Sümene manastırı-CMYK -çalışması

Tepki
10
Seneler önce yapmış olduğum CMYK çalışması.
Orjinali kayıtlarımda olmadığı için sadece renk ayrımı ve basılmış halini sunuyorum.
Desenin orjinali netten bulunan resimden uygulanlıştı.
Resulutin(netlik ayarı) nın çok kötü olmasına ramen sonuç iyi çıktı....
Müşterinin talebine göre Desenin kenarlarında Eskimiş görüntü verildi.
Desen koyu zemine basılacak.
İlk önce astar(zemin) çizimi yapıldı.

İkinci aşama CMYK renkleri tek tek Channel da sayfa (Alpha) açarak taşınması
Netlik ayarları ile oynanması,-İmaje-Arjust-Levels..
İstenilen netliğe ulaştıktan sonra ,yukarıda yapılan astar (zemin) rengin seçilerek ,Select-İnveres edildikten sonra dişında kalan kısımların temizlenmesi ile çıkan sonuç aşağıda her rengi ayrı ayrı sunuyorum:
Cyan-mavi

Magenta(kırmızı)

Yellow(sarı)

Black(siyah)

Filim çıkışı alınırken ,her kanalı ayrı ayrı bitmap yapıp yazıcıya gönderiyorsunuz.
Bitmap(çalışılan sayfada beyazdan siyaha doğru geçişin yani 256 tonun siyha dönüşmesi) yaprken izlediğim yol:
İmage-Mode-Bitmap
Output:720 pixels/inch (yazıcımın bu değere uygun olduğundan dolayı)
Halftone Screen
Frequency:56 lines/inch (en iyi sonuç alabileceimi düşündüğüm için)
Angle:45 degrees
Shape:Round
Not: Zemin haricindeki renklerin bitmapa dönüştürülmasini bu şekilde hazırladım,hepsininde derecesini 45 yaptım.
Kalıp çekimi aşamasında 70 No(avrupa)ipek kulanıldı
ve baskıda çıkan sonuç.....

Başka anlatımlarda görüşmek üzere.

Tepki
10
Yukarıda verilen değerler ,her desende aynı olacak diye bir kural (şart) yok.Desenin boyutı,basacağı malzeme hepsini göz önde bulundurup ona göre değerlendirilmeli,ve ayrıca bunun kesin bir formulü de yok. Bu ancak seneler içerisinde çalıştıkça,daha iyi yorumlamanızı sağlayacaktır.
Başka arkadaşlar bu deseni farklı yol izleyerek de çalışabilirler ''Her yiğidin bir yoğurt yiğişi vardır'',
önemli olan çıkan sonuçtur diyorum.

Ömer YILDIZ

Admin
Yetkili Kişi
Tepki
92
Çok güzel bir ders hazırlamışsınız Gül hanım, verdiğiniz emekten dolayı teşekkür ederim.

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Katılıyorum, dersleriniz sayesinde bu işte yeni olanlar ve olmayanlar yeni bilgilere erişiyor,teşekkürler Gül Hanım.

Tepki
31
Gül hanım çok faydalı ve güzel bir ders hazırlamışsınız
Çok teşekkürler sonuçta süper

gerçek

Üye
Tepki
0
anladığım kadarıyla bu jpeg resmı pekı cmyk yaptıktan sonra kanalları kopyalıoyruz(duplıcate) daha sonra bitmap round vs... pekı kanal sıralamasıaynı cmyk dakı gıbımı olacak yoksa farklı bı sıralaması varmı..

Tepki
10
sayın gerçek,kanal sıralamasını,çizim aşamasında ,nekadar da cmyk ya göre ya da yerlerini değiştirerek te olsa,resmin orjinalinden farklı görüntü çıkıyor karşınıza.Ancak yaptığınız çalışmanın değerleri ile oyandıktan sonra,yani çizim işi tamamen bittikten sonra,işinizin ne derece yaklaştığını görmek için şöyle bir sağlama yapabilirsiniz-desenin orjinal görüntüsünü silip sadece kanallarda sırasıyla -Cyan-mavi;Magenta(kırmızı);Yellow(sarı);Black(siyah) kaldığında ,image mod cmyk dediğiniz zaman size yaptığınız işin baskıda çıkacağı en yakın şekliile çıkar karşınıza.Tabi burada ,kullanılacak ipek numarası ,boyanın kaliyesi de çok önemli.

Yukarı Alt