PHP ve Html ile form Yapalım...

Abdullah Şahin

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
89
Arkadaşlar burada sizlere html ile form nasıl oluşturulur,bu formu bir php dosyasına nasıl kaydedersiniz onu anlatmaya çalışacağım...

Form oluştururken Değişik Taglar Kullanılır...
isterseniz sırasıyla bunları tanıyarak inceleyelim...

*Text Box(Yazi Kutusu)

HTML icerisinde <INPUT> elementi kullanilarak yaratilan bu kontrol belkide web uzerinde en
alisik oldugumuz kontroldur.

Kullanimi su sekildedir.

Kod:
<INPUT TYPE="Text" NAME="Textbox1">
Ornek verecek olursak :

1.Text editorunuzu acip asagidaki kodlari yazin.
Kod:
<HTML><HEAD></HEAD><BODY><FORM METHOD=GET ACTION="sistem.php">
Şu An Kullanığınız İşletim Sistemi?
Kod:
<INPUT NAME="sistem" TYPE="TEXT"><BR><BR><INPUT TYPE=SUBMIT></FORM></BODY></HTML>
2.Bu dosyayi web serverin root klasorune "sistem.html" olarak kayit edin.

3.Yeni bir text editoru acin ve asagdaki kodlari yazin.
Kod:
<HTML><HEAD></HEAD><BODY>Kullandığınız Sistem:<?phpecho $sistem;?></BODY></HTML>
4.Bu dosyayi web serverin root klasorune "sistem.php" olarak kayit edin.

5."sistem.html" dosyaysini browserinizda acip bir isim yazmayi deneyin.

6.Gonder tusuna bastiginizda program size yazdigizniz kisinin adini verecektir.

Dikkat ettiyseniz ilk "sistem.html" dosyasinda textbox kontrolune "sistem" ismini verdik.Bu formu
"sistem.php" dosyasina islenmesi icin gonderdigimizde PHP $sistem degiskenini otomatik olarak
yaratip formdaki veriyi (Sistem Ismi) bu degiskene esitledi *Text Alanlari(Buyuk Yazi Alanlari)

Bazen kullanicidan tum bir satiri veya satirlari gondermesini isteyebiliriz.Bu bazen kullanicinin
yorumlari,dusunceleri veya bir konudaki makale yi html formu icerisine yazdirmak olabilir.Iste bu
noktada kullanabilcegimiz HTML kontrolu olan TextArea kontrolu bize icinde bir cok satirin
yazilabilkcegi bir text alani kontrolu yaratmamaizi saglar.Bu kontrolun en buyuk avantaji icine
yazilabilecek satir sayisinin ayarlanabilmesidir.

Bir ornek Vermek gerekirse,

1.Text editorunuzu acin ve asagidaki kodlari girin.
Kod:
<HTML><HEAD></HEAD><BODY><FORM METHOD=POST ACTION="textkontrol.php">
En begendiginiz web siteleri hangileridir?
Kod:
<TEXTAREA NAME="Siteler" COLS="50" ROWS="5">[/size][/font]http://www.abdullahsahin.com.tr
http://forum.abdullahsahin.com.tr
http://
http://</TEXTAREA><BR><BR><INPUT TYPE=SUBMIT></FORM></BODY></HTML>

2.Bu dosyayi "textarea.html" olarak kaydedin mesela.(Dosyayi hangi adla kaydettiginiz cok onemli
degil.Sonucta yukarida ACTION kisminda buraya girdigimiz verilerin hangi php dosyaysi taraindan
islenecegini belirttik.)

3.Yeni bir text editor acip icine asagidakileri yazin.
Kod:
<HTML><HEAD></HEAD><BODY>Sizin sevdiginiz web siteleri :<?phpecho $Siteler;?></BODY></HTML>
4.Bu dosyayi "textkontrol.php" olarak kayit edin.

5.Yukarida "textarea.html" olarak kayit ettiginiz dosyayi bir browser yardimiyla acin.

6.Bir kac satir veri girin ve "Gonder" tusuna basin.

7.Sonuc ta yazdiginiz verileri bir sonraki "textkontrol.php" dosyasinda islenmis olarak
bulacaksiniz.
Buraya Kadar Bir Formda Textboxlar nasıl kullanılır bunları öğrenmiş olduk....
Şimdi Gelelim,Diğer Çok kullanlıan Taglarımıza...

*Check Box Kullanimi
Diger kontroller gibi <INPUT> tagi kullanilarak yaratilir.
Ornek kullanim :
<INPUT NAME="IsaretKutusu" TYPE="Checkbox">

Genelde evet/hayir sorularina kullanicinin cevap vermesinde faydali bir HTML kontroldur.
Bu kontrol CHECKED olarak isimlendirilen bir ozellige sahiptir.Bu ozellik kullanildiginda
"checkbox" kontrolumuz ontanimli "isaretli" olarak sayfada yuklenir.

Ornek vermek gerekirse,
Kod:
<INPUT NAME="IsaretKutusu" TYPE="CHECKBOX" CHECKED>
Simdi de "checkbox" yani kontrol kutusu kullanimima bir genel ornek verelim ve bilgilerin HTML
formundan PHP scriptlerine nasil aktarildigina bakalim.

1.Text editorunu acip asagidaki kodlari yazin.
Kod:
<HTML><HEAD></HEAD><BODY><FORM METHOD=POST ACTION="checkbox.php">Daha once hic yilan yedinizmi?<INPUT NAME="Secim" TYPE="Checkbox"><BR><BR><INPUT TYPE=SUBMIT></FORM></BODY></HTML>
2.Bu dosyayi "checkbox.html" olarak kaydedin.

3.Yeni bir text editoru acarak asagidaki kodlari yazin.
<HTML>
<HEAD></HEAD>
<BODY>
<?php
echo $Secim;
?>
</BODY>
</HTML>
4.Bu dosyayi ise "checkbox.php" olarak kayit edin.

5."checkbox.html" dosyasini web browser yardimiyla acin.

Bu checkbox'ı kontrol ettiğinizde Tek Seçenek olduğunu göreceksiniz...
Eğer Birden Fazla seçenek oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki örneği inceleyin...

1.Text editorunu acin ve asagidaki kodlari yazin.
Kod:
<HTML><HEAD></HEAD><BODY><FORM METHOD=POST ACTION="checkboxes.php">Daha once yilan yedinizmi?<INPUT NAME="Secim1" TYPE="Checkbox" VALUE="yilan"><BR>Daha once balik yedinizmi?<INPUT NAME="Secim2" TYPE="Checkbox" VALUE="balik"><BR>Daha once ahtapot yedinizmi?<INPUT NAME="Secim3" TYPE="Checkbox" VALUE="ahtapot"><BR><INPUT TYPE=SUBMIT></FORM></BODY></HTML>
2.Bu dosyayi "checkboxes.html" olarak kayit edin.

3.Yeni bir text editoru acip asagidakileri yazin.
Kod:
<HTML><HEAD></HEAD><BODY><?phpecho "$Secim1 <BR>";echo "$Secim2 <BR>";echo "$Secim3 <BR>";?></BODY></HTML>
4.Bu dosyayi "checkboxes.php" olarak kayit edin.
5."checkboxes.html" dosyasini browser yardimiyla acin.
6.Bir kac secenegi secip gonder tusuna basin.
Sectginiz secimler bir sonraki sayfada goruntulendi degilmi?

*Radio Düğmeleri

Radyo Dugmeleri

Radyo dugmeleri ,checkbox kontrollerinin "bencil" kuzenleridir.Bu kontrolde secilecek olan
cevaplardan yanlizca bir tanesi isaretlenebilir.Mesela Turkieyenin Baskenti hangisidir? gibi bir
soruya insanlar yanlizca bir cevap gonderebilirler.Bunun gibi durumlarda "radyo dugmeleri"
kullanilmaktadir.

Bir ornek vermek istersek,

1.Text editorunuzu acip asagidaki kodlari yazin.
Kod:
<HTML><HEAD></HEAD><BODY><FORM METHOD=GET ACTION="radyo.php">Turkiye'nin Baskenti Asagidakilerden Hangisidir?<BR><BR><INPUT NAME="Cevap1" TYPE="Radio" VALUE="Istanbul">Istanbul<BR><INPUT NAME="Cevap1" TYPE="Radio" VALUE="Ankara">Ankara<BR><INPUT NAME="Cevap1" TYPE="Radio" VALUE="Izmir">Izmir<BR><BR><INPUT TYPE=SUBMIT></FORM></BODY></HTML>
2.Bu dosyayi "radyo.html" olarak kaydedin.

3.Yeni bir text editoru acarak asagidaki kodlari yazin.
<HTML>
<HEAD></HEAD>
<BODY>
<?php
echo "Seciminiz : $Cevap1 ";
?>

</BODY>
</HTML>
4.bu dosyayi "radyo.php" olarak kaydedin.

5."radyo.html" dosyaysini bir browser yardimiyla acin.

6.Bir secenek isaretleyip gonder tusuna basin.

*Liste Kutulari

Liste kutulari veya cek-birak menuleri genelde icinden secim yapacaginiz bir kac ogenin bulundugu
kontrollerdir.HTML icerisinde bu kontroller <SELECT> VE <OPTION> taglari kullanilarak
yaratilirlar.Radyo dugmeleri ile ayni islevi gorurler.Hemen hemen ayni yapiya
sahiptirler.Genellikle kontrol icerisinde bulunan ogelerden yanlizca bir tanesinin secilmesine izin
verirler.

Liste kutulari <SELECT> tagi kullanilarak yaratilirlar.<OPTION> tagiyla kontrol icinde
gosterilecek ogeler yaratilir.

Bir ornek vermek gerekirse,
Kod:
<SELECT NAME="Fiyat"><OPTION>5.000.000 TL den az</OPTION><OPTION>5.000.000 TL den 10.000.000 TL ye kadar</OPTION><OPTION>10.000.000 TL den cok</OPTION></SELECT>
Eger liste kutusunun icindeki ogelerden,kullanicinin coklu secim yapabilmesini
istiyorsaniz,<SELECT> taginin MULTIPLE ozelligini kullanmalisiniz.Kullanicininlistedeki
ogelrden bir kacini secmesi icin "Shift" tusunu secimleri yaparken basili tutmasi gerekir.

Tum bu konuya bir ornek vermek istersek,

1.Text editorunu acin ve asagidaki kodlari yazin.
Kod:
<HTML><HEAD></HEAD><BODY><FORM METHOD=GET ACTION="listbox.php">Almayi dusundugunuz arabanin fiyat araligi nedir?<BR><BR><SELECT NAME="Fiyat"><OPTION> $5,000</OPTION><OPTION>$5,000-$10,000</OPTION><OPTION>$10,000-$25,000</OPTION><OPTION> $25,000 dan Fazla</OPTION></SELECT><BR><BR>Motor hacminin ne olmasini istersiniz? (Shifte basili tutarsaniz birden cok tercih yapabilirsiniz)<BR><BR><SELECT NAME="MotorHacmi[]" MULTIPLE><OPTION>1.0L</OPTION><OPTION>1.4L</OPTION><OPTION>1.6L</OPTION><OPTION>2.0L</OPTION></SELECT><BR><BR><INPUT TYPE=SUBMIT></FORM></BODY></HTML>
2.Bu dosyayi "listbox.html" olarak kayit edin.

3.Bir baska text editor dosyasi acin ve icine asagidaki kodlari yazin.
Kod:
<HTML><HEAD></HEAD><BODY><?phpecho "Fiyat Araligi: $Fiyat";echo "<BR>Motor Hacmi: $MotorHacmi[0]";echo "$MotorHacmi[1]";echo "$MotorHacmi[2]";echo "$MotorHacmi[3]";?></BODY></HTML>
4.Bu dosyayi "listbox.php" olarak kayit edin.

5."listbox.html" dosyasini acip bir kac secim yapin ve gonder tusuna basin.

7.Seciminiz bir sonraki sayfada goruntulenecektir

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Paylaşım için çook teşekkürler. Çok güzel bir konu ve güzel bir anlatım. Eline sağlık.

neverr

Üye
Tepki
0
tesekkurler fakat bastaki kısımda islemleri yaptıgımda mesela isim yazıp soruglaya bastıgımda yukleyici cıkıyor ve kaydet veya calıstır diyor calıstıra basınca dreamweaver acılıyor ve formda kullandıgınız sistem ve ya ziyaret ettiginiz sayflar diye bi yazı cıkıyor anlamadım neden boyle oluyor..

Ediz Duman

Üye
Tepki
1
Apache server kurman gerekiyor. Php uzantılı dosyalar windowsta html çalıştırır gibi çalıştırılamaz.
appserv v.2.1 ve üzerini tavsiye ederim kurulum ve performans açsından iyidir.

(Eğer appserv gibi bir server yüklü ve doğru yerde açlıştırdığın halde bu hatayı alıyorsan apache nin resetleme. Büyük ihtimalle durmuştur.)

Tepki
6
Paylaşım için teşekkürler..

Formları dw ile görsel tasarlamak daha kolay aslında, kodlama da uğraştıryor çünkü :)

mcdost

Üye
Tepki
0
php ye yeni başlayamadım bile, kaç gündür onlarca makale okudum, işin mantığını bile tam çözebilmiş değilim,html nedir diye sormuyorum , az cok amacını ve yapısını biliyorum zaten, ama öncelikle, ben neden sadece htmlden olusan bir site hazırlamayayım, neden php de olsun, bir arkadasım php sitelerı html siteler gibi kaynak gösterden icine bakamıyorlar dedi, bunun manası getirisi nedir, ben neden sitemin kaynak kodlarını görmesinler istemeliyim, php nedir diye arastırdığımda phpnın acılımını tarıhcesını yada server ve html ılıskılendırılmesı gıbı, basıc anlatım dısında ılıskılendırme anlatımlarını buluyorum, basıtce php neden kullanılır?? html nıye yetmez, html icerısıne bır flash buton , bır anımasyon bır fotograf bır lınk eklenemıyormu, php nın secılme tercıhı gercekten nedir????bu konuda acıklamalarınızı beklıyorum ..... nerden baslamalıyım dıye de önerilerinizi bekliyorum.....her yerde gördugum kodları yazarım ezberlerım ancak mantıgı amacı cözemezsem bunlar bır ıse yararmı , hayır.. bu uzunca problemı buraya yazma nededım de ayrıca sudur ki; yukarıdakı anlatımda ".Text editorunuzu acip asagidaki kodlari yazin" dendıgınde ben notepad ı actım.. yanlısmıdır?? ayrıca web serverınzın root klasöru dıyor benım web serverım ne olmalıdır,,,, suan bılgısayarımda wamp server 2.1. yuklu adında da oldugu gıbı apache mysql php hepsı bırden bır panel halınde ve yonetılmeye hazır, öğrendiğim üzere yaptığım sıteyı pcmde bır server oluşturarak görme test etme hatta bu wampserver ile php kodlama yapabıleceğımı dusunerek yukledım, yanlışmıdır??? web server mıdır bendekı wampserver 2.1. .. cunku wampserver dosyamda root dıye bır klasor yok.. bir cok sey sordum biliyorum, ancak gunlerce arastırmasam gelıp bu nasıl su nasıl dıye de sormam. son care danısmak ıstedım sızlere. acıkcası ılk paragrafta dedıgım gıbı phpnın feslefesını kapamadım. sonrakı yazıda da web server nedır , sadece yukardakı anlatım ıcınmıdır, wampserver ım bu ısı yapamazmı, arastırdıgım her makalede bır program yuklemek hem sacma hemde pcyıde tehlıkeye atıyor bılıyorum, kullanılan araclar oldukca fazla, mesela wampserver yerıne baska bır programda vardır belkı bu ısı yapan ama ben bunu ındrıp kurdum. daha ıyısı varmı, rahat kullanım sunan hangısıdır. neden cesıtlıdır bunlar , fırmalarmı uretıyor, yukledıgım programında daha hıcbıyerıne tıklayamadıgım ıcın, photoshopla hazırladıgım arayuzlerımı daha dreamweaver a bıle aktaramıyorum cunku kodsal tasarım orda baslıyor, suan arayuzum elımde tamamen durmus durumdayım, sıteye henuz yenı uye oldum, guzel paylasımlar ve bılgıler var,ciddi ama sıcak bır ortam var, eger yazdıgım dıger mesajlara bakarsanız butun mesajlarımn suan durma noktasına gelmıs projemle alakası oldugunu göreceksınız, sızlerın önerılerıyle web design sektorune adım atıp tasarımlarımı sanal ortamda da guncel tutmak amacındayım ,bir an önce sızlerınkı gıbı öğretici anlatımlarla bılmeyen ama bu ıse daha doğrusu bu sanata asık ınsanlara ben de bırgun anlatımlar sunmayı gercekten cok ıstıyorum.. saygılarımla

Yukarı Alt