Web Tasarım Dersleri - 6.Ders - Arama Kutusu Yapımı

Tepki
3
Bu dersimde web sitelerinde çok fazla ihtiyaç duymasakta sosyal ağlarda sıklıkla ihtiyaç duyduğumuz arama kutularına değindim. Arama kutuların yerleştirme yerleri muhakkak önemlidir. Kutucuğun sitenin yapısına göre yerleştirilmesi gerekmektedir. Facebook’u incelediğimizde bir çok şeyi arama kutusundan halletiğimiz için o kutucuğa daha bir önem verdiğini görürüz. Öyle ki arama kutusunun içine dahi “Aranacak kelimeyi giriniz” gibi şeyler değil de “İnsanları, yerleri veya diğer şeyleri ara” yazıldığını görüyoruz. Bu, facebook’un arama kutucuğuna verdiği önemi açıkça ortaya sermeye yeter. Aynı şekilde diğer siteleri incelediğimizde örneğin Mynet, “ne araşmıtınız?” kelimesini uygun görürken, aslında “aradığınız herşey sitemizin belirli yerlerinde mevcut bu kutucuğa ihtiyacınız yok” demektedir. Çünkü ulaşmak istediğiniz şey en fazla bir haber kategorisidir ve o kategori zaten gözünüzün önündedir. Fakat Facebook’ta bir arkadaşınızı veya bir grubu arıyorsanız o kutucuğa mahkumsunuz.

Video içerisinde yer alan önemli özelliklerden bahsedecek olursam, arama kutucuğunun tasarımda hangi alanlara oturtulabileceğine ve oturttuktan sonra sitenin önemine göre hangi pozisyonlarda icon kullanılabileceğine değindim. Ayrıca arkaplan rengine göre kutucuğun kontur renginin ne olması gerektiğini ve renki zeminlerde de kutucuk içerisindeki taban rengin zemin rengiyle ayrılması gerektiği konusunda bazı önemli noktaları anlattım. Bununla birlikte renkli zeminlerde arama kutusunu gözden iyice kaybetmemek için tek bir beyaz çizgiyle kutucuğu nasıl ön planda tutabileceğimize de değindim.

Keyifli seyirler..

derslerin tümünü bulabileceğiniz adres alininiblogu.com

Yukarı Alt