Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası

Canan ERDE

Üye
Kayıt
19 Ekim 2007
Mesaj
502
Tepki
19
Tekstil Grafik Kursu
Şu anda mecliste bekleyen 5510 sayılı (Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) yasa tasarısı eğer yasalışırsa pek çok hakkımızı kaybedeceğiz.

Sağlık ve sosyal güvenlik haklarımızda oluşacak kayıplardan bazıları şöyle:


Ø Zaten kadınlar için 58, erkekler için 60 olan emeklilik yaşı hem kadınlar,hem de erkekler için 65'e çıkarılacak. (Madde 28)

Ø Emekliliğe hak kazanabilmek için yakın zamanda 5.000'den 7.000 güne çıkarılan prim ödeme zorunluluğu 9.000 gün prime çıkacak. (Madde 27)

Ø Emekli maaşları % 23 ila % 33 arasında düşürülecek. (Madde 29)

Ø Yıpranma hakkı gasp edilecek

Ø Aylık geliri 139,6 YTL'den fazla olan bütün vatandaşlar her ay 73 ila 475 YTL Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacak. (Madde 88)

Ø Sadece ayakta tedavi olununca değil; hastalık, kaza, ameliyat gibi nedenlerle hastaneye yatmak gerekince de 'katılım payı'adı altında para ödenecek. (Madde 68)

Ø 'Katılım payı' gerektiğinde beş katına kadar arttırılacak. (Madde 68)

Ø Bütün sağlık hizmetleri paralı olacak.

Ø Sağlık hizmeti alabilmek için bu ülkenin vatandaşı olmak, üstelik vergi ödemek, dahası Genel Sağlık Sigortası primi yatırmak, hatta bir de 'katılım payı' ödemek yetmeyecek. Şimdi bir de 'ilâve ücret' adı altında para ödemek gerekecek. (Geçici Madde 5)

Ø Bütün dünyada anne sütünün önemi yeniden anlaşılır ve emzirme teşvik edilirken Türkiye'de 'sigortalının çocuğuna bir ay anne sütü yeter' mantığı geçerli olacak. Daha önce doğum yapan sigortalılara altı ay süreyle verilmesi öngörülen emzirme yardımı bir aya düşürülecek.

Ø Hastalanan sigortalılara verilen iş görememezlik ödeneği % 16 azalacak. (Madde 18, 19, 80)

Ø Emekli Bağ Kur'lularının maaşından 10 yıl süreyle % 10oranında Genel Sağlık Sigortası primi kesilecek. (Madde 88)

Ø Primini ödeyemeyen vatandaşlar sağlık hizmeti alamayacak , hastane kapılarından geri dönecek. (Madde 88, 89 ,90)

Ø Primini ödeyemeyen çiftçilerin pamuğuna buğdayına, üzümüne tütününe el konulacak. (Madde 87)

Şu anda sadece Türkiye'de değil dünyanın pek çok ülkesinde benzer politikalar uygulanmaya çalışılıyor. Devletler sosyal güvenlik ve sağlık harcamalarını azaltma çabasındalar.Fransa ve Yunanistan'da büyük grevler ve yürüyüşlerle bu yasalar engellenmeye çalışılıyor. Şu an yasanın getirecekleri ile ilgili yeterli farkındalık yok. Biz de bu yasayı engelleyebiliriz. Biz karşı koyarsak bu yasayı geçiremezler!

Gelen Bir Maili Paylaşıyorum Sizlerler.
 

Fatih Çelikhan

Uzman Üye
Uzman Üye
Kayıt
18 Aralık 2007
Mesaj
373
Tepki
4
yani bu demek oluyor ki artık siz kölesiniz. biz kanun maddeleri ile yasallaştırılan bir mafya hükümetiz..... siz çalışın biz maaşlarımıza % 50 daha zam yapalım.....


hadi çocuklar çalışın, çalışın.... milletin vekillerinin hali içler açısı.... tüp şu fiyat, şeker şu fiyat, ekmek şu fiyat.... onlar alamıyorlar........
 

Canan ERDE

Üye
Kayıt
19 Ekim 2007
Mesaj
502
Tepki
19
Bu Demek Oluyorki Biz Gençler Güzel Gelecek Gibi Hayaller Kuramıyacağız Cıkkk Cıkkkk Hayalleri Kurmak Vergiye Tabi.
Yaşlanmak Gibi Bir Lüksümüzde Olmayacak Çalışırken Öleceğiz Yoksa Emekli Maaşı İle Açlıktan Ölürüz Mazallah.
 

sarp230

Üye
Kayıt
3 Aralık 2007
Mesaj
71
Tepki
0
Bende bu yasanın maddelerine karşıyım ancak burada sadece kötü kısımları yazılmış hiç iyi yanı yokmu bu yasanın ? ayrıca şunu paylaşmak istiyorum benim bir çok tanıdığım abiler var 38 yaşında 39 yaşında bilemedin 40 yaşlarında emekli olmuşlar 3000 gün ödemişler 2500 gün ödemişler bence bu adamlar haksız yere emekli olmuşlar ve günahınıda bizim nesil çekiyorr diye düşünüyorum belkide yanılıyorumdur .....
 

Canan ERDE

Üye
Kayıt
19 Ekim 2007
Mesaj
502
Tepki
19
İnsanlar Güçleri Ve De Sağlıkları Elverdiğince Çalışmalı Çalışmaya Karşı Değilim, Ama Emeklilik Yaşı Uzarsa Geriden Gelen Biz Yeni Nesiller Nasıl İş Bulacaklar Bunu Hiç Düşündünüzmü Ki Türkiyede Nufus Devamlı Artıyor İşsiz İnsan Yığınına Döneceğiz.
 

taşçı

Üye
Kayıt
27 Şubat 2008
Mesaj
29
Tepki
0
Bu Durumda çalışmakmı Yoksa Boş Oturmakmı Daha Dogru Bilmiyorum çalıkça Daha çok Vergi Ver Vergi Verdikçe Daka çok Vergi Allah Sonumuzu Hayır Etsin Bu Gidişle Biz Küçük Işletmeler Batacak Hep Büyükler Kalacak Haydi Hayırlısı
 
Yukarı Alt