Tekno Kimya Logo Çalışması

user9

Grafiker
Tepki
80
Renkli hali

Siyah beyaz hali

Sol alt köşelerde logonun 30x30 ölçüsündeki görüntüsü sunulmuştur.

Kurumsalı da bitti esasında ama biraz daha üzerinde durulması gereken ayrıntıları var onları da çözünce sizlerin eleştirisine sunacağım inşllh.

Keyif veren tasarımlar sizlerle olsun :)

Not: Firma kimyayı anımsatan atom vb. grafikler olmadan tasarım rica edince aklıma gelen arma oldu, sebebi güçlü duruşu ve kendiden emin sade çizgilerin varlığı idi. renk seçiminde de sevdiğim iki kurumsal renktir mavi ve kırmızı ve birbirlerini çok iyi taşıdığına inanarak bu logoda yer verdim.

Tayfun ŞENOĞLU

Grafik Tasarım
Bronz Üye
Tepki
19
Firma kimyayı anımsatan atom vb. grafikler olmadan tasarım rica edildiği için tasarımınızı böyle yaptıysanız tamam :) Logo, dediğiniz gibi güçlü duruyor fakat benim gözüme ilk bakışta A.Ş. nin yeri takıldı. Logo ve isim birbirini tamamlamış fakat A.Ş. ve yanındaki çizgiler tabir yerindeyse emanet gibi durmuş. Onun haricinde beğendim.İyi çalışmalar.. :)

user9

Grafiker
Tepki
80
@Tayfun ŞENOĞLU

beni rahatsız etmedi :) hatta tam o a.ş' yi koymasam mı diye düşünürken, ki müşteri bu konuda ne düşünürdü hiç bilmiyorum, orada yer verdim. bir çok alternatif denedim ve en makul konumlandırma bu oldu :) teşekkür ederim eleştiriniz için :)

gezegen

Üye
Tepki
16
Çalışmadaki tek isabatli, böylelikle tek başarılı nokta, yazıtipi. (Neo Sans mı?) Yakışmış, büyük harflerle yazılmış olması ayrıca bir uyum katmış. Fakat ne arma, ne renkler, ne alttaki "A.Ş", ne çizgi - Tekno Kimya'yı diğerlerinden ayıran hiçbir şey yok! İsteği tam da buysa, birşey diyemeyiz tabi. Birbirinin aynısı beyaz toz deterjan üreten yeterince kimya firması var. Bir yenisine daha ihtiyaç yok.

O çizgideki gradient çok kötü! Birkaç istisnası bir yana, logoda gradient kullanmak, başlıbaşına baskı sorunlarına davetiye. Kaldı ki çizgi, A.Ş.'nin adeta baseline'ı, böylece hem göze hoş görünmüyor hem de üstteki Tekno Kimya ile arasındaki mesafeyi sorunlu hale getiriyor. (Logo yeterince küçüleceği durumlarda iç-içe geçer bu ikisi!) Tekno Kimya'daki harf aralıkları (kerning) homojen ve iyi değil. "KN" ve "YA" arasındaki boşluklara bak. Falan filan....

user9

Grafiker
Tepki
80
@gezegen

Ayıran bir şey yok derken!

@gezegen

firmanın etikasını eleştirmekte nereden çıktı?

@gezegen

matbaada çalışan biri olarak emin olun bu detayın sorun çıkmayacağından emin olarak hazırladım.

@gezegen

1- baseline'ı ne demek?
2- mesafelerin sorun olduğunu bilmezdim :confused:

@gezegen

yeterince küçülmek derken, küçülmenin ya da büyümenin yeterliliğimi var? ayrıca küçüldüğünde logonun belirlginliğiyse kaygınız emin olun o hesaplamalar dikkate alınarak mesafeler ayarlandı, çala kalem, işte bu böyle, bence iyi, saldım çayıra mevlam kayıra mantığıyla yapılmadı. :)

@Kerim ÖKSÜZ

harflerden kastınız typo' dan bahsediyorsunuz galiba, typo' nun zamanı ne zaman geçti, ya da harfler olmadan biz yazı karakterlerinin logodaki öneminden nasıl bahsedebiliriz :)

boo0

Üye
Tepki
5
son mesajınızda her eleştiriye bir cevap yazmışsınız o yüzden fazla bir şey yazmak çok anlamlı gelmiyor.
Özelte tasarımda eğer bir öge veya bir renk tasarıma bir anlam katmıyorsa yapmamak veya koymamak en iyisi.
tk harflerini bu şekilde eğik yazmanız görsel veya anlamsal olarak ne katmış acaba bu soruyu sormak gerek...

Kalkan şeklindeki arma firmanın alanıyla ilgili ne kadar çağrışım yapıyor?

user9

Grafiker
Tepki
80
@boo0

cevap vermek ile yaptığınız işi savunmak arasında fark vardır, en son yazılanlara yapmış olduğumda savunudur. bazen bazı tasarımalar duruşa hareketlilik katmak için ya da estetik duruduğuna inanıldığı için gerçekleştiriliyor.

kalkan şeklindeki arma firmanın alanıyla ilgili ne kadar çağrışım yapıyor demişsiniz, logoyu eklerken en altta yazdıklarımı okursanız sorunuzun cevabını alacaksınız.

Atilla Öztürk

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
26
Süper görünüyor.

Yukardaki yorumları okumadan benimkini de yazayım ;)

1. tk nın deydiği kenarlar da cok ince (gereksiz) çizgiler var görüntü hatasıda olabilir
2. kalkana boyut getirkem istersen yarısını (cercevesini) çok hafif koyuluk yapabilirsin
3. Logo keskin ama yazı yumuşak ... yazıyı keskın harflerle de denedinmi?
4. A.Ş. yabancı gibi duruyor

Aslında lafın kısası
Logo süper olmuş.
Tekno kimya a.ş. yi düz yazsan bile makbule gecer... bana göre

user9

Grafiker
Tepki
80
@GerGin

hocam o kenarlardaki belirsiz çizgi nedense dijital ortamda görünüyor baskıda görünmüyor ona baktım. tedirgin olmuştum ilk başta bu yüzden taşırma bile yaptım. hala neden görünüyor anlamıyorum.

kalkandaki geçişi bi denicem, iyi bir fikir oldu şahsıma.

bir çok yazı karakteri ile denedim, ama aralarındaki bu uyumsuzluk rahatsız ediyorsa deneyebilirdim ki onaydan geçti :)

ah o A.Ş başıma bela oldu desem yalan olmaz, ama eminim bi çözüm olurdu zamanım olsa idi. sadece bir gün içinde, ki yoğun bir şekilde o gün başka çalışmaları baskıya yolladım, en uygun bulabilidim yer burası oldu; buna da şükür.

eleştirin için ayrıca teşekkür ederim.

Yukarı Alt