Sinemagraf Nedir?

vberk

Üye
Tepki
4
Sinemagraf, adındanda anlaşıldığı gibi sinema ve grafiğin birleşmesiyle oluşmuş olan bir sanattır... İngilizce de "Cinema" ve "Graphic" sözcüklerinden oluşan bu sanat çalışmalarının yapımı biraz zordur. Durağan bir açıdan çekilen birden çok fotoğrafin birleştirilmesiyle oluşturulur.

Sinemagraf çalışmaları yapılırken, çalışma da belirli bölgeler aktiftir ve geriye kalan diğer bölgeler sabitlikten oluşur. Bu sebeb ile normal bir sinemagraf'a ilk bakışta göz yanılmasından dolayı sadece fotoğraf olarak algılarız; daha dikkatli bakıldığın da bu belirli bölgelerin hareketli olduğu ortaya çıkar...(Genelde böyledir...)

Sinemagraf çalışmalarının çok az bir kısmı gerçek devinim içindedir; fakat bu çalışmalar daima bir döngü içerisindedir ve bu döngü sonsuza kadar devam eder. Genel olarak "Photoshop"programında yapılsada gelişmiş resim ve video işleme programlarında da yapılabilir. Genel de gif formatındadırlar...

_________________Örnek Çalışmalar_________________

D3VRAN

Üye
Tepki
0
birşeyi merak ediyorum. Gerçekten bu grafikleri yapıyorlar mı? Yoksa örneğin film veya dizilerden belirli yerleri kesip .gif mi yapıyorlar? Biraz çocuksu yada saçma gelmiş olabilir saygı duyarım. Merağımdan sanırım bu sorular

vberk

Üye
Tepki
4
@D3VRAN

Merak etmek güzeldir...:)

Bir yerlerden kesip kullandıklarını sanmıyorum. Çünkü altı üstü çekecekleri en fazla 15-20 fotoğraf... Bunu bende bilmiyorum; Fakat her filmde, çalışmayı yapanın istediği görüntüyü veremiyebilir... Bu yüzden oturup uğraşıyorlardır büyük ihtimal...

D3VRAN

Üye
Tepki
0
Çok hoş ya. Dediğin gibi yapmaları imkansız desem yanılırım. Ama çok  uğraşmış olmaları gerek. Yukarıdaki resimde sanki film gibi duruyor.  Çünki normalde dediğin gibi grafikleme olarak yani kare kare olarak  bütünleştirmek saç elbesi ve diğer animasyonlar çok zor ya.. :D haretler içersindeyim..

Bu resimde dediğin olabilir. Çünki animasyondaki şahıs yanağına sürdüğü , ayna ve pembelik dikkatli bakarsan kare kare gösteriyor. Ama en üstdeki ve diğerleride filmden kopmuş gibi :D Ama harika! vallahi harika süper :D Bende böyle yapabilecekmiyim çok merak ediyorum :DTeşekkürler vberk gerçekten harika :cool:

vberk

Üye
Tepki
4
@D3VRAN

Doğru olabilir... Fakat size bir mantık kazandırması açısından aşağıdaki öğretici çalışmaları okumanızı ve incelemenizi öneririm. Biraz taktikleri öğrenirsiniz...:D

Link - Link - Link

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
54
İlk önce 10-15 saniyelik kısa bir film çekiliyor. Aynı filmden alınan bir kare üzerine filmdeki hareketli kısımlar işleniyor.
Tabii anlatım kadar kolay bir iş değil :)
Güzel çalışmalar.

vberk

Üye
Tepki
4
@Erkan_Nehir

Teşekkürler Erkan Abi...:)

@Kerim ÖKSÜZ

Teşekkürler Kerim Abi...:)

D3VRAN

Üye
Tepki
0
vallaha hocam neler yapıyorlar ya :) Harika ya :)

Buda benim hoşuma gitti :p

Yukarı Alt