Strafor kesim ile ilgili ?

oguzhan42

Üye
Tepki
3
Merhabalar, bu aralar strafor kesimi ile ilgilenmeye başladım incelediğim örnekler çok hoşuma gitti maliyeti az ve güzel örnekler çıkıyor. Kendime bir tabla hazırladım rezistans teli vs. strafor kesmek için. Şimdi bir kaç sorunum var bu konuyla ilgilenen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

1- Çizilecek olan şekiller strafora nasıl aktarılıyor. Örneğin yazı stili veya bir resim falan neye çıktı alınıyor da strafora aktarılıyor. Büyük boyutlarda ne yapılıyor mesela 1 mt şekillerde falan.

2- Canlı bir boyama için su bazlı boya mı yoksa astar üzerine sprey, yağlı boya vs. mi kullanılmalı ?

3- XPS denilen sert straforlardan kullanmayı düşünüyorum bunları birbirine yapıştırmak için slikon yeterli mi?

*Vakit ayırıp cevaplayan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Konu yanlış yerde ise affola en uygun burası gibi geldi.

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Anladığım şeyi mi soruyorsunuz bilmiyorum ancak doğru anladıysam şöyle cevap vermeye çalışayım:

1: Şekil ya da çizim her neyse corel ya da ai de çizersiniz, bunu yüksek dpi olarak -300 v.b- pdf yaparsınız, sonra örneğin kağıt olarak eni 90lık rulo olabilir ya da eni 2m ye kadar rolular da var, boyu zaten mühim değil, rulo ne kadar uzunsa o kadar çıktı alınabilir boyda.
İş hazırsa onu makineye direkt gönderin yazsın, başında durun ve dışarıya çıkan işi bitene kadar uclarından tutun ki sürtünmeden dolayı bazen renkler zarar görebiliyor. Makine işi kestikten sonra hemen dokunmayın, 1dk filan bekleyin.

Şimdi;
a) Kağıt olarak 1000lik Poster kağıdı olabilir, poster kağıdına çıktı alırsanız renkleri canlı çıkacaktır zira poster kağıdı parlak kuşedir.

b)Arkası bantlı sıvama kağıtlar var, poster kağıdına göre biraz mat olur ve rengi hafif kreme çalar, şu an adını anımsayamadım ancak kağıtçınız bilir, bu şekilde tarif ederek söylerseniz.

Biz örneğin HP'nin püskürtmeli toner kullanan cihazına sahiptik, ruloyu takardık çıktıyı direkt alırdık, renkler de gayet canlı çıkardı, öyle fazla komplike davranmaya lüzum yok.

Şimdi poster kağıdına çıktı aldıysanız bu posterin ölçülerinde T cetvel ve falçata ile kesin straforunuzu, ölçüyü dikkatli alın ve dikkatli kesin zira straforu araya verirseniz yazık olur.
Şimdi sıvama yapacağız.
Malzemeyi kestikten sonra strafor yüzeyine çift taraf bantları altını kaldırarak (çift taraf bant çünkü) soldan sağa ya da yukarıdan aşağıya tek tek yapıştırın, bitiminde kesin. Daha sonra hepsinin yüzeyindeki koruyucu katmanı kaldırın tek tek. Şimdi poster kağıdını elinize alın, bir kişi daha bulun, posteri karşınızdan tutsun,siz de diğer iki ucundan düzgünce kenarları yapıştırıp böyle azar azar yapıştırarak ve sıvayarak gidin, yani elinize sıvama aracını alın, her aşamada ortalama 7şer cm gidin, her gidişte sıvama aracıyla arkada kalıp yüzeye yapışan kısımların üzerinden hafif bastırarak gidin ki içeride hava kalmasın, bu şekilde poster bitene kadar işi yüzeye sıvayarak gidin ve işlemi bitirin. İçeride şayet hava bırakırsanız asla sıvama aracıyla işi üstelemeyin, siz üzerine bastıkça iş daha beter olacaktır, hiç dokunmayın daha iyi.

Arkası bantlı kağıtta ise işlem daha kritik, şimdi yine 2 kişi ile straforu kesip yere yatırın, şimdi işi karşılıklı tutun, kağıdın arkasını boylu boyunca yaklaşık 3cm kaldırın ve çıkan koruma kısmını karşınızdaki kişi iki ucundan tutsun, siz ise işin kendisini yanlardan tutun,önce işi yanlardan strafora kenarlardan yapıştırın ve elinize yine sıvama aracını alın, şimdi karşınızdaki kişi azar azar alttan koruma katmanını çekerek gitsin, siz de sıvamayla arkasından gidin, fazla açmadan gidin ki hata yapmayasınız, sıvamayla bastırarak içeride hava bırakmadan işlemi bitirn.
İşin içi görselde boş ise sizinki dolu olacaktır, bu beyaz alanları yine falçatayla dikkatli bir şekilde içeriden keserek işin içini boşaltabilirsiniz. Örneğin nikah çerçevelerinin içi genelde bu şekilde boşaltılır.

Önemli: İçeriyi ya da dışarıyı bıçakla keserken size zorluk olacağı için işi çizerken içinde ya da dışında fazla girinti çıkıntılı görseller kullanmayın ki size keserken bela olmasınlar.

Sonra işi müşteriye teslim edebilirsiniz....
Fiyat olarak da örneğin tasarım+kağıt+strafor: 90*70 iş yaklaşık olarak 70 - 80 lira civarındadır. 70*50 ise 60-70 lira.
Yapıştırma için silikon yeterlidir, zaten strafor genelde uzun vadede kullanıma uygun bir madde değildir. Bu işi alanlar da genelde 1; bilemediniz 2 günlük kullanım için alır.

Yok eğer siz farklı bir uygulamadan bahsediyorsanız onu bilmiyorum.

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
H.D. uzun uzun anlatmış ama sanırım istenen baskı yapılmış malzemeyi strafora aktarmak değil direk strofor kesim işi. Eğer doğru anladıysam: Vektörel olarak çizdiğiniz şekli Router kesim makinelerine aktarıp strafor ucu takılarak kesebilirsiniz. Bu makinelerin boyutuna göre kesim yapabileceğiniz için 1.5 m'ye kadar sorun olmaz. Rezistans teli kullanarak kesim yapan makinelerde telin takip edeceği yolu da çizmeniz gerekir. O harfi gibi "göbekli" harflerde harfin dışından içine geçecek yolu ve diğer harflere de geçiş yollarını çizmeniz gerekir. Mevcut makinelerin en büyük ölçüsü ne kadar bilemiyorum ama orta boy makineler 70 (tam hatırlayamıyorum) küsür cm yüksekliğe kadar kesim yapabilir. 3D kesim için rezistans teli şekle uygun olarak bükülür ve bu şekilde kesim yapıldığında telin şekline göre kesilmiş olur. Boyama işleminde su bazlı boya kullanılır ki tiner vs. gibi malzemelerle inceltilen boyalar stroforun erimesine sebep olur ...

oguzhan42

Üye
Tepki
3
Vakite ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim.

H-D Hocam anlatmaya çalıştığım sizin bahsettiğiniz olay değil. ZxxxE hocamın anladığı şekilde yalnız kesimi Router makinelerinde değil kendimin hazırladığı düzenekte yapıyorum. Bir kaç deneme yaptım rastgele ve güzel sonuçlar aldım. Fakat bana bir logo verildi ve dendiki bu logoyu 2x1 mt şeklinde strafor kutu harf istiyorum. Şimdi bundan sonra aklıma takılan soru bu ben 2x1 mt logoyu strafor üzerine nasıl çizerim birkaç şekil denedim karbon kağıdı yardımı ile aktarayım dedim ama strafora aktaramadım. Logoyu çıktı aldığım kağıdın üzerinden sert bir şekilde bastırıp strafora iz çıkartsam üzerinden tekrar bir kalemle geçmeliyim ki buda 2 zahmetli olacak (belkide kullanılan yöntem budur) o yüzden yeni bir yöntem arayışına girdim. Boyama işide ZxxxE Hocamın dediği gibi su bazlı boyalarla yapılıyormuş onda sorun yok daha parlak bir sonuç için olmadı folyo kestirip yada ince pleksi glass yaptırıp kestiğim strafor üzerine yapıştırırım. Birde örnek bir resim yükleyeyim örnek olması açısından.
strafor.jpg

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
Örnek resimde paylaştığınız dosya rezistans teli ile kesim yapılmış örneklerden biri, sanırım sizin düzenek de bu şekilde. O-A-R gibi harflere baktığınızda oradaki çizgiler dediğim gibi telin gidiş yönü ve makine bunu direk algılayamıyor bu sebeple çizip yolu belirtmeniz gerekir. Eğer 1m kesim alanınız yoksa ikiye bölüp İki ayrı parçada kesip birleştirmeniz gerekir. Bu seçeneği kabul etmiyorlarsa sınırları zorlamadan bu ölçülerle kesim yapabilecek bir yer bulmanız gerekir...
Önemli bir ekleme: Rezistans teli ile kesim yaparken ısının derecesine göre (normal şartlarda 4 mm) normal ölçüden biraz daha küçük kesiyor. Strafor üzerine plexiglass işleyeceğiniz için strafor malzemenin dışına 4 mm kontür atıp o şekilde kestirin ölçüler denk gelecektir, diğer türlü plexiglass dıaşarı taşma yapacaktır ...

oguzhan42

Üye
Tepki
3
Evet hocam düzenek böyle ama O-A-R gibi harfleri direk içinden de kesebiliyorum onlarda sorun yok sorunum sadece bu şekli strafora nasıl aktarabilirim :)

Bahtınur YILDIZ

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
456
Kendimi sizin yerinoze koyuyorun ve kafamda sunlar beliriyor ( tabi dogru anladiysam) :
2×1m bir logom var straforu elle keseceegim. Ozaman straforun uzerine logoyu cizmem lazim. Logoyu corelde cizerim autocad e aktaririm exporttan *dxf kayit ile akratabilirsin. Bir ozalitciye gider seffaf aydinger gibi bir kagida cikti aldirir uzerinde cizerim.

Diger secenegimde tabelacida Plotter folyo kesim yapar strafora yapistirir üzerinden keserim.

oguzhan42

Üye
Tepki
3
Bahtınur Yıldız cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Logoyu çizmekte yada çıktı almakta bir sorun kalmadı. Fakat dediğim gibi karbon kağıdından bile strafor üzerine çizim yapamadım sanırım aydıngerle hiç olmaz ama folyo olabilir en azından şimdilik o tarz birşeyle idare edeceğim. Teşekkürler.

Tepki
83
sanırım en basit yolu logoyu baskı olarak folyoya ters olarak basın ve strafora yapıştırın tersten kesin böylelikle logonun ön yüzüde zarar görmeyecektir, doğru anladıysam bu basit bir çözüm olabilir kolay gelsin :)

Yukarı Alt