruz.

Ben görselde gördüğünüz silik kuşumuzu kaybetmek istedim.Aracı seçtikten sonra üst kısımda beliren opsiyonel menü ile aşağıdaki ayarları yapıyoruz.Content-Aware patch ayarlarını yaptıktan sonra seçili alanı uygun bir alana sürükleyerek bırakıyoruz ve sonucu görelim nasıl olmuş.

Nasıl diğer patch tool'umuza göre kat kat daha başarılı bir yama olmuş değil mi?

Peki bu görseldeki kuşlardan birini kopyalamak istedik.

Bu sefer opsiyonel menümüzün ayarlarını aşağıdaki gibi yapıyoruz.

Ve kopyalamak istediğimiz kuşu istediğimiz yere sürüklüyoruz.

Kuşlarımızı ne kadar başarılı bir şekilde çoğalttık değil mi?

Crop Tool ile CS6 da artık kırpma işlemi yaparken görselimizi döndürebiliyoruz.Bakalım uygulamayı nasıl yapıyoruz.

Görselimiz üzerinde seçtiğimiz bir alanı yada görseli komple mouse mız ile ister döndürebilir istersek gerekli daraltmaları yapabiliyoruz ve ardından enter tuşuna basarak kırpma işlemi onaylayıp tamamlıyoruz.

Perspektif Crop Tool un da eklendiğini göz ardı etmeyip ondan da bahsetmeden olmaz.

Bu aracımız ile perspektif kurallarına göre kırpma işlemimizi gerçekleştirebiliyoruz.

CemilAL

Üye
Tepki
25
Bence oil painting gibi geliştirilmiş olan özellikleri de anlatmalısın.

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@kenas

Teşekkürler paylaşım ve bilgilendirme için,
izlenim, anlatım ve paylaşımlarınızın devamını bekleriz,
iyi forumlar....

@emezar

foruma hoş geldiniz,
kalıcı ve paylaşımcı olmanız dileğiyle...
iyi forumlar.

Yukarı Alt