Türklerin ar-gesi: Arakla - Getir (Dr. Hakan Gürsü)

muratamam

Yazar
Kayıt
12 Temmuz 2010
Mesaj
596
Tepki
488
Tekstil Grafik Kursu
Endüstriyel tasarım başlığı altında dillendirilen problemler grafik tasarımcıları da ilgilendirecektir muhakkak:

- Tasarımın Türkiye'deki durumundan söz edebilir misiniz biraz?
Türkiye'de tasarım yükselen bir değer olma yolunda emekliyor. Henüz kavramları anlamak ve içini doldurmak konusunda direnen, fuarlardan 'Arakla Getir' ile AR-GE yaptığını veya pazarın hazır ürünlerini kopyalayarak riski ortadan kaldırdığını zanneden yapıların değişimi gerekiyor. Dünyada taklit üründe 4'üncü olduğumuz da bir büyük gerçek. Önce kısa sürede köşeyi dönmeci zihniyeti terk etmek, kalıcılığı ve sürdürülebilirliği hedeflemek, kendi özgün ve düzgün ürünlerinizi yapmak için sabırla emek harcamak gerekiyor. Dolayısıyla eğitim şart.
http://www.aksam.com.tr/ekler/cumartesi/arakla-getir-ile-ar-genin-farkini-gormemiz-lazim--147526h/haber-147526

http://vimeo.com/69065954
http://vimeo.com/23579149
http://vimeo.com/38425030
http://www.hakangursu.com/
 

muratamam

Yazar
Kayıt
12 Temmuz 2010
Mesaj
596
Tepki
488
Bunları görünce hangi seviyede zihniyete sahip tiplerle ve işverenlerle muhatab olduğumuzu bir defa daha anlamış olmuyor muyuz? Atmasyonculuk, uydurukçuluk, ucuzculuk, fesatlık, yalakalık ve ayak oyunları bol da; liyakat, hakkaniyet ve özen hani?
Türkiye'de aramayın.
http://www.designerrankings.com/

Dün Hakan'la konuştum.

"Hakan dünya çapında ödüller alıyorsunuz. Özellikle geri dönüşümlü projelerde. Sizi hiç arayan bir özel şirket ya da devletten kimse yok mu?”

YOK...

Olmamış.

Hakan'ın içi dolu:

"O kadar çok yapmak istediğimiz şey var ki. Mesela GAP için endüstriyel tarım konusunda projelerimiz var. Ödüller alıyoruz. Ama arayan yok."

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22249381.asp
 

muratamam

Yazar
Kayıt
12 Temmuz 2010
Mesaj
596
Tepki
488
"Çok zengin bir adamın Türkiye'de estetik, sanat, kültür kaygısı çok azdır. Yoksul ya da ortahalli Türkün de. Paranın milyon dolarıyla oynayan adamın iyi bir film çekmek, kültür mirasını korumak, kütüphane kurmak gibi derdi yoktur. Müzik aleti çalmaya meraklı değildir. Ama arabalara acayip meraklıdır. Çocuğum dünya çapında icatlar yapsın kaygısı taşımaz. Matematikte süper olsun diye düşünmez.

Yani Türkiye'de herkes anı yaşar. Plan yapmaz. Organize olmaz. Zenginse keyfine bakar, yoksulsa hemen zengin olmaya bakar. Zengin olmak için üretimi değil, en kestirme yolu tercih eder.

Ayrıca her ne kadar eskiye nazaran rakamlar iyi olsa da Türkler kitap okumaz. Hele hele nitelikli kitaplar bizde hiç okunmaz. Türkler dogmatiktir. Sorgulamaz. Kendisine öğretilenden şüphe duymaz."
http://www.haber7.com/cem-kucuk/haber/808571-turkler-yaratici-degildir-cunku
 
Yukarı Alt