Photoshop & Imageready gif yapımı Bar yükleme dersi (resimli anlatım)

Ömer YILDIZ

Admin
Yetkili Kişi
Tepki
92
Merhabalar
Bu dersimiz hem eğlenip hem öğreneceğinizi umduğum küçük animasyonlardan oluşuyor.

Önemli:
Aynı renk,şekil vs. kullanmak zorunda değilsiniz. Ders sadece yolunu gösterir size. Birebir olmak zorunda değil.

yeni bir layer oluşturun ve Rectangle tool aracını kullanın. Deseni sağ üst tarafta bulunnan hazır sytles leri kullanarak (desen resmi) nin şu şekilde görünmesini sağlayın:

bir yazı ekleyin blending menüsüne gidin ve sadece Drop Shadow,Inner glow seçeneğini tıklayın. Sonuç aşağıdaki gibi olmalıdır:

işte sonuç:

rounded rectangle tool aracını seçin ve aşağıdaki ayarları şu şekilde yapın:

yüksekliği yüklemeye uygun bir dikdörtgen yapın ve aynı blending seçeneklerini uygulayın dikdörtgen görünümünü bilmiyorsanız sonucu görmek için aşağı bakın:

Yukarıdaki görüntüyü elde etmek için rounded rectangle tool aracı ile çizdiğiğimiz şekli aşağıdaki blending ayarları uygulayın:

Evet şimdi sıra bar içindeki yeşil kutucukların yapımında:

Küçük bir dikdörtgen seçin ve yeni bir layer oluşturun. Dikdörtgenin çevresini beyazla doldurun(yeni layer içindeki) ve CTRL+T ile alttaki bölümü dikdörtgenin ortasına taşıyın ve yeni layer in saydamlığını %80 yapın(opacity)

Sonuç aşağıdaki gibi olmalıdır:

Yüklenilen alanla uyum göstermesi için bar layeri birden çok sefer çoğaltılmalıdır.

İşte sonuç:

Şimdi Çalışmanızı SHIFT+CTRL+M yardımı ile adobe image ‘ye taşıyın

Şimdi yüklene alanın ilk dilimi boş olmalıdır, sonra bu her layer ‘a uygulanmalıdır!! Umarım bunu yapabilirsiniz:

window >> animation sayfasında her layer için yeni layer butonuna tıklayın.

Ve işte sonuç:

Ndesign

Üye
Tepki
51
çok güzel bir ders bilmeyen arkadaşlarımız için gayet hoş oldu bu yolla çok farklı sonuşlarda çıkarabilirler ders için teşekkürler

Tepki
2
herzamanki gibi harikasın,bütün dersler öle zaten özellikle benim gibi yeni öğrenenler için.emeğine sağlık,paylaşım için teşekkürler..

adobegirl

Üye
Tepki
2
ders ıcın tesekkürler admin. "Yüklenilen alanla uyum göstermesi için bar layeri birden çok sefer çoğaltılmalıdır." Burayı detaylı anlatırmısınız acaba takıldım burada

Ömer YILDIZ

Admin
Yetkili Kişi
Tepki
92
Yeni layer oluşturup Derstede gösterdiğim gibi küçük bir dikdörtgen oluşturuyoruz.

Oluşturduğumuz bu yeni layerin üzerine gelip sağ tıklayın Duplicate layer (layer kopyalama) i tıklayın, Çizdiğimiz beyaz alanı doldurması için layerleri kopyalıyoruz ben 7 layer kopyaladım siz çalışmanıza göre daha az veya daha çok kopyalayabilirsiniz.,

Peki bu dik dörtgenleri beyaz alana nasıl yerleştireceğiz:

İşlem yapacağımız Layeri secili hale getirip CTRL+T kısa yol tuşunu kullanarak sectiğimiz dikdörtgeni beyaz alana yön tuşlarını kullanarak düzgün bir şekilde yerleştiriyoruz. bu işlemi Kopyaladığımız bütün layerlerde yapmamız gerekmektedir.

adobegirl

Üye
Tepki
2
benı aydınlattıgınız ıcın tesekkür ederim. bu sitenin en cok sevdıgım yanı sorulara hızlı bı sekılde verılen cevaplardır:)

Yukarı Alt