üye girişi

Tepki
3
arkadaşlar bi web sitesi yapıyorum fakat web sitesine sadece üye olanlar girebilecek yani açılışta kullanıcı adı ve paralo isteyecek ve buraya herkes üye olamayacak yani üye ol butonu olmayacak ben istediğim kişiye kullanıcı adı ve parola verebilecem ve üye olan herkes ayrı linklere yönlenip diğer üyelerin sayfalarını göremeyecek herhangibirşey değiştirmesine gerek yok sadece kendi sayfalarındaki yazıları okusalar da olur.
not: bir forum sitesi değil bu

Sizce böyle bir şeyin php ve ya asp kodlarını bulabilirmiyim veya nasıl yapabilirim

Erol Uysal

Üye
Tepki
1
@Gökhan Genç

Bunu yapmanız tamamen programın mantığı ile alakalı. Burada kodları yazmaya baslarsam en az 1 saatimi alır :) Yapmak istediğiniz şeyler basit ancak dediğim gibi programın akışını program mantığı ile sürdürebilirsiniz...

Şöyle düşünün...

Üyelik Kısmı :
Sisteme giriş yapmak için kullanıcıdan tam olarak ne istiyorsunuz ?
bir tane rumuz ve bir şifre
* şifreleri güvenlik için md5() yada sha1() şifreleme methodlarıyla bir veritabanına (örneğin : MySQL) girin. Programda ise, girilen değerler bu değerlere eşitse kullanıcı yazıları görebilsin...

Program veritabanından gerekli kontrolleri yapıyor. Kimliğide doğruluyor. Diğer sayfalar için bu kimliğin saklı kalması gerekiyor... bunuda Session veya Cookie ile yapabilirsiniz..

Buraya kadar herşey tamam, şimdi kişisel izinleri kontrol etmek gerekiyor. Iki tane kullanıcı olsun ve bu kullanıcılar sadece kendi yazdığı mesajları editleyip, silebilsin. Yine iş programın mantalitesi ile sonuçlanacak...

Mesajı atan ve bilgisayarda tanımlı oturumun sahibi aynımı ?

Bunu ufak bir sql cümlesi ile kontrol ettirdikten sonra geriye kalan sadece izlemek oluyor.

burada kod vermedim, çünkü programlamayı öğrenmenin en temel yolu Programı anlamaktır.

İyi çalışmalar

Yukarı Alt