Türk Tasarım Danışma Konseyi

fogbird

Üye
Tepki
1
3 Eylül 2009 PERŞEMBE Bakanlar kurulu kararı ile “Türk Tasarım Danışma Konseyi Hakkında Karar”ın yürürlüğe konulması; Sanayi ve Ticaret Bakanlığının 22/5/2009 tarihli ve 948 sayılı yazısı üzerine, Bakanlar Kurulu’nca 5/8/2009 tarihinde kararlaştırılmıştır.

http://www.resmi-gazete.org/tarih/20090903-10.htm[/url[/B]] bu linke tıklaklarsanız tasarım konseyinin ne olduğunu, kimlerden oluştuğunu görürsünüz. Tasarım konseyine grafik adına sadece ve sadece kim alınmış görün. Hükümetin grafiği ne gözle gördüğüne şahit olun. Grafikerlerin hakları adına bu sitede yaratılan onca toz duman arasında bir haber daha vereyim: Kıdem tazminatlarınız açılım adı altında açılım yapılan bölgeye harcanacak. Bunun da yasasını çıkardı şapşahane demokrasi aşığı hükümetimiz. Gazetecilere kızdılar, 2 yıl önce gazetecilerin yıpranma payı hakkını kaldırdılar. O kadar itiraz edildi, külhanbeyi edasıyla dinlemediler bile. Emeklilik hakkını bir çoğunuzun göremeyeceği yaşa çektiler. Çalışırken öl, emekli maaşı filan alma diyorlar bir çeşit. Zaten 3 otuz paraya çalıştırılıyorsunuz, üstelik bordrolarınız asgari ücretten gösteriliyor (çoğunuzun bordrosu bile yok) Hem birikim yapamayacak, hem de emeklilik yaşının getirdiği hastalıklar nedeniyle hastaneye bile yetiştiremeyecek kadar düşük maaş alacaksınız. Çok iç karartıcı değil mi? Ben karartmıyorum. Olanları özetliyorum. Sen kabul edersen iş istasyonu olmayı, saatler boyu çalışmayı, düşük bordroyu vesaire... Başına gelecekler bunlar. Biraz acımasız ve sert gerçekler. Bayramdan önce 40 yaşına basmış bir arkadaşım daha işten çıkarıldı. Bundan sonra iş bulması çok zor. En tecrübeli zamanında ve en iyi para kazanması gereken bir zamanda emperyalist dişlerin arasında kaldı. Sistem daha ucuzunu bulmuş onu istiyor. Daha ucuzu da her türlü negatif şartı kabul ederek 2 aylık kursla iş bulduğuna seviniyor. Daha ucuz olanlar da -hepsi değil- zamanla tecrübe kazanıp iyi bir "çark döndürücüsü " olacaklar. Ama "çark döndürücüler"de 40'lı yaşlarda aynı cendereyi hissedecek. Sistem okullu-alaylı ayrımı yapmıyor. Sistem ses çıkarmayan [B]ucuzları[/B] istiyor. [B]O ucuz işgücü sensin![/B] Şu işe bir kapağı atayım, zaman içinde işler nasıl olsa düzelir diyenlerin büyük çoğunluk olduğunu biliyorum. Emperyalist düzen alaşağı olmadığı sürece bu bir hayal olarak kalacak. Bir örnek vereyim. Bir yıl önce Letonya'yı ziyaret etmiştim. Letonya taze AB üyesi bir ülke. Euro para birimini kullanmıyor. Kendi para biri LAT'ı kullanıyor. 1 lat 3 lira. Değerli para yani. Ama ekonomi berbat.. Para edecek sanayi ya da endüstrileri yok. Bu yüzden işsizlik resmi rakamlara göre üzerinde olunca erkekler diğer AB ülkelerine kaçmış.. Bir Türk arkadaşım iş kurmuş orada. İşgücünü bu değerli LAT ile nasıl ödüyorsun diye sormuştum. İşgücüm bordrolu değil demişti. Kimsenin bordro ile vergi ödeyerek işgücü istihdamına gücü yok diye de ekledi. E nasıl yapıyorsunuz diyecek oldum. Saatle işçi çalıştırıyorum diyor. Ne işe ihtiyacım varsa, iş gücünün gerektirdiği zaman belli. O kadar saatliğine eleman tutuyorum. Ne yemek verme derdim var ne sigorta yapmak. Üstelik süreyi baştan değişmez şekilde şart koştuğumdan parayı hakedebilmek için belirlenmiş sürede işi bitirmek zorundalar. Bütün ülke bu durumda olduğundan devlet sesini çıkarmıyor diye son noktayı koydu. ... Bizde de gelinecek nokta burası. BU gidişle diye ekliyeyim. Yoksa çalışanlar birer birer hakkını aramaya başlarsa bir süre daha -belki sürekli- hakları korumak mümkün. Boşa geçireceğiniz her vakit, gemi azıya almış işveren ve bürokratlarla başka bir hakkınızın kaybı yolunu açacaktır. Yeni düzenlemelerle sendikaların etkisizleştirilmesi çalışması kapıda, geliyor. Bunun meali: bireysel olarak hakkını aramayan çalışanlarımız ola ki örgütlenir mörgütlenirse onun da önünü keselim. İlk iş sendikaları zayıflatalım. Kısaca önce kendi çalıştığınız işyerlerinde yasal haklarınızın peşine düşerek başlayacağınız hak savaşı, kolaylık açısından yerel, bölgesel örgütlenmelerle devam etmeli. Yok Türkiye genelinde tek bir örgütlenme fikri daha cazip derseniz onu yapın. Ama yapın. icraate geçin. Ve ne olursa olsun hak arayanlarınızı yalnız bırakmayın. Örgütsüz de olsa gizli birlik olun. Yoksa, daha çooook Don Kişot hikayeleri dinlersiniz burada. Naci Yavuz Not: İlla sendikalı olun demiyorum. Ki sendikaların da kuyusu kazılıyor. Örgütten kastım ama sendika, ama dernek, ama birlik ama odadır. Çözümü nerede görüyorsanız onu oluşturun. Her ne oluşturursanız oluşturun, kişisel sorununuz olduğu zaman yine bireysel olarak olarak ön plana çıkmanız, şikayetinizi bireysel olarak yapmanız gerektiğidir. Örneğin bir derneğiniz var. İşvereniniz size haksızlık yapıyor. Bunun için derneğinize bireysel şikayette bulunmanız gerekiyor. Dernek işverenin karşısına gelip "sen benim şu isimli çalışanıma böyle böyle yapıyormuşsun" diyecek. Bunu kimse yapmıyor. Gördüğüm kadarıyla işimi kaybederim korkusuyla da yapılmayacak. Asıl sorun bu. Kişisel hak takibi. Yoksa örgütlenmeseniz bile kişisel şikayetlerinizle sonuç alabileceğiniz bir merci bugün var zaten: işyerinizin bağlı olduğu bölge çalışma müdürlüğü. 2. NOT: Bu başlık altında beni düşman ya da siyam ikizi ilan edenlerin görüşlerini istemiyorum. Bu not dikkate alınmadığı takdirde yöneticilerden bu başlığın tümden silinmesini talep ve rica ediyorum.

fogbird

Üye
Tepki
1
Linke tıklama zahmeti gösterilmeyeceği varsayılarak, linkte, resmi gazetede yayınlanmış halini kopyalayıp yapıştırdım.
------
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü
3 Eylül 2009 PERŞEMBE

Resmî Gazete

Sayı : 27338

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2009/15355

Ekli, “Türk Tasarım Danışma Konseyi Hakkında Karar”ın yürürlüğe konulması; Sanayi ve Ticaret Bakanlığının 22/5/2009 tarihli ve 948 sayılı yazısı üzerine, Bakanlar Kurulu’nca 5/8/2009 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Abdullah GÜL

CUMHURBAŞKANI

Recep Tayyip ERDOĞAN

Başbakan

C. ÇİÇEK B. ARINÇ A. BABACAN M. AYDIN

Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bakanı

H. YAZICI F. N. ÖZAK M. Z. ÇAĞLAYAN F. ÇELİK

Devlet Bakanı Devlet Bakanı Devlet Bakanı Devlet Bakanı

E. BAĞIŞ S. A. KAVAF C. YILMAZ S. ERGİN

Devlet Bakanı Devlet Bakanı Devlet Bakanı Adalet Bakanı

M. V. GÖNÜL B. ATALAY A. DAVUTOĞLU M. ŞİMŞEK

Milli Savunma Bakanı İçişleri Bakanı Dışişleri Bakanı Maliye Bakanı

N. ÇUBUKÇU M. DEMİR R. AKDAĞ B. YILDIRIM

Milli Eğitim Bakanı Bayındırlık ve İskân Bakanı Sağlık Bakanı Ulaştırma Bakanı

M. M. EKER Ö. DİNÇER N. ERGÜN T. YILDIZ

Tarım ve Köyişleri Bakanı Çalışma ve Sos. Güv. Bakanı Sanayi ve Ticaret Bakanı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

E. GÜNAY V. EROĞLU

Kültür ve Turizm Bakanı Çevre ve Orman Bakanı

TÜRK TASARIM DANIŞMA KONSEYİ HAKKINDA KARAR

Amaç ve kuruluş

MADDE 1 – (1) Türkiye'nin uluslararası alanda rekabet gücünü artırmak için tasarım stratejilerinin ve politikalarının belirlenmesine, uygulama altyapısı oluşturulmasına ve uygulanmasına ve bu suretle katma değeri yüksek tasarımlar yaratılmasına, Türk tasarımcılarının ve tasarımlarının dünya pazarında tercih edilir konuma getirilmesine, tasarımcı ve sanayici işbirliğinin sağlanmasına ve "Türk Tasarımı" imajının yerleştirilmesine yönelik istişare niteliğinde kararlar almak ve önerilerde bulunmak amacıyla Türk Tasarım Danışma Konseyi kurulmuştur.

Konsey

MADDE 2 –(1) Konsey; Sanayi ve Ticaret Bakanı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı, Hazine Müsteşarı, Dış Ticaret Müsteşarı, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek bir üniversite öğretim üyesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanı, Türk Patent Enstitüsü Başkanı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği Başkanı, Grafikerler Meslek Kuruluşu Derneği Başkanı ve Moda Tasarımcıları Derneği Başkanının katılımıyla teşekkül eder.

Konseyin görevleri

MADDE 3 –(1) Konseyin görevleri şunlardır;

a) Tasarım politikaları ve stratejileri oluşturulması, Ulusal Tasarım Programının hazırlanması ve uygulanması yönünde önerilerde bulunmak,

b) Tasarımın ekonomik öneminin anlaşılması ve tasarım kalitesinin artırılması için çalışmalar yapılması yönünde kararlar almak ve uygulayıcılara bildirmek,

c) Tasarımcı ve sanayici işbirliğinin sağlanması için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak,

ç) Tasarımın etkin kullanılması suretiyle yüksek katma değerli ürünlerin yaratılması için gerekli çalışmaların yapılması yönünde kararlar almak ve uygulayıcılara bildirmek,

d) Tasarımla ilgili ihtiyaçlarda, beklentilerde ve girişimci ile tüketicilerin tercihinde meydana gelen değişimlerin ve uluslararası eğilimlerin takip edilmesine ve tasarım alanında edinilen bilginin kamunun istifadesine sunulmasına yönelik kararlar almak ve önerilerde bulunmak,

e) Tasarım bilincinin oluşturulması için yarışmalar düzenlenmesi ve sergiler açılması yönünde kararlar almak ve önerilerde bulunmak,

f) Tasarım alanında eğitim, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yönelik öneriler hazırlamak ve ilgili makamlara sunmak,

g) Tasarımcıların telif hakları ile sınai mülkiyet hakları alanında bilgi ve bilinç düzeylerinin artırılması için faaliyet önerileri geliştirmek ve ilgili makamlara bildirmek,

ğ) Tasarım ile ilgili hukuki düzenlemelere ve hükümete sunulan önerilere ilişkin görüş bildirmek,

h) Tasarımla ilgili uluslararası kuruluşlarla işbirliğinin sağlanması için önerilerde bulunmak ve proje geliştirmek.

Konseyin çalışma usul ve esasları

MADDE 4 –(1) Konseyin çalışmaları, Sanayi ve Ticaret Bakanının başkanlığında, Sanayi ve Ticaret Bakanının bulunmadığı durumlarda ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarının başkanlığında yürütülür. Konsey, yılda en az iki defa Başkanın belirleyeceği tarihte ve yerde salt çoğunlukla toplanır ve katılan üyelerin salt çoğunluğuyla karar alır. Yükseköğretim Kurulunca görevlendirilen öğretim üyesi hariç olmak üzere toplantıya katılamayan üyeler, varsa yardımcıları, aksi takdirde bunlara denk yetkililerce temsil edilir. Ayrıca Konsey, Başkanın gerekli gördüğü hallerde olağanüstü toplantıya çağrılabilir. Başkan, Konseyin aldığı kararların ve önerilerin ilgili makamlara iletilmesini sağlayarak uygulanmasını izler, gerekli gördüğü hallerde Başbakana sunar.

(2) Konseyin toplantı gündeminin oluşturulması, görüşülecek konulara ilişkin ön hazırlıkların yapılması, üyeler ile Başkan arasındaki irtibatın sağlanması ve Konsey adına kurum ve kuruluşlardan bilgi talep edilmesi de dahil olmak üzere sekretarya hizmetleri Türk Patent Enstitüsü tarafından yerine getirilir.

(3) Konseyin görevlerinin yerine getirilmesinde ihtiyaç duyulacak her türlü destek, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri, meslek birlikleri ve özel sektör kuruluşları tarafından sağlanır.

(4) Toplantı gündemine göre veya ihtiyaç duyulması halinde, üyesi bulunanlar dışındaki kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri, meslek birlikleri ve özel sektör kuruluşlarının temsilcileri de görüşlerine başvurulmak üzere Konsey toplantılarına davet edilir.

(5) Konsey, ihtiyaç duyulan konularda komiteler oluşturur. Bu komitelerin çalışma usul ve esasları Konsey tarafından belirlenir.

Yürürlük

MADDE 5 –(1) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 6 –(1) Bu Karar hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Yukarı Alt