renklerin anlamı

Kayıt
22 Şubat 2008
Mesaj
57
Tepki
0
KIRMIZI
Bu renk canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir. Mutluluğu temsil eder. Kırmızı renk, fiziksel olarak; ataklığı, canlılığı ve duygusal bağlamda; bir işi sonuna kadar götüren azmi ve kararlılığı gösterir.
İştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanır. Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır. Yanlış bir inanış vardır; boğaların kırmızıya saldırdığı sanılır. Oysa boğalar renk körüdür. Kırmızıya değil, kendilerine sallanan koyu renkli beze saldırır.YEŞİL
Duygusal olarak bizi en çok etkileyen bir organımız olan kalp organının , bu rengin yaydığı enerji alanında olduğu düşünülür. Doğanın ve baharın rengidir. Güven veren renktir. O yüzden bankaların logolarında hakim renktir. Yeşil yaratıcılığı körükler. Bu yüzden büyük lokanta mutfaklarında yeşil tercih edilir. Hastanelerde de yeşil rahatlatıcı özelliği nedeniyle kullanılır. Yeşil alanda insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği saptanmıştır.
SİYAH
Duygusallığı ve hüznü simgeler. Gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve batıda siyah matemi temsil ederken, Japonya'da siyah mutluluktur. Siyah fonda kullanılırsa karamsarlığı çağrıştırır. Einstein konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan odaları tercih ederdi.
MAVİ
Vücudumuzda boğaz bölgesini yansıtan bir renktir. Mavi renk gökyüzünün ve geniş ufukların, denizin simgesidir. Sınırsızlığı ve uzak bakışlılığı simgeler. Huzuru temsil eder ve sakinleştirir. Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanır, nazar boncuğu o yüzden mavidir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır.
SARI
Sarı zeka , incelik ve pratiklikle ilgilidir. Toplumsal yaşamı ve birlikte çalışmayı yansıtan bir anlamı vardır. Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolüdür. Dikkat çekiciliğinden dolayı dünyada taksiler sarıdır. Sarı ayrıca hüzün ve özlemin rengidir. Sonbaharın tüm hüzünlü güzelliğinde onun her rengini izlemek mümkündür.
BEYAZ
Temizliği ve saflığı temsil eder. İstikrarı, devamlılığı simgeler. Politikacılar beyazı pek severler, çünkü temiz, dürüst izlenimi vermek isterler...
LACİVERT
Kozmik renk olarak kabul edilir; sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği simgeler. O yüzden dünyadaki firmaların yarıdan fazlası logolarında laciverdi kullanır. Lacivert giyen kişiler kendilerini çok daha karizmatik ve inandırıcı hissederler. İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır.
MOR
Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Tarih , yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, insanların bilinçaltını korkuttuğu saptanmıştır. İntihar edenlerin beğendiği renktir.
PEMBE
Uyum ,neşe , şirinliğin ve sevginin simgesi. Rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir. Bu yüzden bazı büyük mağazalar tezgahtarlarına pembe üniforma giydirir ki, müşteriler kendilerini rahat hissetsin diye. Pembe aynı zamanda çocuk rengidir.
 
Kayıt
17 Mart 2008
Mesaj
3.270
Tepki
100
teşekkürler arkadaşım.
güzel bir paylaşım.
ama ben hala boğaların kırmızı renge saldırmaları konusunda şüpheliyim.
boğaların renk körü olduğunu nasıl tespit etmişler:eek::eek:
boğanın yerine geçmek gibi bir durum söz konusu herhalde :D:D:D

Boğalar neden kırmızı görünce saldırır?

Boğaların saldırdıkları aslında kırmızı renk değil, harekettir. Çünkü boğalar, renkli görüşe sahip değillerdir ve sembolik olarak kullanılan “kırmızı”, aslında boğaların gözünde belli tonda bir “gri”dir. Ancak, zaten saldırgan olması için eğitilen ve bir de güreş sırasında enselerine saplanan şişler yüzünden bir de kendini savunmak için saldırı güdüleri iyice tetiklenen boğalar, önlerinde hareket eden matadora saldırırlar.

saygılar...
 

Meman Çiçek

Altın Üye
Altın Üye
Kayıt
19 Ağustos 2007
Mesaj
1.588
Tepki
39
Bilgiler güzel de e-kitap ile bir bağlantı kuramadım. Konuyu doğru kategorilere açalım. yoksa karma karışık bir forum olur burası.

Cafe org.
 
Kayıt
23 Kasım 2007
Mesaj
296
Tepki
59
valla guzel dıyorsun da benım ıcın renklerın anlamı ne kadar renk o kdar calsı demek oluyo:D
 

akifkama

Üye
Kayıt
18 Mart 2008
Mesaj
74
Tepki
20
@eminecik

boğalar siyah beyaz veeeee sadece kızrmızı rengi görürmüş. bu nedenle etrafında gezinen kırmızı renge saldırırmış renk asında tam kırmızı değil pembe gibi bir renkmiş.
bir arkadaşımdan duymuşrum ve şaşırmıştım
 

özajans

Üye
Kayıt
17 Haziran 2008
Mesaj
8
Tepki
0
bence renkler kişiler üzerinde farklı etkiler uyandırır. paylaşımın harika; teşekkürler ama kişiye ögre bu etkiler değişiyor. Bence
 
Kayıt
7 Haziran 2008
Mesaj
533
Tepki
6
gayet açık bilgiLer renklerin anlamlarını öğrenmek isterim az çok biliyor sayılırım, ama onu tasarımda grafik yaparken veya bir siteye tema yaparken yada kendime bir thisrt yaparken kullanmak bana daha iyi geLiyor renkLEr bizim herşeyimiz ve sonsuza dek öyle olucak...;)
 

accurate

Üye
Kayıt
13 Şubat 2008
Mesaj
373
Tepki
3
renkler hakkında acıklama yapman gercekten cok guzel :) bır gun cıceklerın dılınıde yazan bırı umarım cıkar :)
 
Yukarı Alt