süblimasyon nedir ?

Kayıt
9 Kasım 2012
Mesaj
36
Tepki
1
Sublimasyon Ne Demek? , Sublimasyon nedir? , Nasıl Uygulanır? – Sublimasyon ( süblime )

Sublimasyon sözlük anlamı olarak bir maddenin, ısı uygulandığı zaman katı halden, sıvı hale geçmeden gaz haline geçme olayıdır. Sublimasyon dijital baskı boyaları ile yapılan süblime yani termal transfer baskıdaki kimyasal reaksiyon ( tepkime ) bu şekilde oluşmaktadır. Sublimasyon boya parçacıkları, Sublimasyon boyası içerisinde mikro parçacıklar halinde katı halde bulunurlar. Sublimasyon boyası, dijital baskı makineleri ile transfer kâğıtları üzerine aktarılır. Transfer kâğıdı, transfer yapılmak istenilen yüzey üzerine konularak, transfer baskı makineleri ile ısı altında preslendiğinde transfer kâğıdı üzerinde bulunan mikro parçacıklar halindeki katı süblime boya parçacıkları gaz haline geçer. Eğer ortamda polyester molekülleri bulunuyorsa, gaz formuna geçen boya polyester moleküllerini boyar. Baskı yapılacak yüzey polyester içermiyorsa gaz fazına geçen boya havaya karışır.

Sublimasyon Termal Transfer Baskıda Sıcaklık ve Baskı Süresi nedir?

Sublimasyon, termal transfer baskıda sıcaklık ve süre kullanılan malzemelere göre değişkenlik göstermektedir. Sublimasyon boya transferinde uygun değer sıcaklık 204 °C dir. Daha düşük sıcaklık, daha yüksek transfer süresi gerektirmektedir. Kullanılan malzeme üzerinde testler yapılarak, kullanılan malzemenin ne kadar sürede ve ne kadar ısıda transfer olacağı tespit edilir. İnce kumaşlar 35-60 saniye arasında 204 °C de transfer edilebilir. Daha kalın malzemelerin ve kumaşların ısınması daha uzun süreceğinden, transfer süresi daha da uzayacaktır. En iyi yöntem kullanılan malzemeyi değişik ısılarda transfer yaparak test etmek ve uygun değer ısı ve süreyi tespit etmektir.

Sublimasyon transfer baskıda kullanılan dijital baskı makinesi boya sistemini ne kadar sıklıkta temizlemek gerekir?

Dijital baskı makinelerinde boya dolum sistemi ve boya üniteleri her 6 ay da bir temizlenmelidir. Toz, kir ve diğer etki eden faktörler baskı makinesinin performansını etkiler ve boyanın baskı kafasına doğru akışını olumsuz yönde etkilerler. Boya dolum sistemini temizlemek için, kartuşların veya boya dolum bidonları içerisindeki boyalar çıkartılır, kartuşlar veya boya bidonları güzelce temizlendikten sonra içlerine temizleme solüsyonu veya ılıtılmış saf su koyularak, kafaların üzerinde bulunan dumperlara giren hortumlardan şırınga ile çektirilerek sistem boruları temizlenmiş olur. Kafalar üzerinde bulunan boya hazneleri(dumper) çıkarılarak temizleme solüsyonu ile temizlenir, eğer temizlenemeyecek durumda olanlar varsa değiştirilir. Kartuşlara veya boya bidonlarına taze boya konularak sisteme ve kafalara boya gelene kadar sistemde boya çektirilir. Böylece makinenin boya sistemi yenilenmiş ve temizlenmiş olur. Bir dahaki temizliğe kadar makineniz yüksek performansta üretime devam edecektir.

detaylı bilgi için transfermatik.com
 
Yukarı Alt