Renk Ayrımı

giizemgyk

Üye
Tepki
0
Merhaba,

Etiket sektöründeyim. Film çıkışları için yeni bir film makinası aldık fakat renk ayrımı konusunda bir endişelerim var.
Tüm çalışmalarımı (montajlarımı) Illustrator'de hazırlıyorum.
Sağlıklı bir şekilde Negatif film alabilmek için hangi adımları izlemem gereklidir ?
Uzun süredir araştırıyorum fakat tam anlamıyla bir bilgiye ulaşabilmiş değilim...

Ek olarak;
Normalde makina kendi renk ayrımını yapıyor fakat işler filmde biraz fazla fireli olarak çıkıyor.

Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Tepki
74
Merhaba,

Eski bir filmci olarak, size yardım edebilirim.

Biraz daha detay verebilirseniz iyi olur sanırım.

Makineniz banyolu, yani banyo gerektiren bir film çıkış makinesi mi, yoksa yeni nesil ve asetat veya astrolona inkjet yöntemi ile basan bir makine mi?

Baskı sürecini makinenizin (varsa) kendi RIP'i üzerinden mi, yoksa bilgisayarınızdaki bir windows sürücü üzerinden mi alıyorsunuz?

Bütün bunlar bize oldukça fazla değişken sağlayacaktır. Bu yüzden, makine markası, çalışma yöntemi, tramlama yöntemi ve nihayet şu anda hangi yöntemle renk ayrımı yapıyorsunuz gibi bilgileri aktarmalısınız.

Kolay gelsin.

Tuncer ÖZKAN-Koşuyolu.

giizemgyk

Üye
Tepki
0
Merhaba,

Eski bir filmci olarak, size yardım edebilirim.

Biraz daha detay verebilirseniz iyi olur sanırım.

Makineniz banyolu, yani banyo gerektiren bir film çıkış makinesi mi, yoksa yeni nesil ve asetat veya astrolona inkjet yöntemi ile basan bir makine mi?

Baskı sürecini makinenizin (varsa) kendi RIP'i üzerinden mi, yoksa bilgisayarınızdaki bir windows sürücü üzerinden mi alıyorsunuz?

Bütün bunlar bize oldukça fazla değişken sağlayacaktır. Bu yüzden, makine markası, çalışma yöntemi, tramlama yöntemi ve nihayet şu anda hangi yöntemle renk ayrımı yapıyorsunuz gibi bilgileri aktarmalısınız.

Kolay gelsin.

Tuncer ÖZKAN-Koşuyolu.
Merhaba,
Makine banyolu, markası AGFA..

Açıkçası makine daha kurulum aşamasında fakat ben işlerde gecikmemek adına önceden benden istenebilecek -bilgi eksikliği olarak gördüğüm- her şeyi öğrenmeye çalışıyorum şu an...

Filmler dışarıda yapılırken ben sadece montajı ile ilgileniyordum. Renk kontrollerimi Illustrator üzerinden Seperations Preview panelinden yapıyordum.
Photoshop Channels paneline tam anlamıyla hâkim değilim...

Umarım size yeterince bilgi aktarabilmişimdir.

Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Yukarı Alt