Steve mccurry kimdir?

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Kayıt
14 Ocak 2012
Mesaj
4.332
Tepki
1.051
Tekstil Grafik Kursu
1950’de Philadelphia’da doğdu. 1985’te National Geographic dergisinde kapak olarak yayımlandığı günden bu yana dünya çapında ün kazanmış “Afgan Kızı” fotoğrafıyla tanınan fotoğrafçı, sinema eğitimi aldı ve fotoğraf kariyerine The Daily Collegion gazetesi için fotoğraf çekerek başladı.
1979’da Hindistan’a giderek bağımsız çalışmaya başlayan McCurry; o günden bu yana pek çok çatışmanın merkezinde oldu. Afganistan kontrolündeki Pakistan sınırını geçerken giysilerinin içinde saklamayı başardığı film rulolarıyla bu çatışmayı belgeleyen ilk fotoğrafçı olarak tüm dünyada kabul gördü.
İran-Irak Savaşı ve Körfez Savaşı ile birlikte, Beyrut, Kamboçya, Filipinler, Sri Lanka ve Afganistan’daki savaş alanlarında da çalışmalarını sürdürdü. Magazine Photographer of the Year, World Press Photo, Olivier Rebbot ve Robert Capa gibi seçkin ödüller kazandı. Aralarında Looking East, Sanctuary, Monsoon ve South Southeast’in de bulunduğu yedi kitabı yayımlandı.
Sanatçı, 1986’dan bu yana Magnum Fotoğraf Ajansı’na bağlı olarak çalışıyor.

Hatırlayacağınız bir kaç eseri;

1.jpg 2.jpg 3.jpg


 

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Kayıt
14 Ocak 2012
Mesaj
4.332
Tepki
1.051
Dünyanın en ünlü belgesel fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilen Amerikalı sanatçı Steve McCurry, Türkiye'nin yeni tanıtım kampanyasının fotoğraf çekimi için Türkiye'ye geldi.

Turizm ve Kültür Bakanlığı'nın düzenlediği ihaleyi kazanarak Türkiye'nin tüm dünyadaki tanıtım çalışmalarını yürütmeye hak kazanan Iconisus / I Mean It Creative reklam ve markalaşma ajansı, ülkemizi temsil edecek olan güçlü görsel kampanyaların fotoğrafları için, alanının en önemli ismini Türkiye'ye getirdi.Ayrıca sanatçının Türkiye kareleri de seyredilesi türden;
 
Yukarı Alt