reset.css nedir -browser(tarayıcı) uyumu sorunum

futurist

Üye
Tepki
9
konuyu nereye açacağım karıştırdım ama kusura bakmayın.
web sitesi hazırlarken chrome firefox ve internet explorer arası gidip geliyorum. tüm browserlarda aynı dursun diyorum.

fakat chrome da herşey istediğim gibiyken firefoxda absolute yaptığım divler aşağıya kaymış oluyor. internet explorer da ise transparan olan div transparanlık bozulmuş ve büyümüş oluyor.

yaptığım tasarımın her browser yani tarayıcıda aynı olması için ne yapılabilir?

araştırdığıma göre reset.css önerildiğini gördüm.
kendi css dosyama kopyaladım ama sorun çözülmedi.
uygulama olarakmı yanlış yoksa benim sorunum için geçerli birşey değil anlayamadım. yardımcı olurmusunuz?

yaho veya meyer kodunu kullanırken jquery kullanır gibi ayrı css dosyasına kopyalayıp css dosyana o dosyayı belirtmek mi gerekiyor yoksa direk kopyala yapıştır ile kendi css dosyamın en başınamı yerleştirmeliyim

Emre ÇETİNER

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
17
HTML:
html, body, div, span, applet, object, iframe,
h1, h2, h3, h4, h5, h6, p, blockquote, pre,
a, abbr, acronym, address, big, cite, code,
del, dfn, em, img, ins, kbd, q, s, samp,
small, strike, strong, sub, sup, tt, var,
b, u, i, center,
dl, dt, dd, ol, ul, li,
fieldset, form, label, legend,
table, caption, tbody, tfoot, thead, tr, th, td,
article, aside, canvas, details, embed, 
figure, figcaption, footer, header, hgroup, 
menu, nav, output, ruby, section, summary,
time, mark, audio, video {
	margin: 0;
	padding: 0;
	border: 0;
	font-size: 100%;
	font: inherit;
	vertical-align: baseline;
}
/* HTML5 display-role reset for older browsers */
article, aside, details, figcaption, figure, 
footer, header, hgroup, menu, nav, section {
	display: block;
}
body {
	line-height: 1;
}
ol, ul {
	list-style: none;
}
blockquote, q {
	quotes: none;
}
blockquote:before, blockquote:after,
q:before, q:after {
	content: '';
	content: none;
}
table {
	border-collapse: collapse;
	border-spacing: 0;
}
Yukardaki kodu reset.css olarak kaydet. Daha sonra html sayfanda <head></head> tagları arasına <link rel="stylesheet" type="text/css" href="reset.css"> bu kodu ekleyerek reset.css'i çağır. Senin çağırdığın var olan stil dosyanın üst satırına ekle. Aşağıda görseli inceleyerek yapabilirsin. Ya da direk yukardaki kodları senin stil dosyanın en üstüne kopyala yapıştır.

Bunlar senin bazı elemanları sıfırlamana yarayacaktır. Tüm browserlara uyumlu web siteleri yapmak sadece bir dosyayı resetlemekle bitmiyor. Bilgi birikim ve tecrübe gerektirdiği gibi bu işte uzman olmak gerek. Cross Browser uyumu ile çalışmak kolay değildir. Şöyle düşün 3 huysuz çocuk ve 1 oyuncak var oyuncağı birine versen diğer 2 si ağlıyor. Bu oyuncağı öyle bir hale getirmen gerek ki 3 de aynı oyuncakla sorun çıkarmadan oynaması gerek.

futurist

Üye
Tepki
9
çok teşekkür ederim. çocuk- oyuncak örneği süper :)
verdiğiniz sayfa örneği çok farklı geldi. ben hiç böyle yapmıyorum. ama çoğu yerde gördüğüm birşey.
meta tanımlaması hiç yapmıyorum ve stil dosyası olarak birşeyde eklemiyorum. ben en iyisi yaptığımı eklelebilirsem bu konu için değil ama genel olarak fikrinizi söylerseniz sevinirim. belkide hatayı en başta yapıyorumdur. sizide boşuna yormam:
arkadaşlar dosya ekliyorlar ben yapamıyorum. buraya nasıl klasör ekleyeceğim?

Yukarı Alt