Php-MySQL Bağlamak

Abdullah Şahin

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
89
Merhaba arkadaşlar bu konumda sizlere php dosyasından,oluşturduğunuz MySQL database'e nasıl bağlanacağınızı anlatacağım...

öncelikle bunu yapmak için 2 yol vardır( en azından Benim Kullandığım)...istediğinizi kullanabilirsiniz...

1-) deği$kenler yoluyla kodlar...

nedir deği$ken? değişken:"$" simgesi ile başlayıp,sizin neyi temsil etmesini istediğiniz kodlardır...örnek verecek k olursak...

Kod:
$dbhost = "localhost"; $dbuser = "BURAYA KULLANICI ADI";$dbpass = "BURAYA SIFRE"; $dbname = "BURAYA DB ADI";
Gördüğünüz Gibi....
$dbhost = değişkenini ben localhostu (veya SQLun bulunduğu hostu) tasvir etmesini istedim ve öyle kullandım...
$dbpass = SQL şifrenizi istedim burdada...
$dbuser = SQL Kullanıcı Adı
$dbname = SQL adı

Şimdi Biz bu Değişkenleri Nasıl Kullanacaz?
MySQL 'a bağlanmak için işte o sihirli kodlar....

Kod:
mysql_connect($dbhost, $dbuser, $dbpass) or die("Database'e Bağlanılamadı!");mysql_select_db($dbname) or die("Database Seçilmedi!");
mysql_connect ile = localhost,kullanıcı adı,ve şifreyle (gördüğünüz üzere bu kısımları yukarda belirttiğimiz değişkenlerle karşıladık) SQL bağlantı sağlıyoruz...Bağlanamazsak "Database'e Bağlanılamadı!" iletisini alıyoruz...
mysql_select_db ile = $dbname değişkeninde girdiğimiz SQL adını seçiyor...ve böylelikle MySQL ile bağlantı kurmuş oluyoruz...Eğer o isimde SQL yoksa "Database Seçilmedi!" hatasını alıyoruz...

Gelelim İkinci Bir Yönteme...
Aslında Değişkenlerden çok bir farkı yok...nedeni ise açık,asıl önemli olan mysql_connect ve mysql_select_db.... burdada direk bu iki kodu kullanarak bağlanacağız...
işte o sihirli kodlar...

Kod:
mysql_connect(localhost,KULLANICI,SIFRE) or die("Database'e Bağlanılamadı!"); mysql_select_db(SQLADI) or die("Database Seçilmedi!");
Gördüğünüz Gibi o değişkenlerin yerin direk Kullanıcı Adımızı,Şifremizi ve SQL Adını girdik... ve aynı bağlantıyı sağladık...

ha birde şunu söyleyeyim;
örn: $dbname kullanmak zorunda değilsiniz... bu $dbadi da olabilir... ben öğrenip,alıştığımı kullanıyorum....
siz istediğiniz kodları kullanın....

ha birde bu dosyası hangi php dosyalarında kullanmak istiyorsanız basit bir include ile entegre edin o sayfaya ve o sayfadada MySQL ile bağlantı kurun...hemen bir örnekle açıklayayım...
örnek: db_ayar.php = bizim bağlantı dosyamız olsun ve bu kodları kullanalm içinde...
uye.php = bu sayfada uyelerinize ait bir sayfa olsun...

uye.php sayfasının içine
<?php
include "db_ayar.php";
?>
kodunu koyarsanız otomatikman bu sayfadad SQL ile bağlantı kurmuş olursunuz...

Basitçe Açıkladım...

Daha Sonraları Php de SQL dan Sorgu Çekmek,SQL'a kayıt nasıl yapılır vs bunları öğreneceğiz...
Tabi bunlar sadece kodlar,yani sitenin temeli,boyası,badanası,parkesi,dolabı vs görünümü için HTML bilmeniz şart...HTML'yi önce en güzel Şekilde Öğrenin, Daha sonra emin olun PHP ile birleştirince çok güzel şeyler Yaparsınız.......

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Anlatımın için teşekkürler. Yaralı bir bilgi. eline ve emeğine sağlık kendo..

Saygılar.

Yukarı Alt