Sitemizde iFrame kullanımı

Tepki
6
HTML sayfasında iFrame (çerçeve) kullanımı nasıl yapılır bunu anlatmak istedim bu dersimizde..

Nasıl yapıldığına geçmeden önce, iFrame nedir, ne değildir, onu açıklığa kavuşturalım isterseniz...

iFrame asıl HTML sayfası içerisinde bulunan ve kaynağını, yani içeriğini asıl sayfa dışında başka bir siteden alan çerçevelerdir. Bu çerçevelerde zaman zaman kaydırma çubukları görebiliriz ama bu çubukların olması şart değildir tabi..

Ne işe yarar iFrame? diyecek olursanız, pek çok farklı kullanımı olmasının yanında sitenin hızını arttırdığını ilk önce söylemeliyim. Çünkü iFrame kullanılmadığında sunucu bütün sayfayı baştan aşağı tekrar yükler. Bu da zaman kaybı demektir. Fakat iFrame kullanıldığı zaman sadece gerekli alanlar değiştiğinden sayfa yüklenmesi daha hızlı gerçekleşir.

Şimdi gelelim nasıl kullanıldığına.. iFrame kullanımı için en az iki sayfaya ihtiyacımız vardır:

1- Asıl sayfa (iFrame'in üzerinde bulunduğu sayfa),
2- iFrame'in asıl sayfa üzerinde göstereceği sayfa..

Bunun için sadece asıl sayfaya iFrame'imimizi eklemek ve özelliklerini belirtmek için şu kodu ekliyoruz:

Kod:
<iframe name="iFrameadi" width=450 height=400 src="ana.html" scrolling="no" frameborder="0"></iframe>

Bir de iFrame içerisinde açtırmak istediğimiz sayfaların linklerinin target (hedef) kısmına da iFrame ismimizi yazıyoruz. Örnek:

Kod:
<a href="www.grafikerler.org" target="iFrameadi">GrafikerLer</a>

Tüm bunları yaptıktan sonra herhangi bir sorun olmadan iFrame'imizi kullanabiliriz.

Tepki
7
Kodlar güzel de verdiğiniz kodları <html></html> - <head></head> - <body></body> bunlardan hangi aralığa eklememiz gerekiyor?

User4

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
39
Bu kodları "<body></body>" tagları arasına yazacaksınız..

Tepki
7
@Burak Güzey

Yorumunuz için teşekkürler...

@Erkin KARATAŞ

Söylediğiniz aralığa yazdım ve gözüktü...Teşekkür ediyorum...

Yukarı Alt