Reklam Yazarı Şair Hasan Sancakın Obez Kâbus Senaryosu

Kayıt
28 Temmuz 2012
Mesaj
18
Tepki
1
Reklam Yazarı Şair Hasan Sancakın Obez Kâbus Senaryosu

TÜRKİYE’DE İLK VE TEK

ALEMDE VE DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK

ÖNEMLİ NOT: Aşağıda yazılan ‘OBEZ KÂBUS SENARYOSU; Alaçamlı Halk Şairi-Reklâm Yazarı -Eğitimci-Gazeteci Hasan Sancak'ın kendi aklından bulmuş ve yazmış olduğu düşünce ürünüdür. Tamamı ya da küçük bir bölümü, Türkiye ve dünyadaki ulusal, yerel, televizyon, radyo, bilgisayar, gazete, dergi, şahıs, firma, şirket, reklâm ajansı vb … Tarafından kullanılamaz. Sesli, görüntülü, yazılı şekilde televizyon, sinema, tiyatroda oynatılamaz, kopyalanamaz, seslendirilemez. Kaset ve CD’ ye çekimi yapılarak gösterilemez .(Farklı bir ürün için de ‘ASLA VE ASLA’ kullanılamaz.) Konuya bağlı kalarak, ancak sahibinden izin alınarak, değişiklik yapılabilir.Öbür türlü her hangi bir ürün için kullanılması ‘KESİNLİKLE’ yasaktır. Aksine hareket edenler hakkında 'Telif Hakları Yasası' uyarınca kanunî işlem yapılır.

OBEZ GERÇEK KÂBUS SENARYOSU:

KONU:Bir şehir üstten gösterilir.15 -16 yaşlarında bir hayli kilolu bir genç görülür.Yolda yürümektedir. Bir dükkâna doğru yönelir.Dışarıda cips türü yiyeceklerin bulunduğu yere yaklaşır. Buradan bir tane ‘ OBEZ ’ markalı, yiyecek alacaktır. Yiyeceğin üzerinde ÇOK ACILI CİPS, SAĞLIĞA ZARARLIDIR yazısı ve bir de ÇOK ŞİŞKO BAŞI VE AYAKLARI OLMAYAN BİR GÖBEK RESMİ bulunmaktadır. Dükkandan içeri girer. Kasada oturan kişiye parasını vererek, ‘OBEZ ’ alır.Dükkândan dışarı çıkar. Yolda yürümeye başlar. Biraz gittikten sonra, aldığı acılı yiyeceğin ağzını açar. Bir tane ağzına atar. Yediğinden bir şey anlamaz. Tekrar bir tane daha yer. Peşi peşine ağzına atmaya başladığı zaman ağzı tutuşmaya,yanmaya başlar. Adımlarını çabuklaştırır. Bu esnada karnı guruldamaktadır. Sokakta koşmaya başlar. Koşma esnasında sürekli çok acı şekilde gaz çıkarttığı duyulur. Bir çeşme aramaktadır. İnsanların yanından geçerken, çıkarttığı gazı duyanlar, şaşkınlıklarını ellerini ağzına getirerek belirtmektedirler. O,koşmasına devam eder. Acının tesiriyle, elini ağzına getirerek serinlik oluşturmaktadır. Sonunda bir çeşme bulur. Çeşmenin yanında 8-9 yaşlarında zayıf bir çocuk da yere çömelmiştir. Bardakla su içmektedir. Genç, ağzını çeşmeye dayar. Su içmeye başlar. Yüzünü ve saçlarını avucunun içine su alarak yıkar. Acıdan kurtulmak istemektedir. Çocuk da arkadan ona bakmaktadır. Genç, geriye döner.Çocukla yüz yüze gelir.

(Konuşma cümleleri yazıyla İngilizce’ye çevrilecek ve ekrana yansıtılacaktır.)

Genç: Bana niçin öyle bakıyorsun?
Çocuk: Abi, size bir şey diyebilir miyim?
Genç: Söyle, ne diyeceksin?
Çocuk: Pantolonunun arkası yırtılmış!
Genç pantolonunun düğmesini çözer. Pantolonunu çıkartır. Çocuk da arkadan ona bakmaktadır. Pantolonu çıkarttığı zaman, arkadan yırtılmış olduğunu fark eder. Tekrar geriye döndüğü zaman çocuk tekrar ona bakmaktadır.
Genç tekrar ona soru sorar.
Genç: Şimdi niçin bakıyorsun?
Çocuk: Abi, size tekrar bir şey söyleyebilir miyim?
Genç sinirlenmiştir.
Genç: Bu sefer ne diyeceksin. Söyle bakalım?
Çocuk:Donunuzun arkası da yırtılmış.
Genç sırılsıklam olmuştur. Elini yavaş yavaş arkaya getirmeye başladığında, donunun da gerçekten yırtık olduğunu anlar. Arka tarafını tutarak, bir taraftan koşmakta ve bir taraftan da hayır hayır bir daha yemeyeceğim.Ağzıma koymayacağım.
Tövbe!..Tövbe…Tövbe…Bağırmaktadır .

Genç koşmasına devam etmektedir. Bu esnada bir yatak odası görülür. Bir koşan genç, bir yatakta yatan genç gösterilir. Yatakta aynı genç sayıklamaktadır. Aynı cümleleri tekrar etmektedir.Gözü,yüzü ve giydiği üst picamaları ırılsıklam olmuştur. Bu esnada kapı dışarıdan çalar. Genç birden yatağından kalkar.Yanında o kötü yiyecek bulunmaktadır.Onu bulunduğu yerden alır, çöpe atar.Lavaboya gider.Çeşmeyi açarak,el ve yüzünü güzelce yıkar.Yan tarafında duran havlu ile siler. Dişlerini fırçalar.Üstünü değiştirir.Bir masanın başına oturur.Eline bir kitap alır.Okumaya başlar…


TÜBİTAK: CİPSTE KANSEROJEN VAR
Türkİye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK), gıda ürünleriyle ilgili kanser taramasında Türkiye’de 20 çeşit ürünü piyasadan tesadüfî yöntemle toplayıp inceledi. Bu ürünleri kapsayan ev yemekleri, kavrulmuş çerez, fırıncılık mamulleri, cipsler, kahve, bisküvi, kraker, çikolata, bebek mamaları, patates kızartmaları, Türk tatlıları, ızgara, kebap, döner ve köfte gibi gıdalardan oluşan yaklaşık 50 gıdayı da analiz etti. Araştırmanın ilk aşamasında yüksek ısıya maruz kalan cips, kraker, bebe bisküvisi, kavrulmuş çerezlerde yüksek oranda kanserojen ’akrilamid’ maddesi tespit edildi.

AKRİLAMİD NEDİR?
Akrilamid; yüksek ısıda besinlerde çıkan vücuda zararlı kimyasal bir madde. Yüksek ısıda protein ile şeker kimyasal reaksiyona girip ‘akrilamid’i doğuruyor. Bu madde plastik sanayiinde kullanılıyor. Sigarada kansere yol açtığı sanılan maddeler arasında akrilamid de bulunuyor.


COCA COLA'DA KANSER YAPICI MADDE BULUNDU
www.sondakikahaberleri.com.tr/
27 Haziran 2012 Çarşamba 13:39

İngiliz gazetesi Dailymail, Coca-Cola'nın içinde bulunan bir boya maddesinin kanser yapıcı özelliğinin klinik deneylerde ortaya çıktığını yazdı.
İngiltere’de satılan Coca-Colaların içindeki boya maddesinin kanser yapıcı olduğu ortaya çıktı. Yetkililer bu maddenin yasaklanması gerektiğini söyledi.

İngiliz Dailymail gazetesinin haberine göre, ABD’de bir sağlık merkezi, Coca-Cola’ya karamel rengini veren kimyasal madde hakkında uyarıda bulundu.

ABD sağlık açısından tehlikeli bir kimyasal madde olan methylimidazole (4-MI) seviyesini son zamanlarda azaltarak yeni bir üretim sürecine geçti.

Fakat İngiltere gibi Coca-Cola’nın alkolsüz içecek olarak en çok satıldığı ülkelerde henüz bu önlemler alınmadı.

Yapılan çalışmalar, İngiltere’de satılan Coca-Cola’da 4-MI miktarının 135 mcg olduğunu, yani ABD ‘de satılandan 34 kat daha fazla olduğunu göstermekte.

Kaliforniya sağlık yetkilileri, 4-MI oranı 30mcg ve üstünde olan içeceklerin üzerinde sağlık uyarısının bulunmasını zorunlu hale getirecek yasanın kabul edilmesi için uğraşıyor. Bu güvenlik önlemi İngiltere’de uygulanacak olursa tüm Coca-Cola kutularının üzerinde uyarı yazılması gerekecek.

Ulusal Toksikoloji Programı tarafından 2007 yılında yayınlanan çalışmaya göre, uzun süre 4-MI’a maruz kalan dişi ve erkek farelerde akciğer kanseri tespit edildi.

Malcom Klark, Coca-Cola’nın kanser yapıcı madde kullanarak İngiltere’deki insanların sağlığını hiçe saydığını, oysa ki şirketin tüm dünyadaki müşterilerinin sağlığına saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Klark, İngiltere’de hükümetin diyabet, obezite ve diş çürümesine sebep olan içeceklerin, halkın sağlığını korumak için kontrol altında olması gerektiğini ekledi.

Üreticiler 4-MI kullanılmadan da karamel rengin elde edilebileceğini, ancak bunun 4 kat daha pahalı olduğunu söylüyorlar.

Coca-Cola 4-MI’ın insan sağlığına zararı olmadığı konusunda ısrar ederken, şirketin İngiltere’deki şubesi, içeceklerde kullanılan karamel rengin değiştirileceğini ancak bunun için kesin bir takvim vermenin mümkün olmadığını söyledi.


HASAN SANCAK
ALAÇAMLI HALK ŞAİRİ
REKLÂM YAZARI
(EĞİTİMCİ-GAZETECİ)
 
Yukarı Alt