Tipografi de Resim

U

unknownillustrator

Misafir
Tipografi de resim varmıdır?

aşagı yukarı bir kaç yıldır aksamları nette fırsat buldukça gezmeye çalışıyorum gezdiğim yerlerse bu tür siteler değerli meslektaşlarımın bulunduğu bir kaç site.
bu sitelerde gezerken gördüğüm bir konu var bunu sizlerle paylaşmak istedim.
konumuz tipografide resim varmıdır?
öncelikle tipografi ne demek ben biğim doğrıltusunda onu izah edeyim.
tipoğrafi; harflerin, kelimenin, cümlenin.metinin estetik bir şekilde belirli bir formata sokulmasıdır.
yani çekiilmiş pixel olan bir resmin tipografide yeri yoktur. dünyanında hiç bir yerinde görmedim tipografik bir çalışmada pixsel bir resim.
yalnız şu olabilir harfleri rakamları cümleyi yada metni resme dönüştürebilirsiniz. bu tipografide vardır.
ve güzel çalışmalarda ortaya çıkar. tuhafıma giden şeyse bir çok mesajlara baktım baska sitede yada burda fark etmez nerde oldugu. bizim türkiyemizde pixel resmi kullanıpta tipografi çalışmam die millete sunulmuş hatta bir cok kişininde o çok harika olmuş eline sağlık demesi.
bu sorunu paylaşmak istedim.

U

unknownillustrator

Misafir
sanırım bu konum havada kalacak.
hani nerde sanatkar arkadaşlarım?
hadi sanat konusalım tartışlaım. bu kadar önemli bir konun havada kalmasını istemiyorum. 30 bin üyeli bir sitede (tasarımın kemik yapısını oluşturan) tipografi konusagımız tartısacagımız 1 arkadas yokmu?

İnan Kılıç

Dijital Artist
Altın Üye
Tepki
7
Okadar gereksiz bir başlık açmış ve gereksiz bir eleştiri yapmışsınız ki...
Tipografinin tanımını yapmanız ne hoş...Bilmeyenler için bir ön bilgi niteliğinde... Ki yunan kökenli bir kelime olduğundan bahsetmiyorum bile...Çünkü kalkıpta kendimce tanımlayacak değilim.Kendimce yorumlarım...

Gelelim tipografide resim var mıdır? sorunuza. Tipografi tanımlarını araştırmanızı ve dikkatlice okumanızı öneriyorum.Ve isterseniz bir bir buraya yazın birlikte okuyalım.Hiçbirinin içinde tipografide resim,fotoğraf vs kullanılmaz gibi bir ibare yoktur,çalışmaya fotoğraf koymanın saçma olduğunu kim söylemiş? yada yasak olduğunu, yada konamayacağını? .Yapılan çalışmaların birçoğu tipografik afiş niteliğindedir.Dünyaca ünlü bir çok tipograf tanıyorum...Eminim ki çalışmalarından haberiniz bile yoktur,olsa böyle bir konu açmazdınız.

Peki içerisinde fotoğraf kullanılan çalışmalar nedir? bunlar görsel destekli bir tarzdır...Türkiye'deki öncülerinden birini yakından tanıyoruz (BERK KIZILAY) Ki Türki'ye tipografi konusunda oldukça cahil kanımca.

bilenler bilir James Koehnline 'ı ,büyük bir üstad tır.

Sizce bu adam tipografinin tanımını bilmiyor mu? Demişsiniz ki "dünyada görmedim" biz sanıyoruzki dünya bizim gördüğümüzden ibaret...Ya görmedikleriniz???? peki ya bilmedikleriniz???

Grafik-tasarım ve modelleme de sınır yoktur...Sabit kalıplar içerisine sığdırılamadığı için bukadar çeşitlidir. Aşkın tek tanımı olsaydı,belirli kalıpları olsaydı ondan çoktaaaaan sıkılmış,yüzyıllar önce ki bir tanıma sığdırmış, üzerine milyonlarca şiir -kitap yazmamış ,portre yapmamış ,oyunlar sergilememiş,filmler çekmemiş olurduk.Umarım kastettiğim şeyler nettir.

Üstüne basa basa tekrarlıyorum...Mevcut görsel destekli tipografi çalışmaları bir tarzın ürünüdür.
TİPOGRAFİDE GÖRSEL DÖKÜMANLAR KULLANILAMAZ DİYE BİR İBARE YOKTUR!

Tepki
100
merhabalar sayın;.....
sanırım banlamışsınız. ya da üyeliğiniz durdurulmuş.
bunun hiç önemi olmadığı söylemek istiyorum. çünkü, sizin şahsınız değil buraya döktüğünüz kelimelerdir beni ilgilendiren.
konu başlığınızda "tipografi de resim" ...
buradaki "de" ismin hal ekidir ve bitişik yazılır.
tipografideki hassasiyetinizden çok türkçemizdeki hassasiyetinizi dikkate almanızı rica ederim.

gelelim asıl konumuza tipografide resim... konuya "var mıdır?" diye sormuş sonra yoktur gibi bir neticeyle sonlandırmışsınız.
bu konu kesinlikle bilgilendirici değil tamamen tartışma alanı oluşturmak için açılmış gibi. değil mi?
o halde bu konuyu tipografi alanında değil (her ne kadar tipografiyi ilgilendirsede) tartışma ya da söyleşi platformunda açmalıydınız. buda ikinci hatanız.

şimdi gelelim konumuza; burada kısaca tipgrafinin tarifini yapmak yerinde olur.
forurumuzda mevcut lakin, tekrar etmekte fayda var.
Tipografi (Yunanca'da "typos" (form) ve "graphia" (yazmak)) sözcüklerinden türemiş olan typographia sözcüğünün Türkçe halidir. Kavram; forma uygun yazmak demektir.
Yazı tipi, punto büyüklüğü, satır uzunluğu, satır arası boşluk ve benzer etkenlerin kombinasyonları ile yapılır. Harf ve yazınsal-görsel ietişime ilişkin diğer elemanların hem görsel, fonksiyonel ve sanatsal düzenlemesi hem de bu elemanlarla oluşturulan bir tasarım dili, anlayışıdır. Reklam amaçlı her faaliyette; mesajı ikna edici kılan tipografi, vazgeçilmez bir unsur olarak öne çıkmıştır.
Tipografi dalında uzmanlaşmış bireylere tipograf denir. Tipograflar; reklamcılık ve web tasarımı gibi görsel mesajların ağırlıklı olduğu iş kollarında görev yapmaktadırlar.
kaynak: Wikipedia
buradan da net olarak anlaşılacağı üzere tipografi tamamen Font yani yazıların ve rakamların ve bir takım sembollerin kullanılması ile yapılır.
peki burada resim nedir nasıl olmalıdır ya da olmalı mıdır? diye sormak gerek.
aşağıdaki örnek bir tipografi örneğidir.
burada harfler kullanılarak bir resim yapılmıştır.

bu ve bunun gibi pek çok örneğe rastlayabilirsiniz. sanırım zeki bir insanın bu örneği neden verdiğimi kavraması hiç zor olmasa gerek.
burada yine incelemek üzere bir link verelim: https://www.grafikerler.org/tipografi/5787-inanilmaz-3d-tipografi-ornekleri.html

ama biz konuyu biraz daha açalım ki, ne demek istediğinizi neyi kastettiğinizi anladığımı düşünüyorum.
şimdi aşağıdaki örneği bir inceleyelim:

Gabriel Lefebvre’nin Westwood Hotel için tipografi kullanarak yapmış olduğu ambalaj ve ürün çalışmalarından bir örnek.
burada özellikle tipografi kullanılarak diyorum çünkü;
bu çalışmanın tamamı tipografi çalışması değil tipografi kullanılarak yapılan bir afiş çalışmasıdır.
siz bunu fark edemiyor musunuz? yada neden genelleme yapıyorsunuz.
somut olarak burada şu hata vardır deyip örneği karşımıza koymuyorsunuz?

saygılarımla...

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
Herşeyden önce Tipografi ile ilgili yazı yazanların -de ve -da eklerini DOĞRU KULLANMASI gerekir.

Tipografi de değil, Tipografide olması gerekir.

"ilgilendirsede" değil, "ilgilendirse de" olması gerekir.

"dahi" veya "bile" anlamına gelen -de, -da ekleri ayrı yazılır!

Mesela, "ilgilendirse dahi, ilgilendirse bile" dediğimizde anlam bozulmuyorsa -de,-da ekleri ayrı yazılır.
----------------------------------------------------

Bu konuda internette şöyle bir site vardır;
http://www.dahianlamindakideayriyazilir.com/

Burada şöyle demektedir;
Bıktık Artık!

11 Mart 2006
Gayet kolay: “dahi” anlamına gelen “de” ve “da” ait olduğu kelimeden ayrı yazılır.
Örneğin: “Olayı kendi açısından izleyen Aysel de şaşırmıştı ilk önce.” (Pınar Kür Yarın Yarın Everest Yay. s. 241).
Bir yer söz konusu olduğunda ise “de” ya da “da” eki bitişik yazılır: “Döndü, dolaştı, yeniden deniz kıyısında buldu kendini.” (a.g.e., s. 3)
Dahası var… Bağlaç olan “ki” de ayrı yazılır. Örneğin, “Hem neden yalan söylesin ki, bunda da hoşnutsuz kalınacak bir yan bulamaz.” (Adalet Ağaoğlu Ruh Üşümesi İletişim Yay.)
Hatta, soru anlamındaki “mi” de ayrı yazılır. Örneğin, “El midir iş gören, yoksa taş mı?” (Melih Cevdet Anday “Öğle Uykusundan Uyanırken” Ölümsüzlük Ardında Gılgamış Adam Yay.)

Destek iletileri

10 Mart 2006
Dahi anlamındaki “de”leri ayrı yazmayan birisiyle mi karşılaştınız? Onu uyarın, kınayın, hatta saçını çekin, kalemini alın, bir daha vermeyin… Sonra bir daha düşünün ve hayata dokunun: bu dünyada olması gerektiği gibi olmayan ne çok şey var değil mi? Ayrı yazılmayan dahi anlamındaki “de”lerden böyle rahatsızlık duyabiliyorsa bir insan, hayatı güzelleştirmeye de adaydır bizce.
İletileriyle bu çalışmaya destek veren arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler. Bize yazın, sizi duyuyoruz biz!
“Bir ufak mesaj neye yarar ki!” demeyin. Siz “Kelebek Etkisi” nedir bilir misiniz?

Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Adı, Edward N. Lorenz'in hava durumuyla ile ilgili verdiği şu örnekten gelmektedir.
Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD'de fırtına kopmasına neden olabilir.
------------------------------------------------

Emine Hanım;
Belli ki konuyu açan arkadaş SINIRLI BİLGİSİYLE kendi çapında önemli bir konu açtığını düşünmüş, ama kaş yapayım derken göz çıkarmış. Dediğiniz gibi başka kaygılarla bu konuyu gündeme getirmiş.

Aslında diyeceği şu; piksel tabanlı programlarla tipografi yapılmaz. Eh şimdi biri de dese ki sadece photoshop ile dergi yapılmaz, quark veya indesign daha elverişlidir, şimdi bunu önemli bir keşif yapmış gibi sunmanın milleti küçümsemenin ne alemi var.

Hem "bu sitede değerli grafkerler var" diyor (herhalde kendini kastediyor), hem de son yazısında "bula bula bu siteyi mi buldun grafikerler derneği kurmak için, bu site berbattır" diyor, herkesi de ( -de ayrıdır dikkat) "berbat" ediyor.

Şimdi tipografile resim olur mu, resim ile tipografi olur mu konusuna dönersek;
Bu konu güzel sanatlarda ders olarak vardır ve LOGO yapımının önemli bir basamağını oluşturur.

ke...ke...me...

yazdığınızda kekeleyen yazı yazmış olursunuz ve tipografiye hem resimsel, hem concept (kavramsal) bir özellik yüklersiniz. Bunun pikseli vektörü olmaz. Bu konuda kimse saçmalamasın.

Yine;

Heeeeey! diye yazdığınızda sesin yükselerek geldiğini,
Goool ! diye yazdığınızda sesin alçalarak gittiğini anlatmış olursunuz ki, bu da
yazı ile resim yapmak yani TİPOGRAFİNİN İDEOGRAFİ haline dönüşmüş şeklidir.

Uzunluk kavramını da UzUUUUUUUUUUUUUUUUUUN şeklinde anlatabilirsiniz.
İndirim de;
İ
N
D
İ
R
İ
M
Şeklinde yazıldığında EXPRESSION (IFADE-ABARTI) GÜCÜ fazla olur. EXPRESSION da RESİM SANATINA AİT BİR DEYİMDİR.

İDEOGRAFİ; idea'nın yani fikrin; İDEOGRAMLAR yani sembolik şekiller --bazen harfler-- kullanılarak GÖRSEL İMGE (resim-afiş-logo vs) haline dönüşmüş şeklidir.

PİKTOGRAMLAR ise RESİM'İN YAZI HALİNE DÖNÜŞMÜŞ ŞEKLİDİR. Şemsiye ve eldiven silueti (sembolleri) bize kayıp eşya bürosunu, bir kutu içindeki kadın erkek figürü ASANSÖRÜ, koşan bir adamın peşindeki alevler de Yangın Çıkışını imgeler. Koşan adamın altına bir de yangın çıkışı yazmak köylülüktür, taşralı olmaktır, o resmin o cümleyi ifade etmediğine inanmaktır.

Emine hanım;
İnsanlar kesin hüküm vermeden önce acaba ben doğru biliyor muyum diye sormalılar.
Herkes doğru bilgi veremez.

Bu nedenle kim usta kim çırak belli olsun, grafiker dayanışma derneği sınavla sertifika versin diyoruz. Herkes yerini bilsin diyoruz.

Saygılar.

------------------------

Not; Emine hanım; "sitenize 30 bin kişi olarak üye oluruz" sözünüz, site sahibine acayip oturmuş. Her yerde onu söyleyip duruyor. Bayağı korkmuş... 30 bin kelebeğin kanat sesleri, az buz değil !!! (Yani sizin bu sözünüz Kelebek etkisi yaratmış... BU da kelebek etkisinin ispatı)...Verdiğiniz desteğe çok teşekkür ederim.

GÜNEL AYVACI

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
7
@farukcagla

Faruk Bey ,
Yazdıklarınızı okumak çok hoşuma gitti, daha doğrusu "hoşuma gitti" yi yazıncaya kadar bir kaç saniye düşündüm, ne desem diye, ama en iyi böyle ifade edeceğimi düşündüm .
Söyleyecek söz çok ama, sadece bu duygumu belirmek istedim. Sağ olun, var olun.

Tepki
100
@farukcagla
merhaba faruk bey,
konuyu ilgili arkadaşların da takip ettiğini düşünerek kelimelerimde bile seçici davranmaya çalışıyorum.
bu konunun kim tarafından açıldğını bilemiyorum. ama maksatlı açıldığını anlayabiliyorum.
tepkimde buna olmuştur. bundan dolayı imla kurallarına girmişimdir...

iki konuya değinmek i,stiyorum.
1. si insanlar okullardan öğrenmezler her şeyi. hayat bir mekteptir.
"İnsanlar kesin hüküm vermeden önce acaba ben doğru biliyor muyum diye sormalılar.
Herkes doğru bilgi veremez."
cevabınıza istinaden söylüyorum bunu.
ben grafik tasarım eğitimi veren bir okul okumadım. sonradan öğrendim, öğrenmeye devam ediyorum. bir suale cevap vermeden önce konuya vakıf mıyım diye zihnimi kurcalıyorum. neticesinde ya susuyorum ya da gereğini yapıyorum.
konuyu çok uzatmayayım. sanırım anlaşılmışımdır.

2. si alıntı yaptığım ikinci kısımdır. burada diğer arkadaşlara söz hakkı doğuyor maalesef. ben çoğu konuda susarak yanıt vermişimdir. görmezden gelmişimdir. vs. vs.
ne demek istediğimi ve sonuçlarını kestirebilirsiniz umarım.
ayrıca latife değil 30 bin arkadaşla gerçekten üye olur kenarda sessizce otururuz.
kanat dahi çırpmadan.

saygılarımla...
kelebek etkisi...

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@GÜNEL AYVACI

@Emine Şahin

Sayın Günel Hanım ve Emine hanım,
Sizler gibi değerli iki hanımefendinin takdirlerine mazhar olabilmek beni mutlu ediyor.

Sizlerin varlığı sayesinde bu siteyi daha çok seviyorum, iyi ki varsınız.

Ben de bilebildiğim kadarıyla tecrübe ve bilgilerimi yeri geldiği zaman genç arkadaşlara aktarıyorum.

Bu çorbada tuzumuz olursa ne mutlu.

Amacım en geniş anlamıyla Grafiker Dayanışma Hareketini başlatabilmek Derneğimizi kurabilmektir.

Yayınladığım manifestoya değerli katkılarınızı bekler her zaman böyle birlik ve dayanışma içinde olmamızı diler saygılarımı sunarım.

Yukarı Alt