Photoshop ile yaptığım ilk 3 vector çalışmam

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.625
Çizimler çok başarılı ellerinize sağlık ama Photoshop'la yaptığınıza göre bir çok yeri "vektörel" değildir ...

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Çizimleriniz iyi, zamanla bunu daha da geliştireceğinizden kimsenin kuşkusu yok ve bekleriz.
zxxe'ye katılıyorum, birçok yeri değil hiçbir yeri vektörel olamaz.
Çünkü photoshop ile çizimler yaparsınız ancak bu, yöntem olarak vektörel değil fırça çalışması olur. Zira Photoshop'ta çizimler fırça ve tual üzerine kuruludur ki buradaki amaç, gerçek tual ve fırça üzerinde işler bir ressam için nasıl yürüyorsa aynısını programa lanse etmektir. Photoshop'taki tablovari çok yumuşak (surreal, fantazi) çizimleri de vektörel programlar yapamaz mesela. Zira vektörel pogramlarda path'ler(yollar) bir vektör sınırı ile korunur, bu da çizgilerin sert oluşmasına ortam oluşturur. Sonucunda ise yumuşak çizimler elde edilemez.
Sözün özü bunlar iyi birer fırça çalışmasıdır.
Ancak iyi derken hazır fotoğrafları alıp üzerine birkaç efekt verdiyseniz farklı algılarız, baştan sona ve üzerindeki ışıklarıyla birlikte siz çizdiyseniz farklı algılarız. Bunu biz bilmiyoruz.

Tepki
4
@Hakan Dağdeviren

Bu tarz çalışmalara vektörel çalışma ismi verildiğini biliyordum. Yanlışım olabilir. Fakat çizimleri en baştan ben yaptım en ince ayrıntısına kadar. çok uzun çalışmalar oldu hatta. Photoshop üzerinde pen tool ile yapıtığım çalışmalardır bunlar. Açıkçası photoshopa da pek hakim değilim, yani vektörel çalışma tam oalrak ne oluyor bilmiyorum dediğim gibi bu çalışmaları birer vektörel çizim zannediyordum :) O zaman şöyle demem gerekiyor: Photoshop ile yaptığım ilk çizimlerim

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
O halde ben de şunu diyebilirim, çizimleriniz güzel olmuş, ışık tonlamaları bence gayet yerinde.
Evet, güzel photoshop çizimleri olmuşlar, tabletiniz olsa daha harika çizimler de yapabilirsiniz, mümkün ise kendinizi bundan alıkoymayın bence. Çünkü tablet, gelişiminizi ikiye katlar.

Tepki
4
Peki önerebileceğiniz bir tablet var mıdır? Piyasada birçok tablet var ben de tablet almayı düşünüyorum fakat hangisini almam gerekit bilemiyorum

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Başlangıç için CTH 300 K olabilir ya da kendi kullandığım CTH 480-S de olabilir. Bu Vatanda 370 tl şu an.
İlk başlarda alışmak zor olsa da sonradan çok rahat ediyorsunuz ve sizi çizim ekranında/programda çok özgür kılıyor.

Yukarı Alt