Tasarımcı mısın? O Zaman Bunları Bileceksin!

User4

Forumdan Uzaklaştırıldı
Kayıt
18 Ekim 2008
Mesaj
1.325
Tepki
38
Tekstil Grafik Kursu
Mark W. Lewis tasarımcılara en çok söylenen 10 yalanı paylaşmış. Bu maddelerden en az bir yada bir kaçı eminizki başınıza gelmiştir.
Özellikle Freelance işlere yeni başlayanlar bu maddeleri çok dikkatli okusunlar çünkü sürekli karşılarına çıkacak!
Bakalım Neymiş bu 10 büyük yalan ?


1- Bunu bizim için ucuza yada ücretsiz yap, bir dahakinde telafi edelim!

Saygın hiç bir iş sahibi, daha sonra ödenmek üzere yada ücretsiz olarak emeğini ve zamanını vermez.
Bir tesisat ustasına "Bu seferlik lavaboyu bedava ver ve yerine monte et, bir dahaki lavabo ihtiyacımızda telafi ederiz!" dediğinizi hayal edebiliyoırmusunuz ?
Bu tip müşteriler muhtemel bir sonraki işte zaten sizi aramayacaklardır.

2- Son halini görmeden asla ücret ödemeyiz!

Bu müşterilerin sizden avans istemenizi engellemek için kurduğu bir tuzaktır. Heme her tür işte önce avans verilir ve ondan sonra işler devam eder.
Müşterinizle devamlılık arzeden bir ilişkiniz olması durumunda farklı davranabilirsiniz, ancak yeni bir müşteri hiç bir zaman çalışmalarınızı ücretinizin bir kısmını ödemeden görmemeli.

3- Bu işi bizim için yap, senin için iyi referans olur, işlerin açılır!

En büyük yalanlardan biri. Aynı şeyi lavabocuya söylediğinizde, size vereceği yanıt, "İşimi kusursuz yapsam bile farkedilmek için bunu size bedavayamı yapmam gerek?" olacaktır.
Ayrıca işi bu şekilde yaptıran işveren etrafındakilere projeyi ne kadar ucuza çıkardığını böbürlenerek anlatacaktır.
Çevresinden sizi yeni bir iş için arayan olsa bile muhtemelen size diğer işten aldığınız ücreti önereceklerdir.

4- Demo çalışmalara bakarken “Seninle çalışıp çalışmamaya henüz karar vermedik. Ama malzemeleri burada bırak ben ortağımla,yatırımcımla,karımla,patronumla görüşeyim.”

Bunu söyleyen kişi emin olabilirsinizki çalışmalarınızı teslim ettik sonra 15 dakika içinde diğer tasarımcıları arayarak fiyat bilgisi isteyecektir.
Geri aradığınızda size ona verdiğiniz fiyatın çok yüksek olduğunu ve x bir tasarım firmasının daha uygun fiyat vererek işi aldığını söyleyecektir.
Elbette onlar ucuz olacak, çünkü siz zaten saatlerce çalışarak ön çalışma ve danışmanlık hizmetini ücretsiz olarak verdiniz.
Sözleşme yapana kadar hiç bir yaratıcı çalışmayı müşterinin ofisinde bırakmayın !

5- Proje iptal olmadı, sadece ertelendi. Hesabımız açık kalsın 1-2 ay sonra devam ederiz!

Muhtemelen etmeyecektir. İşte duraksama varsa muhtemelen o proje cansızdır. O ana kadar yaptığınız kısmın ücretini almamanız ise büyük hata olacaktır.
2 ay sonra geri aradığınızda o proje ile ilgili olarak başka biri atanmış olabilir, ve bilin bakalım ?! Bu yeni sorumlu kişi sizin adınızı bile duymamış olabilir!

6-Sözleşme mi ? Ne sözleşmesi, biz arkadaş değilmiyiz ?

Birşeyler yanlış gidene dek elbette arkadaşız. Akabinde senin takım elbiseli aşağılık benimde gerzek tasarımcı olmamam için sözleşme şart.
Ancak yaptığınız işler için para ödenmemesini bekliyorsanız o sizin bileceğiniz iş.
Saygın her iş sahibi mutlaka sözleşme yapar. Sizde yapmalısınız.

7- Faturayı iş üretildikten sonra kesip gönder!

Daha çok basılı grafik işlerinde, eğer uygulama yada basımını sizin yapmadığınız bir iş için, neden başkasının iş bitiş tarihini bekleyesenizki.
Siz zaten tasarımınızı teslim ettiniz ve kabul edildi. O zaman faturanızı kesebilirsiniz. Bu sizi başka türlü bir bekletme taktiği olabilir. Müşteriniz işin tasarım sonrası aşamalarında ortaya çıklacak sorunları çözebilmek için sizi bekletiyor olabilir.

8- Senden önceki şu kadara yapmıştı…

Tamamen alakasız bir söylem. Eğer daha önceki çok iyi bir iş çıkarmış olsa şu an sizinle değil onunla konuşuyor olmaları gerekirdi.
Bir öncekinin ne kadar ücret aldığı yada talep ettiği sizi hiç ilgilendirmemeli. Piyasanın altında ücret talep edenler yakında bu piyasadan ayrılacak demektir ya iflas edeceklerdir yada sektör değiştireceklerdir.

9- Bizim bütçemiz bu kadar diyen firmalar

İnanılmaz değilmi ? Adam araba almak istiyor hiç araştırmadan alacağı araba için ne harcayacağını biliyor.
Her proje belli ölçekte bir ücrete karşılıktır. Daha az paraları varsa sizde karşılığında daha az çalışarak işi çıkarabilirsiniz. Ama bunu onların anladığından emin olun.
İşi basitleştirerek sunacağınız bütçeyi kısın.

10- Finansal sorunlar yaşıyoruz, işi teslim et, biz biraz kazandıktan sonra ödemeni yapalım!

Tabii ki, ancak ödeme yapılacaklar listesinde en alt sıralarda olduğunuzu bilin. Bir firma kötü gittiğini açıklayabiliyorsa emin olun göründüğünden çok daha kötü durumdadırlar.
Ayrıca bir banka olmadığınızı unutmayın geciken ödemeler ile ilgili olarak size ek ödeme yapılmasını isteyin.

İster tasarım ajansı sahibi olun ister freelance çaışın bu 10 maddelik listedekilere bir gün muhtemelen rastlayacaksınız. Yada bir çoğuna rastladınız bile.
Okuduğunuz yazının kaynağı yabancı, buda şu anlama geliyor Türkiye’de bu işi yapıyorsanız bu maddeler haricinde daha sert ve farklı zorluklar ile karşılaşmanızda olası.

Zaman zaman sizlerden, tasarım işine girmek ve bunu meslek edinmek isteyenler için tavsiyeler yada mesleğe yeni başlamış kişilerin iş hayatlarında yaşadıkları zorluklar ile ilgili e-postalar gelmekte bu makale işe yeni başlayanlar için önemli bir kilometre taşı olacaktır. Özellikle serbest çalışanlar için.

Alıntıdır..
 
Kayıt
25 Haziran 2008
Mesaj
1.279
Tepki
4
Türkiyede durum biraz daha farklı tabii. Bu maddelere 10 madde daha eklemek gerekir sanırım. Çünkü bizim ülkemizde en son saygı duyulan, hiç yokmuş gibi davranılan şey "EMEK"tir.

Güzel paylaşım teşekkürler...
 

Serap MOT

Üye
Kayıt
4 Ekim 2008
Mesaj
66
Tepki
7
bencede süper bir paylaşım olmuş .emegine saglık,zaman aynı böyle akar oldu nedense?
 

tugbakocak

Üye
Kayıt
24 Ocak 2008
Mesaj
89
Tepki
3
Çok yerinde tespitler....13 yıldır desinatör olarak çalışıyorum.Emeklerimzin hiçe sayılması normalmiş gibi gösteriliyor.çok değil bundan 6 7 yı önce boyanelerde rotasyon baskı için yapılan desenlerin ücretleri müşteriden tahsil edilirdi.Ancak artık bırakın desen parası almayı ,tüm firmanın bugüne kadar yapılmış arşivi benim kendi çizdiklerim 1460 tane ve diğerleri yaklaşık 2000 tane desen cd'lere çekilip bedava herkeze dağıtılıyor.İşte bukadar basite indirgeniyor yapılan emeklerimiz.
 
Kayıt
7 Ocak 2009
Mesaj
10
Tepki
0
Sadece tasarımda değil bence tüm hayatımızda unutmıyacağımız bileceğimiz şeyler.
Güzel paylaşım için teşklerr..
 

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Kayıt
24 Şubat 2008
Mesaj
642
Tepki
23
Erkin bey,
Alıntıdır yazmak yeterli gibi gözükse de, nereden alıntı yaptığınızı kurallar ve etik gereği belirtmeniz gerekir.
 
Kayıt
12 Mayıs 2008
Mesaj
16
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar,

Benim sizlere sormak istediğim aslında bir iş tanımı yani aşağıdaki iş tanımlamasının masaüstü yayıncılıktaki yeri. Kimler bu işi yaparlar? Biz bir çeviri bürosuyuz. Bu noktada çalışacak arkadaşlar arıyoruz fakat mizanpaj ya da sayfa düzenlemesi sanki bu iş tanımına uymuyor gibi geldi bana. İşin erbaplarından destek almanın uygun olacağını düşündüm. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

"InDesign, FrameMaker, PageMaker vs. gibi tasarım programları tasarımcıya kullanışlı komutlar sunarken çevirmeninişini önemli ölçüde zorlaştırırlar. Bu durumu aşmak için, çevirmenler için bazı ara programlar (Trados, SDLX, Wordfast vs. ) hazırlanmıştır. Çevirmenlere kullanışlı komutlar sunan bu ara programlar yardımıyla çevirisini tamamlayan çevirmen daha sonra, tekrar orijinal formatına dönüştürür. Böylece, örneğin, İngilizce orijinal bir InDesign dosyası Türkçe InDesign dosyasına dönüşür. Ancak, elde edilen Türkçe InDesign dosyasında metinler yerlerine sığmayabilir,bazı kaymalar, font değişiklikleri vs. gibi istenmeyen değişiklikler olur. Bu formu doldurmak isteyen kişiye önerilecek iş,istenmeyen bozukluklara sahip dosyaları orijinal programında açıp düzeltmekten ibarettir. Başka bir ifadeyle bu birtasarım değildir, sadece hazır dosyayı orijinal programında açıp minör sorunları gidermekten ibarettir. Bu çalışmaya bu form içinde “sayfa düzeltme” denilecektir."
 

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Kayıt
24 Şubat 2008
Mesaj
642
Tepki
23
@Pınar Güvenç

Sanırım;
Redaktör, redaksiyon, düzeltmen, tashihçi, musahhih, tashih, program düzeltmeni gibi kelime veya kavramlarla ilgili bir konu, belirttiğiniz gibi tasarımla ilgisi yok.
 
Yukarı Alt