Türkçesi varken Neden Yabanci Olanı Kullaniyoruz?

Tepki
0
START ALMAK > BAŞLAMAK
CENTER > MERKEZ
RELAX OLMAK > RAHATLAMAK
E-MAIL > E-POSTA
KOMÜNİKASYON > İLETİŞİM
CV > ÖZGEÇMİŞ
OKEY > TAMAM
TREND > EĞİLİM
SPONTANE > KENDİLİĞİNDEN
LİNK > BAĞLANTI
VERSİYON > SÜRÜM, UYARLAMA
EKSTRA > FAZLADAN
İMİTASYON > TAKLİT
OPTİMİST > İYİMSER
SAVE ETMEK > KAYDETMEK
ADİSYON > HESAP FİŞİ
PRINT OUT > ÇIKTI
ANONS ETMEK > DUYURMAK
BODYGUARD > KORUMA
DOKÜMAN > BELGE

İLLEGAL > YASADIŞI
TIMING (Tayming) > ZAMANLAMA
CATERING > YEMEK HİZMETİ
DEPARTMAN > BÖLÜM
REVİZE ETMEK > YENİLEMEK
GLOBAL > KÜRESEL
SEMPATİK > SEVİMLİ, CANAYAKIN
SECURITY > GÜVENLİK
PRINTER > YAZICI
ELİMİNE ETMEK > ELEMEK
DEVALÜASYON > DEĞERDÜŞÜRÜMÜ
DİSTRİBÜTÖR >DAĞITICI
EKSTRE > HESAP ÖZETİ
HAPPY HOUR > İNDİRİMLİ SAATLER
KONSORSİYUM >ŞİRKETLER BİRLİĞİ
LEASİNG > KİRALAMA
MORTGAGE > TUTULU SATIŞ
OUTLET CENTER > FABRİKA SATIŞ MERKEZİ
PROMOSYON > ÖZENDİRİM
VALÖR > GEÇERLİLİK
İZOLASYON > YALITIM
DATA > VERİ
PREZANTASYON > SUNUM
FINISH > BİTİŞ, VARIŞ
DOWNLOAD ETMEK > İNDİRMEK
MONOTON > TEKDÜZE
KONSENSUS > UZLAŞMA
FULL > TAM, DOLU
EMERGENCY > ACİL

DİZAYN > TASARIM
ANALİZ > ÇÖZÜMLEME
ONLINE > ÇEVRİMİÇİ
KRİTER > ÖLÇÜT
PART-TİME > YARI ZAMANLI
PESİMİST > KARAMSAR
SLAYT > YANSI
EMPOZE ETMEK > DAYATMAK
DRIVER > SÜRÜCÜ
BYE BYE > HOŞÇA KAL
AMBİYANS > HAVA, ORTAM
DEFANS > SAVUNMA
DEPLASMAN > DIŞ SAHA
DRIPLING > TOP SÜRME
EKARTE ETMEK > ELEMEK
FAIR PLAY > DÜRÜST DURUM
FINAL FOUR > SON DÖRT
GRAND PRİX > BÜYÜK ÖDÜL
HAT-TRICK > ÜÇLEME
OFF-ROAD > ARAZİ YARIŞI
PERFORMANS > BAŞARIM
PLAY OFF > ÜST KÜME
DİREKTÖR > YÖNETMEN
DUBLAJ > SÖZLENDİRME
EXHİBİTİON CENTER > SERGİ MERKEZİ
FRAGMAN >TANITIM PARÇALARI
JENERİK >TANITMA YAZISI
KOLAJ > KESYAP
MONTAJ > KURGU
NÜANS > AYIRTI
PRODÜKSİYON > YAPIM
PRÖMİYER > İLK GÖSTERİ

SİNGLE > TEKLİ
SİT-COM > DURUM GÜLDÜRÜSÜ

EXIT > ÇIKIŞ
CHECK ETMEK > DENETLEMEK
FEEDBACK > GERİ BİLDİRİM
FULL-TIME > TAM GÜN
KOORDİNASYON > EŞGÜDÜM
ABSÜRT > SAÇMA
ADAPTE OLMAK > UYUM SAĞLAMAK
LAPTOP > DİZÜSTÜ
PROVOKE ETMEK > KIŞKIRTMAK
JENERASYON > NESİL, KUŞAK

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
Yazılan kelimelerin çoğunu günlük hayatta, hayatımızda çok çok fazla yer veriyoruz, Aslında buda benliğimizi Yani Türkçe'mizi kaybetmemize sebep oluyor..

Sadece konuşmalarda değil, mesaj bile yazarken kelimelerimiz farklı oluyor.Her ne kadar dikkat etsek de illaki bu hataları yapıyoruz.

Tepki
0
-Kamusa (sözlüğe) uzanan el, namusa uzanmıştır. ~ Cemil Meriç ~

-Dilini kaybeden bir millet, herşeyini kaybetmiş demektir. ~ Peyami Safa ~
-Bir ülkenin kanunlarının çiğnenmesinden sonra en büyük suç, dilinin çiğnenmesidir. ~ Walter Lanoor ~
Neden dilimize saldirdiklarini ve dilimizi elimizden almaya calistiklarini anlamak icin yukardaki özlü sözler yetirli olur mu ?

Şu fânî dünyâ saadetleri içinde hiçbir şey‚ âzîz Türk çocuklarına Türk dilini öğretmek kadar güzel hizmet değildir.
Nihad Sami Banarlı

Bir halk zincire vurulmuş,
Kuşatılmış, susturulmuşsa,
Özgürdür daha.

Herşeyini al elinden,
Yemek yediği masayı,
Uyuduğu yatağı
Varsıldır hala.

Bir halk hem yoksul hem tutsaktır,
Dili çalındığı zaman.
Ve o yitiktir artık...

İgnazio Buttıta
(Sicilyalı ozan)

Tepki
0
arkadaşlar bence bizim ingilizce kullanmamamız için birşeyler üretmek lazım.adamlar üretiyor elbette kendi dillerinde olucak.bizde program üretelim bizimkide türkçe olsun onlarda türkçesini kullansın....mesela türk interneti olan ---pardus--gibi...

İsmail Ev

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
1
Karma dil olan Osmanlıca'nın içinden Türkçe'yi seçip yerleştiren ve koruması ve geliştirmesi(yeniliklere ayak uydurması) için M.Kemal Atatürk'ün kurduğu Türk Dil Kurumu, ödenek yüzünden sürekli malum siyasi parti ile mahkemelik. Mahkeme ile uğraşmaktan di ile uğraşmaya vakit bulamıyorlar.
Yasalarla işyeri isimlerinin Türkçe olma zorunluluğu getirilmişken; yetkililer yerinden kıpırdamaya hiç niyetli değil.
Birilerini kayırmak için devletin kurumlarının altyapısı peşkeş çekilerek yapılan özelleştirme ve özel teşebbüslerin önünü açarak, kontrol altındaki devlet kurumunu zayıflatıp; basın özgürlüğü gerekçesiyle özellere de aşırı özgürlük veren siyasi zihniyet, Türkçe'mizin küçük düşürülmesi ve sokak argosu ile yabancı dillerin istilasına çanak tutmaktadır.
Diğer taraftan Türkçeyi en güzel konuşan diye lanse edilenlerin kimlikleri ise, duyulduğunda bile tiksindirecek derecede onursuzluk abidesi.

"...memleket dahilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde olabilirler. İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır.
Muhtac olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur." M.K.A.

Tepki
1
söylediklerinize katılmamak elde değil... özellikle anadolu liselerinde türkçeye yabancılaştırılmak...

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@Mustafa Yıldız

Herkes ANADİLİNDE EĞİTİM isterken,
Türklere anadili yerine YABANCI DİL'de eğitimin pompalanması, ve OKULLARA YABANCI DİLLE EĞİTİM YAPAN OKULLAR denmesi gerekirken,
Anadoluda sanki O diller varmış gibi bu okullara ANADOLU LİSELERİ denmesi milleti enayi yerine koymak değil mi?

Şu tabelalara bakar mısınız;

DONERCHI, KOFTECHI, SMITH AND CAY vs. Bunlar İngilizceyle mi alay etmek, Türkçeyle mi?

Almanyada bir sürü Türk Dönercisi dükkanının camına resmen Türkçe olarak DÖNER KEBAP yazarken bizdekiler niye DONERCHI yazıyor acaba?

Chat yaparken hoşçakal demek yerine BYE yazmak istiyoruz, onu da berceremiyoruz ve BY şeklinde yanlış yazıyoruz. ( BYE= Hoşçakal, BY= vasıtasıyla, aracılığı ile)

Bunlar SÖMÜRGE kültürü değil mi?

Ben de ANADİLİMDE TABELA istiyorum, dükkan ismi istiyorum. Sokaklarda gezerken hangi ülkede yaşıyorum diye düşünmek istemiyorum.

Tepki
2
@farukcagla

Yazdıklarınıza aynen katılıyorum, zaman zaman yazılan mesajlardaki Türkçe olmayan ve sesli harflerin olmadığı kelimeler bile beni rahatsız ediyor... Haberleşme adına Türkçenin bu şekilde kullanılmasına hep birlikte karşı çıkılmasına taraftarım...

mertbau

Üye
Tepki
0
@Murat Güler

Bencede Özümüzü kaybetmeden Yenilige acık olmamız gerek. Zaten bu yabancı dilleri işi gereği kullanmayıp kendinle özdeşleştiren ve giderek türkçesini kaybeden olmasın zaten öyle zayıf karekterli adamlara ihtiyacımız yoktur.

Yukarı Alt