Sizce nerden başlamalıyım ?

celikhan

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
0
s.a arkadaşlar siteye yeni üye oldum ve 2 gündür corel draw X4 öğrenmeye çalışıyorum sizce bu işe nerden başlamlıyım ? yardımcı olursanız seviniirm...

D3VRAN

Üye
Tepki
0
Corel Dw karışık ya :) vallaha bana kalırsa grafiğe hep ve genel olarak Photoshop kullanarak başlarlar. gerçi benden daha iyi ve daha uzman olan kişilerde var :) Bana kalırsa

Photoshop

celikhan

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
0
cevabınız için tşk ederim hpocam peki fotoşop da kartvizit logo tasarımı yapılır mı ???

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@D3VRAN
Grafiğe başlama programı diye birşey yoktur. Ve her program karışıktır öğrenmeden önce....
Photoshop bir grafik tasarım programı değil, adı üzerinde fotoğraf editleme programıdır. Grafik tasarım programlarının yanı sıra destek program olarak kullanılır. Kartvizitte yapılır, afiş de yapılır fakat bu durum fare kapanı ile balık avlamaya benzer. Ne derece sağlıklı olur meçhul...
İlk önce ne yapmak istediğinize karar vermeniz lazım. Corel Draw, İndesign, illustrator, freehand, Quark (gerçi pek kullanan kalmadı) grafik tasarımda başlıca kullanılan programlardır. Bunlardan birkaçını veya sadece birini kullanan da vardır. Ben sadece Corel Draw ek olarak efektler için Photoshop kullanıyorum.
Ne tasarlamak istiyorsunuz? Dergi mi? gazete mi? logo mu? manipülasyon mu yapmak istiyorsunuz? Yoksa hepsi mi?
Ve daha sonra en başta grafik nedir. Tasarım nedir. Tasarımcı nedir. Vektör nedir. Bitmap nedir. Pixel nedir CMYK nedir. RGB nedir. Bir çalışma baskıya nasıl verilir vs. Bunları araştırın. Programın adını söyleyin ben indireyim öğreneyim demekle olmuyor malesef.
Bu konuda bir karara vardikten sonra sitemizden ve internet üzerinden tutorial videoları izleyerek başlayabilirsiniz. Adım adım mantığı çözersiniz zaten. Kimse doğuştan grafiker değildi zaten.
Bol bol araştırma ve pratikle gerisi gelir.

Kola gelsin...

celikhan

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
0
cevabınız için tşk ederim erkan nehir hocam :) bu işi gayet işyi özetlemişssiniz . benim grafik tasarımdan kastım daha çok logo ve kartvizit tasarımı temel olarak bunları öğrensem yeter diye düşünüyorum...

arsln_cn

Üye
Tepki
0
@celikhan

bana kalırsa senin aradığın program freehand. logo, kartvizit vs. için ideal.başarılar..

NeoN

Üye
Tepki
0
@arsln_cn

Farklı bir konu açmak istemedim zaten açılmış bir konu var. Konu sahibinden özür dileyerek Bende kendi sorumu sormak istiyorum.

Arkadaşın da dediği gibi nereden başlamalı. Logo , banner , kartvizit gibi tasarımların haricinde profesyonel olarak Webtasarım konusunda hangi programı önerirsiniz acaba.

Hangi program üzerinde kendimizi geliştirmeliyiz?

Yukarı Alt